قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
پلان و برش چیست؟ اصول خواندن نقشه ساختمان به‌طور کامل
۱۷ اسفند ۱۳۹۶
همه‌چیز درباره پلان موقعیت ساختمان و نکات جانبی آن
۲۱ اسفند ۱۳۹۶

تعریف نما در ساختمان و انواع گوناگون آن

طراحى و ترسیم ساختمان، تنها به سازمان‌دهی و كنار هم قرار دادن فضاها خلاصه نمی‌شود. بلكه بایستی علاوه بر ترسیم فضاهاى درونی، تركيب و كيفيت بيرونى ساختمان نيز به‌دقت ارزیابی‌شده و به‌صورت هم‌زمان با کامل شدن پلان‌ها و مقاطع، نماها هم ترسیم شوند. که در تصویر زیر می‌توانید یک نمونه نما را مشاهده نمایید.

حتما ببینید: پنجره دوجداره

به وجود آمدن هم ترازی و توازن میان الزامات كاركردى فضاها، موقعیت محيطى، شرایط زمين، سبك و كيفيت نماى خارجی و هماهنگى بازشوها (در و پنجره) با حالت ساختمان به‌منظور برآورده نمودن آسايش روحى و جسمى افراد الزامی می‌باشد. این هماهنگی به‌خوبی در تصویر زیر نشان داده‌شده است:

در طراحى و ترسیم نما، موارد زیادی بایستی رعایت شود. نما، نشان‌دهنده‌ی ظاهر ساختمان است كه بایستی حتماً زيبا، محکم و با اصالت ساخته شود. ظاهر ساختمان می‌بایست با طرح محیط‌های درونی، شيب و عوارض زمين و تعداد طبقات ساختمان هماهنگی داشته باشد که نمونه‌ای از این هماهنگی را در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید.

حتما بخوانید: قیمت شیشه سکوریت ۱۰ میل

نکته‌ی دیگر اینجا است که در ايجاد نماى مناسب با عناصر و ساختمان‌های نزدیک به آن نیز به‌خصوص ازنظر رعايت قوانين و مقررات نماسازى در مجموعه‌های ساختمانی و مسکونی مانند ارتفاع كرسى چينى، تعداد و ارتفاع طبقات، نوع مصالح، رنگ و نوع نما، جنس سقف و غیره، هماهنگي موردنیاز انجام می‌شود که در عکس زیر نشان داده‌شده است:

درنتیجه نماى هر سازه در زیباسازی مجموعه‌ی شهرى كه در آن واقع‌شده است، بسیار تأثیرگذار می‌باشد. درصورتی‌که بدون در نظر گرفتن نمای سایر ساختمان‌ها در یک منطقه قصد داشته باشیم نمایی را در یک ساختمان کارکنیم، نماى شهرى چندان همسان نخواهد گردید.

نما، تصويری از شكل ظاهرى و خارجى ساختمان می‌باشد و «نماسازى» فن روسازى ساختمان و ساختن نماى آن می‌باشد. طرح نما بايد با پلان و اسكلت ساختمان هماهنگ و هم‌چنین زيبا، متناسب و با هويت باشد. ازنظر علم معمارى، نماى ساختمان‌های هر منطقه می‌بایست با شرايط آب و هوایی و جغرافیایی آن به‌طور کامل هماهنگ باشد.
هم‌چنین بدیهی است که درصورتی‌که سازه‌ای از محیط پیرامون خود به‌وسیله ساختمان‌های دیگر احاطه نشده باشد حداكثر می‌تواند ۴ نما داشته باشد.

۱- NORTH ELEVATION – نماى شمالى
۲- SOUTH ELEVATION – نماى جنوبى
۳- EAST ELEVATION – نماى شرقى
۴- WEST ELEVATION – نماى غربى

در اشکال زیر پلان‌ها و نماهای يك سالن نمايشگاهى نشان داده‌شده است.

ساختمان ۱۱۵ » مرجع تخصصی نقاشی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *