قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خواص و ویژگی های گچ به همراه نقاط قوت و ضعف آن
۲۰ تیر ۱۳۹۵
عملیات گچ کاری ساختمان و نکات اجرایی آن
۲۴ تیر ۱۳۹۵

آشنایی با عملیات گچ کاری ساختمان و ابزار آن

همان طور که مستحضر هستید ، از جمله خدمات ساختمان ۱۱۵ ، گچ کاری ساختمان است . در این نوشته سعی داریم که حتی الامکان ، روش گچ کاری اصولی را خدمت شما عزیزان شرح دهیم:

وسایل مورد نیاز برای شروع عملیات گچ کاری

هرگز این نکته را فراموش نکنید که هرچقدر هم در عملیاتی تبحر و تخصص داشته باشید ، بدون داشتن ابزار و وسایل لازم مورد نیاز آن ، یا در کار شکست خواهید خورد و یا نهایتا کار با آن کیفیت مورد نظر انجام نخواهد گرفت . لذا باید در انتخاب استادکار ، تنها به سابقه و تجربه وی نگاه نشود ، بلکه باید سعی شود که وسایل و ابزارهایی که استادکار با آن ها احساس راحتی بیش تری می کند در اختیار وی قرار گیرد . بالاخص که گچ کاری ساختمان یا گچ بری از جمله مواردی که اگر اشتباهی در آن صورت گیرد بسیار آشکار بوده و هر کسی از خانه یا اداره شما بازدید کند ، به وضوح آن را خواهد دید. ( حتی اگر با مسائل ساختمانی آشنایی چندانی نداشته باشد! )

گچکاری

بر این اساس برای گچ کاری می بایست ابزار و وسایل زیر فراهم شوند :

 • استانبولی : ظرفی است که مصالح را در آن مخلوط می کنیم . متاسفانه در مورد استانبولی توسط کادر اجرا همیشه یک نکته کوچک نادیده گرفته می شود و آن هم شست و شوی استانبولی در آخر کار است . دقت کنید که به طور مثال ، زمانی که عملیات سیمان کاری به پایان رسید ، شاید به سادگی و آسانی بتوان با یک شلنگ آب گرفتن روی آب آن را شست ولی وقتی که مثلا چند روز از آن تاریخ رد شد ، دیگر پاک کردن ابزار ها به قدری سخت می شود که شاید لازم باشد که حتی یک روز روی شست و شوی آن ( که کاری بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسد ) زمان گذاشت !
 • ماله گچ کاری و انواع آن : همان طور که در بالا اشاره کردیم ، ماله گچ کاری از اجزاء بسیار مهم در اجرای گچ کاری ساختمان است ، حتما باید این نکته را مدنظر داشت که ماله ها هر کدام برای منظوری ساخته شده اند ، برخی ماله ها برای گچ کاری و برخی برای لک گیری هستند . نکته ی مهم دیگر این است که در هنگام خرید ماله دقت داشته باشید که لبه های ماله بسیار تیز و برنده نباشند ، چرا که در موارد بسیاری این لبه های تیز باعث ایجاد جراحات و در نتیجه آن خساراتی به دست شخص استادکار گچ کار ( که احتمالا آماتور بوده است ) شده است.

گچ و خاک

انواع حالات گچ ، هنگام استفاده در گچ کاری

گچ ، در حالات مختلفی در عملیات گچ کاری مورد استفاده قرار می گیرد که این حالات عبارتند از :

گچ و خاک : گچ ، در موارد روی دیوارها ، به صورت تنها به کار نمی رود ، بلکه با درصدی از خاک مخلوط می شود که به آن گچ و خاک گفته می شود . گچ و خاک معمولا نسبتا به گچ خالی بهتر به دیوار آجری چسبیده و عملکرد جالبی دارد . اما آزمایش ها نشان می دهد که وقتی گچ را با خاک مخلوط می کنیم ، ( مثلا نسبت یک به یک خاک و گچ ) مقاومت مصالح تولیدی به شدت کاهش می یابد . لذا کاربرد گچ و خاک فقط روی دیوار است.

گچ خالص یا گچ سفید : در دیوارها برای هموار کردن پستی و بلندی ها ، تنها یک لایه بسیار نازک گچ سفید روی گچ و خاک کشیده می شود . این که این مقدار گچ ، فقط و فقط یک لایه باشد ، عاملی بسیار مهم است که متاسفانه بسیاری درست اجرا نکرده و روی گچ و خاک دو لایه گچ می کشند که کاری اشتباه است.

3 دیدگاه ها

 1. مهدیس گفت:

  خیلی خوب بود واقعا بهش نیاز داشتم!
  لطفا درباره گچکاری بیشتر مطلب بگذارید !
  با آرزوی موفقیت و پیروزی

 2. سارا گفت:

  از گچکاری می شه به عنوان یکی از حساس ترین کارهای ساختمانی نام برد چون زیبایی کار توی همین گچکاریه
  من خودم دوست داشتم همیشه یه گچکار می بودم ولی چون دختر هستم نمیشه

 3. بنیامین گفت:

  آفرین بر سایت ساختمان ۱۱۵ با این مقالات و مطالب خوبش من شما رو تایید می کنم افرین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *