قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

همه‌چیز درباره پلان موقعیت ساختمان و نکات جانبی آن

تعریف نما در ساختمان و انواع گوناگون آن
۱۹ اسفند ۱۳۹۶
انواع پی‌های ساختمان را به‌صورت مختصر و مفید بشناسید
۲۳ اسفند ۱۳۹۶

همه‌چیز درباره پلان موقعیت ساختمان و نکات جانبی آن

نماى يك مجموعه از بالا، به‌مانند عکسی هوايى از يك منطقه و يا قسمتی از شهر يا خانه‌ی ساده، كه در آن وضعیت‌های متعدد، ازجمله دسترسی‌ها و اختلاف سطح و کاربری‌ها تعیین می‌شود، «پلان موقعيت» نامیده می‌شود. لازم به ذکر است که حتی در يك ساختمان معمولى هم بایستی خیابان‌های پیرامونی، وضعیت ساختمان‌های آن حوالی، نورگيرها، حياط و تمام عوارض به وجود آمده تعیین گردد. باید تمام سطوح روی پشت‌بام، مانند خرپشته، سقف، پاسيو و داكت هم ترسیم و طراحی شود. به‌منظور این‌که اختلاف سطح موجود در محوطه و بالاى ساختمان‌ها را به طرز مناسب‌تری نشان دهیم، سایه‌ی پلان را هم طراحی می‌کنیم که در تصویر نشان داده‌شده در زیر آن را مشاهده می‌نمایید.

حتما بخوانید: کفپوش pvc چیست

كاربرد پلان موقعيت

پلان موقعيت می‌تواند بر اساس الزامات دربرگیرنده‌ی اطلاعات گوناگونی باشد كه به شکل مجموعه‌ای از يك يا چند نقشه‌ی مختلف طراحی می‌شوند:

الف) موقعيت ساختمان در زمين: در تصویر زیر وضعیت جای‌گیری ساختمان ارائه‌شده است.

اندازه‌ی طول و عرض زمين و ابعاد زيربنا، حیاط‌خلوت‌ها و فضاهاى خالى یا بدون سقف، اختلاف سطح ایجادشده در محوطه‌ی ساختمان و زمين در اين پلان ارائه‌شده است.

ب) وضعیت ساختمان در شهرك: در تصویر زیر موقعيت ساختمان، زمين، خیابان‌ها و کوچه‌های پیرامونی در شهرك، محل پارکینگ‌های روباز در فضای جلوی ساختمان، ساختمان‌های آموزشى و تجارى مرتبط با آن و فضاهاى سبز، کلیه داده‌هایی است كه اين نوع پلان‌ها برای ما فراهم می‌نمایند.

تبلیغ: درب ضد سرقت ترکیه

ج) وضعیت زمين در محله و منطقه: در اين پلان‌ها قطعه‌بندی و نوع کاربرد زمین‌های يك محله و منطقه از شهر ارائه می‌شود و دربرگیرنده اطلاعات و داده‌هایی درباره طرح مسیرها و راه‌های ارتباطى، توزيع زمین‌های مسكونى، آموزشى، صنعتى و… می‌باشد که در زیر می‌توانید ملاحظه فرمایید:

د) موقعيت و وضعیت زمين در شهر، استان و كشور: در پلان تصویر زیر، اطلاعات و داده‌های نقشه‌برداری، ازجمله شكل و ابعاد دقیق زمين، ارتفاعات و عوارض موجود ارائه می‌شود. طول تمام اضلاع زمين، موقعيت و شرایط زمين، محل قرار گرفتن درختان موجود، تراز ارتفاعى گوشه‌های زمين، تراز ارتفاعى داخل محوطه، محل قرار گرفتن چشمه‌ها و رودخانه‌ها مشخص می‌شود و محل عبور جاده‌ها و خیابان‌ها و خطوط تأسيسات زيربناىی شهر مانند آب، برق، گاز و غیره جانمایی می‌شود. شماره‌ی پلاك ثبتى زمين، نام مالك، عنوان كاربرى زمين يا نام مالك زمین‌های پیرامونی هم به اطلاعات فوق افزوده می‌شود.

استقرار ساختمان در زمین یا موقعیت زمین نسبت به خیابان یا کوچه

درمجموع عواملی مانند وضع طبیعی زمین، میزان فضاهای خصوصی، کنترل و ارزیابی و کاهش صدا و همچنین دو عامل باد و تابش آفتاب در انتخاب جهت استقرار ساختمان تأثیرگذار می‌باشند. بخش عمده‌ای از مسئولیت یک معمار به این صورت است که ساختمان را به صورتی جانمایی کند که از نور آفتاب در رابطه با شرایط گرمایی، بهداشتی و روانی حداکثر بهره برده شود. به همان صورت که فصول متعدد سال به دنبال تغییر و جابه‌جایی محور زمین در برابر خورشید از یکدیگر گوناگون هستند، جهت یک ساختمان هم از مقدار انرژی خورشیدی تابیده‌شده به دیوارهای آن در ساعات مختلف روز تأثیرپذیر است. محل قرار گرفتن ساختمان در شرایط مناسب بایستی در بخش شمالي زمین باشد، و در موارد استثنائي مانند وجود درختانی با قطر زیاد و یا شرقي-غربي بودن زمین و مانند آن، موضوع با توجه به موقعیت قرار گرفتن ساختمان‌های پیرامونی، در شورای معماري موضوع مطرح و تصمیم‌گیری لازم صورت پذیرفت.

هم چنین ببینید: شستشوی نمای ساختمان

به‌طور طبیعی ساختمان به ۴ شکل نسبت به زمین استقرار می‌یابد:

ساختمان جنوبی: زمین در جنوب خیابان و ساختمان در شمال زمین واقع می‌شود که در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

ساختمان شمالی: زمین در شمال خیابان و ساختمان در شمال زمین استقرار می‌یابد که در شکل زیر می‌توانید ملاحظه فرمایید.

ساختمان شرقی: زمین در شرق خیابان و ساختمان در شمال خیابان واقع می‌شود که در زیر آمده است.

ساختمان غربی: زمین در غرب خیابان و ساختمان در شمال زمین استقرار می‌یابد که در شکل زیر نمایش داده‌شده است.

بهترین کف سابی را از ما بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *