قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
آشنایی با عملیات گچ کاری ساختمان و ابزار آن
۲۲ تیر ۱۳۹۵
لوله کشی ساختمان ، لوله ها و نکات اجرایی آن ها
۲۹ تیر ۱۳۹۵

عملیات گچ کاری ساختمان و نکات اجرایی آن

اگر بخواهیم به صورت گام به گام و مرحله ای بیان کنیم ، عملیات گچکاری ساختمان به شکل زیر انجام می گردد :

گام اول : ابتدا گچ را با آب مخلوط می کنیم ، در این مرحله بهتر است که ابتدا گچ را ریخته و آب را به صورت کم کم به آن اضافه نماییم . در این مرحله دقت شود که نسبت های گچ و خاک ( در صورت استفاده از گچ و خاک ) حتما متناسب باشد . در گچ و خاک نسبت خاک به گچ بسته به این است که چه خاصیتی از آن می خواهیم ، می توانیم خاک را از نصف تا دو برابر گچ اضافه نماییم. دقت کنید که مخلوط گچ و آب اول حالت روان دارد ولی پس از صرف مدتی ، گچ می گیرد و می توان با مشت آن را از استانبولی برداشت.

گام دوم : پس از این که گچ گیرش اولیه را پیدا کرد ، به کمک ماله به اندازه یک مشت گچ را از استانبولی برداشته و روی دست دیگرمان می گذاریم.

گام سوم : گچ را روی دیوار قرار دارده و ماله را از پایین به بالا می کشیم ، دقت کنید که حتما و حتما باید ماله به صورت مورب نسبت به دیوار قرار گیرد ، چرا که سطح صاف تنها و تنها از خط کناری ماله حاصل می شود . لذا اصلا ماله را در حالتی که موازی با سطح دیوار است ، در دست نگیرید.

گام چهارم : با تکرار گام های بالا می توان ضخامت دلخواه گچ را روی دیوار به دست آورد.

گچکاری ساختمان

برای سفیدکاری چقدر گچ لازم است ؟

از آن جا که گچ بر اساس متر مربع محاسبه می گردد ، یک مهندس یا شخص فعال در زمینه اجرا باید بداند که برای انجام عملیات گچ کاری چقدر گچ لازم است ، در همین راستا استفاده از نکات زیر می تواند بسیار مفید واقع گردد :

نکته اول : با فرض این که هر کیسه گچ را برابر ۴۰ کیلوگرم در نظر بگیریم ، باید در نظر داشت که با استفاده از این مقدار گچ ، می توان مساحت تقریبی ۲٫۸ متر مربع را گچ و خاک کرد.

نکته دوم : در ادامه نکته ی بالا برای سفیدکاری و گچ سفید ، چون لایه گچ رویی که روی گچ و خاک قرار می گیرد ، بسیار نازک تر است ، با هر کیسه گچ ۴۰ کیلوگرمی می توان سفیدکاری حدود ۱۲ متر مربع را انجام داد.

انواع ملات های گچی در ساختمان سازی

گچ در واقع در شکل های مختلف و به حالات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد ، این انواع عبارتند از :

دوغاب گچی : دوغاب گچ از جمله مواردی است که کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارد ، مثلا در سقف های طاق ضربی ، با ریختن دوغاب گچ روی آجرها ، سعی می شود که آجرها درجای خود تثبیت گردند. ساخت دوغاب گچی نکته ی خاصی ندارد ، تنها نکته ی آن این است که در تهیه دوغاب می بایست از میزان آب بیش تری استفاده گردد.

ملات گچ : ملات گچ در واقع متداول ترین استفاده گچ می باشد ، برای ساخت ملات گچ کافی است که گچ و آب را به میزان لازم مخلوط و اجازه گیرش اولیه به آن بدهید . پس از آن می توانید در بخش های اجرایی مختلف ساختمان از آن بهره جویید.

ملات گچ و خاک : ملات گچ و خاک ، در زیر سفیدکاری فضاهای داخلی ساختمان نقش کلیدی دارد ، افزودن خاک به گچ سه فایده دارد :

 • کندگیر تر شدن
 • صرفه اقتصادی
 • چسبندگی بهتر به آجر

با این حال همان طور که گفتیم ، مقاومت گچ در این حالت بسیار کاهش می یابد.

ملات ماسه و گچ : مانند همان ملات خاک و گچ ، هنگامی که خاک رس مرغوب در دسترس نیست ، از ماسه ریز به عنوان فیلر یا پرکننده استفاده می شود ، با این حال استفاده از همان خاک رس در ساخت گچ و خاک به مراتب توصیه می گردد.

ملات گچ کشته : این ملات نیز در سفیدکاری نهایی فضاهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت این ملات ، باید توجه شود که حتما از گچ نرم یا بسیار ریز استفاده شود و در مرحله دوم نیز باید توجه داشت که گچ کشته پس از خشک شدن هم بسیار نرم است . لذا نباید یک لایه ضخیم از آن به کار برده شود . در برخی از کارها این نرمی گچ به حدی زیاد است که حتی با کشیدن دست روی آن ، دست سفید می شود.

گچکاری

گچ بری ساختمان

اگرچه گچ کاری داخل ساختمان یا به اصطلاح سفیدکاری ، اهمیت فوق العاده ای دارد با این حال تا یک گچ بری مناسب در فضای داخلی ساختمان پیاده نشود ، هنر گچ کاری به چشم نمی آید . در گچ بری نیز باید دقت داشت که از بهترین و استاندارد ترین وسایل و ابزارهای لازم استفاده شود ، چرا که کل زیبایی کار گچ کاری ، در همین مورد تجلی می یابد . این وسایل عبارتند از :

 • دم بر
 • نقاله
 • بومخوار
 • کاردک

برای انجام گچ بری راه های مختفی وجود دارد ، آسان ترین و ساده ترین راه این است که نقش های حرفه ای گچ بری از قبل با قالب زده شود و در محل با خمیر گچ چسبانده شود . این روش کیفیت نسبتا خوبی نیز دارد .

راه دیگر نیز این است که ابتدا خمیر گچ به صورت کلی پیاده شود و سپس به کمک ابزارهای بالا ، نقش روی گچ بری پیاده شود . این راه به مراتب سخت تر از راه دیگر است چرا که گچ بر باید در محل کار را انجام دهد .

با این حال دقت کنید که این عمل بسیار حساس بوده و حتما می بایست توسط گچ بران حرفه ای صورت گیرد ، ما در ساختمان ۱۱۵ ، به کمک حرفه ای ترین گچ کاران و گچ برهای مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

درآمد گچ کاری

درآمد گچ کارها از جمله مواردی است که بسیار مورد بحث بوده است . بسیاری بر این باورند که درآمد یک گچ کار حداقل دو برابر یک مهندس است . اما ما با سابقه کاری خود بر این باوریم که این گونه هم نیست ! بعضی گچ کارها در هنگامی که ساخت و ساز رونق می یابد ، به سادگی بیش از ۶ یا ۷ میلیون تومان در ماه درآمد دارند ، اما به دو نکته زیر حتما باید توجه شود :

کار گچ کاری کاملا وقت گیر و زمان بر است و معمولا مشتری ایرادهای زیادی می گیرد که باید رفع شود ، چرا که گچ کاری کاری است که همواره در چشم همگان قرار دارد و بر خلاف کارهای تاسیساتی مانند لوله کشی ساختمان ، اگر اشتباهی در آن رخ دهد ، حتما باید رفع شود.

همه ی گچ کارها بر این باورند که همیشه کار نیست . درآمدهای بالا اگرچه واقعی است ، اما تنها برای افرادی است که شناخته شده هستند و مورد توجه کارفرما قرار دارند ، بسیاری از جوانان هستند که در کار گچ کاری وارد شده اند، اما لینک و ارتباط محکمی برای انجام این خدمات ندارند! نکته جالب هم این جاست که گچ کاری یک نوع خدمات است ، یعنی سرمایه نمی خواهد و هزینه گچ هم بر عهده سازنده می باشد.

2 دیدگاه ها

 1. حسن گفت:

  خیلی جالب بود مخصوصا اون قسمت اقتصادیش
  یه لحظه به سرم زد که هرچی درس خوندم رو ول کنم و بزنم تو کار گچکاری !!
  🙂

 2. حسین گفت:

  خیلی خوب بود مخصوصا اون بخش آخری درآمد گچکاری!
  امیدوارم که از این پست ها بیشتر بزارین خیلی عالیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *