قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

همه چیز درباره کمک‌های اولیه: پانسمان، بانداژ، حمل مصدوم و غیره

همه چیز درباره حوادث کارگاهی و عوامل مؤثر در وقوع آن
۱۳ اسفند ۱۳۹۶
پلان و برش چیست؟ اصول خواندن نقشه ساختمان به‌طور کامل
۱۷ اسفند ۱۳۹۶

همه چیز درباره کمک‌های اولیه: پانسمان، بانداژ، حمل مصدوم و غیره

آيا تا كنون خود يا اطرافيانتان در خانه، كوچه و خيابان، مدرسه و دانشگاه، محل كار يا در زمان مسافرت و تفريح گرفتار حادثه‌ای شده‌اید؟ يا حداقل خاطره‌ی تلخى از اتفاقی كه به تهديد سلامت يك يا چند نفر می‌انجامد تعريف کرده‌اند؟ قطعاً پاسخ حداقل يكى از سؤالات بالا مثبت می‌باشد. بشر به ویژه در موقعیت زندگى شهرى و ماشينى کنونی در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز و حتى در مواقع خواب و استراحت هم در شرف تهديد دامنه‌ی گسترده‌ای از آسیب‌ها و صدمات می‌باشد. در نتیجه آشنايى بيشتر با اين رخدادها و روش‌های عملى برخورد و رویارویی با آن در صورت بروز می‌تواند در نجات جان آسيب ديدگان، كاهش صدمات و عوارض احتمالى نقش بسيار مهمى ايفا كند.

تبلیغ: لوله بازکنی

تعريف کمک‌های اوليه

کمک‌های اوليه در برگیرنده‌ی سلسله اقدامات و مراقبت‌های ساده و اساسى می‌باشد كه در زمان بروز سوانح و حوادث به نجات جان مصدوم، کم شدن ميزان عوارض و کاهش درد و رنج فرد صدمه ديده تا رسيدن به مركز درمانى می‌تواند كمك فراوانی نماید.

هدف‌های کمک‌های اوليه

 • نجات جان مصدوم
 • جلوگيرى از بدتر شدن حال مصدوم
 • كمك به بهبود حال مصدوم
 • كاهش درد و رنج مصدوم

جعبه کمک‌های اوليه

اگر تمام افراد در محيط كار، منزل و اماكن عمومى، اين وسايل را در جعبه‌ی کمک‌های اولیه به همراه داشته باشند در زمان بروز حادثه می‌توانند به سرعت از آنها استفاده نمایند. اما در صورت کمبود هر کدام از وسايل لازم در محل حادثه، بايد بتوانید از وسايل موجود نهایت استفاده را ببرید. مهم‌ترین وسايل کمک‌های اوليه را می‌توانید در زیر مشاهده نمایید:

 • گاز (استريل و ساده)
 • باندهاى مختلف از جمله نوارى، كشى، سه گوش، كراواتى
 • قيچى
 • پنس
 • پنبه
 • چسب نگاهدارنده ى پانسمان زخم‌ها يا لكوپلاست
 • ضدعفونى کننده‌ها مثل بتادين، سرم شستشو، الكل و …
 • پماد سوختگى
 • سنجاق قفلی
 • آینه و چراغقوه
 • شریان بند (گارو یا تورنیکه)
 • انواع موجود آتل (تختخ شکسته بندی)
 • دماسنج پزشکی
 • گوشی پزشکی
 • دستگاه سنجش فشارخون
 • دستکش پلاستیکی
 • آدرس و تلفن مراکز امدادرسانی
 • خودکار و کاغذ
 • صابون
 • چند لیوان یکبار مصرف

حتما بخوانید: شیشه سکوریت

اصول کلی پانسمان ساده

در نتیجه‌ی صدمه دیدن پوست، عضو درگیر نمی‌تواند وظایف خود را انجام دهد. در واقع پانسمان شامل قراردادن پوشش مناسب روی محل زخم تا هنگام بهبود و ترمیم پوست می‌باشد. پیش از قراردادن این پوشش به طور معمول جهت تمیز نمودن و استریل کردن زخم و کاهش احتمال آلودگی آن، مواد شوینده، استریل کننده یا ضدعفونی کننده به کار برده می‌شود.

اهداف پانسمان

 1. ممانعت از خونریزی زخم
 2. ممانعت از ورود میکروب‌ها از راه زخم
 3. جذب ترشحهای زخم
 4. ممانعت از وقوع ضایعه‌های بیشتر در زخم
 5. کمک به بهبود زخم

نکات قابل توجه در پانسمان

۱- قبل از پانسمان باید دست خود را با آب گرم و صابون بشویید.

۲- در زمان پانسمان مطابق تصویر زیر از دستکش و ماسک استفاده کنید و از عطسه، سرفه و صحبت کردن پیشگیری نمایید.

۳- پیش از انجام پانسمان، می‌توانید زخمهای سطحی را توسط آب و صابون بشویید. در زخمهای ناشی از گازگرفتگی به وسیله‌ی حیوانات نیز به منظور کاهش احتمال آلودگی به هاری، زخم را توسط آبگرم و صابون تمیز کنید چون آبگرم و صابون به میزان زیادی میکروب هاری را غیرفعال می‌کند که در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید.

۴- جهت تمیز نمودن زخمهایی که دارای خونریزی نیستند، پیرامون زخم را اندکی فشار دهید تا مقداری خون همراهِ گردوغبار و کثافات از زخم خارج شود. بعد از ان روی محل زخم را توسط محلول ضدعفونی کننده مثل بتادین، ساولن و … تمیز کنید. جهت تمیز نمودن زخمهای معمولی آنها را از مرکز به خارج (اگر عفونی هستند به عکس از خارج به مرکز) تمیز کنید. اما در زخمهایی که دارای خونریزی شدید می‌باشند در اغاز چند قطعه گاز یا دستمال تمیز روی زخم قرار دهید و محکم آن را فشار دهید تا خونریزی بند آید. بعد از آن زخم را بانداژ نمایید.

حتما ببینید: نقاشی ساختمان

۵- جهت تميزكردن هر بخش از زخم از پنبه‌ای ترکیب شده با مواد ضدعفونى كننده استفاده نمایید و پنبه‌ی آلوده شده را به بخش‌های ديگر زخم نماليد.

۶- جهت پوشانيدن پانسمان پنبه را به کار نبرید بلكه آن را با گاز يا با پارچه بپوشانيد به این علت که الياف پنبه وارد زخم شده و عفونت ایجاد می‌کند. که در تصویر زیر می‌بینید.

۷- در صورتی که پوشش پانسمان آلوده به خون شد، پانسمان را از زخم جدا كنيد به این دلیل که موجب خونريزى دوباره زخم می‌شود.

۸- اگر دو لبه‌ی زخم از هم فاصله‌ی زيادی داشته باشند، باید پزشك ابتدا بخيه بزند، سپس آن را پانسمان كند. ولی تا آمدن پزشك می‌توانید دو لبه را مثل تصویر زیر با باند به هم نزديك كنيد.

۹- پانسمان بایستی با باند يا چسب روى زخم ثابت شود به گونه‌ای اطراف محل زخم را هم بپوشاند.

۱۰- از آن جا كه احتمال آلودگى زخم به ميكروب كزاز زیاد است حتى براى زخم‌های جزئى هم مصدوم را با هدف تزريق واكسن يا سرم كزاز به مركز بهداشتى – درمانى هدایت نمایید.

حتما ببینید: پنجره سه جداره

بانداژ يا بستن زخم

بعد از پانسمان زخم از باند يا وسیله‌ای استفاده می‌کنیم که مشابه آن براى بستن زخم مناسب باشد كه اين عمل را بانداژ يا زخم بندى مى گويند.

مهم‌ترین اهداف بانداز به شرح زير است:

 1. ايجاد فشار مستقيم بر روى زخم براى جلوگيرى از خون ريزى
 2. ثابت كردن پانسمان و آتل
 3. محدود كردن حركت عضو آسيب ديده
 4. ايجاد تكيه گاه براى عضو يا مفصل آسيب ديده
 5. جلوگيرى از تورم
 6. محافظت زخم از آسیب‌های بعدى

انواع مختلف باند

به وسیله‌ی یک پارچه از جنسهای مختلف می‌توان انواع متعددی از باندهای پارچه‌ای را به دست آورد که در موارد گوناگون کاربردهای مختلفی دارند.

باند مثلثی: از تا کردن یک پارچه‌ی مربعی شکل از قطر مربع، یک باند مثلثی به دست می‌آید که کاربرد بسیاری در کمکهای اولیه به ویژه در بی حرکت کردن اعضا دارا می‌باشد ) برای مثال بانداژ سر، بی حرکت کردن دست، بانداژ کف دست، بانداژ ران و لگن) که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

باند پهن: از دو بار تا زدن باند مثلثی از نوک آن باند پهن حاصل می‌شود که در زیر می‌توانید مشاهده نمایید.

باند کراواتی: از چند بار تا زدن باند مثلثی، مثل تصویر زیر باند نواری شکلی به نام باند کراواتی به دست می‌آید. از این نوع باند معمولاً جهت بانداژ چشم، چانه، گوش و آرنج به کار برده می‌شود.

بالشتک گرد: با هدف ساخت یک بالشتک گرد که در آسیب‌های دستگاه اسکلتی و بی حرکت کردن جسم خارجی در زخم به کار برده می‌شود یک سر باند کراواتی را چند بار به دور دست خود حلقه می‌کنیم. بعد از آن سر دیگر باند را به دور حلقه پیچیده و ته باند را مطابق عکس زیر در لابه لای باند فرو کنید.

باند نواری: این باند در پهناهای گوناگون به صورت آماده در داروخانه‌ها وجود دارد و می‌توان آن را در جعبه کمکهای اولیه نگهداری کرد. مطابق تصویری که در زیر مشاهده می‌نمایید.

باند کشی: این باند نیز همانطور که در بالا ارائه شده است خاصیت ارتجاعی دارد به صورت آماده در داروخانه‌ها موجود است.

تبلیغات: کفپوش پلی یورتان

نکته‌های قابل توجه جهت انجام بانداژ:

 1. حتماً پس از پانسمان کردن زخم روی آنرا بانداژ کنید.
 2. هیچگاه بانداژ را به طور مستقیم روی زخم قرار ندهید.
 3. دقت نمایید که بانداژ نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد. به این دلیل که شل بودن بانداژ به درد ما نمی‌خورد و سفت بودن آن نیز موجب مختل شدن جریان خون عضو درگیر و یا صدمات جدی مثل سیاه شدن عضو خواهد شد
 4. انتهای اعضا بایستی از بانداژ بیرون باشد تا شما بتوانید بعد از بانداژ، جریان خون را از نظر رنگ پوست و نبضهای انتهایی کنترل کنید. (پوست نباید کبود، متورم و بیحس باشد.)
 5. بعد از انجام بانداژ این امکان وجود دارد که به دلیل تورم عضو، بانداژ برای عضو تنگ شود که به صورت حمی بایستی آنرا باز نموده و دوباره ببندیم.
 6. به منظور کمک به جریان خون عضو و ممانعت از شل شدن بانداژ بایستی در زمان بانداژ دست و پا، باند پیچی را از بخش باریکتر عضو شروع کنید. (از پایین به بالا.)
 7. هنگام گره ِ زدن به محل گره دقت کنید که حداکثر راحتی را برای مصدوم داشته باشد و تا حد امکان از گره زدن بر روی محل آسیب دیده، موضع نشستن و خوابیدن یا برجستگی استخوانی خودداری کنید.
 8. هیچ گاه دو سطح پوست را روی هم قرار ندهید (مثلاً انگشتان) زیرا باعث چسبندگی آن‌ها می‌شود و حتماً از یک گاز یا پارچه در بین آن دو سطح استفاده کنید.
 9. قبل از انجام بانداژ روی دست، حلقه، انگشتری، ساعت، النگو و … را از دست مصدوم خارج کنید.
 10. پس از اتمام بانداژ درباره‌ی احساس مصدوم در انتهای عضو مثلاً گزگزشدن، بیح سشدن و … سؤال کنید.
 11. برای گره زدن دو سر بانداژ از گرهی چهارگوش یا مربعی به صورتی که در تصویر زیر آمده است، استفاده کنید.

اصول حمل مصدوم

اولين مسأله اى كه بايد به آن توجه كرد راحتى و ايمنى مصدوم است. همچنين بايد در نظر بگیرید كه بر اثر بى دقتى در حمل، حال مصدوم وخیم‌تر نشود. در مجموع اگر امكان دارد در وضعيت مصدوم تغييرى به وجود نیاید و جابه جايى مصدوم را به واحد اورژانس واگذار نمایید، به این دلیل که بى دقتى در حمل ممكن است باعث شود حال مصدومى كه دچار ضایعه‌ی گردن و ستون مهره شده يا شكستگى باز دارد وخیم‌تر شده و گاهى به قطع نخاع و فلج اندام‌ها منجر شود. بنابراين تا وقتى مطمئن نيستيد مصدوم، آسيب ديدگى ستون مهره در ناحيه گردن، كمر و پشت ندارد، مكان و وضعيت او را تغيير ندهيد. به هر حال اگر خطرهايى مثل آتش سوزى، فرو ريختن آوار يا نشت گازهاى سمى جان مصدوم را تهديد می‌کند، بدون آن كه خودتان را به خطر بيندازيد مصدوم را هرچه سریع‌تر از محل دور كنيد.

بلندكردن مصدوم

بلند كردن مصدوم نوعى مهارت است و اگر اين كار به درستى انجام شود می‌توان بدون آن كه فشار فوق العاده اى به انسان وارد شود، حتى مصدومان سنگين وزن را هم بلند كرد. اصول مراقبت از خود هنگام بلند كردن مصدوم، بلندكردن مصدوم دو اصل دارد:

 1. هميشه از قوی‌ترین ماهیچه‌های بدن خود مثل ران و شانه استفاده كنيد.
 2. تا آن جا كه امكان دارد مصدوم را بايد به بدن خود نزديك كنيد.

تبلیغ: درب ضدسرقت

توجه به نكات زير می‌تواند شما را در انجام اين كار به شیوه‌ی صحيح راهنمايى كند:

 1. هنگام بلندكردن مصدوم بايد در وضعيت صحيحى قرار داشته باشيد.
 2. پاها بايد راحت و با فاصله از هم قرار گيرد تا تعادل بدن شما حفظ شود.
 3. حالت بدن بايد متوازن و در عين حال محكم باشد.
 4. پشت خود را صاف نگه داريد.
 5. در حالى كه سر خود را بالا نگه می‌دارید، کاملاً به مصدوم نزديك شويد و از شانه‌های خود براى تحمل وزن مصدوم استفاده كنيد.
 6. از پنجه‌ی دست خود براى محكم چسبيدن به مصدوم استفاده كنيد.

نكته ۱: اگر مصدوم از پشت شما سر خورد، نبايد به خاطر جلوگيرى از افتادن مصدوم به پشت خود صدمه بزنيد بلكه بگذاريد مصدوم آرام سر بخورد و با ملايمت بدون آن كه به جراحت وى آسيبى وارد شود، با زمين تماس پيدا كند.

نكته ۲: سعى نكنيد مصدومى را كه خيلى سنگين است يا آسیب‌های جدى ديده است (مثلاً شكستگى باز دارد) به تنهايى بلند كنيد. در اين گونه موارد از كسانى كه در صحنه حضور دارند كمك بخواهيد تا احتمالاً صدمه‌ای به شما يا مصدوم وارد نشود.

انواع روش‌های حمل مصدوم

حمل را بر اساس تعداد نفر شركت كننده، تقسيم بندى می‌کنند كه تعدادى از آن‌ها عبارت است از:

 • حمل‌های يك نفره: آغوشى، كششى، عصايى، كول كردن.
 • حمل‌های دونفره: چهارمچ، سه مچ، قطارى، صندلى، بازوبه بازو، برانكارد.
 • حمل‌های سه نفره: آغوشى، برانكارد.
 • حمل‌های گروهى (چندنفره): آغوشى، برانكارد.

حمل‌های يك نفره: حمل مصدوم يك نفره در زمانهایی کاربرد دارد كه فرد ديگرى براى كمك وجود ندارد. اين روش حمل به روشها و راهکارهایی كه در ادامه شرح داده خواهد شد صورت می‌گیرد:

روش آغوشى: از اين روش به منظور حمل افراد سبك وزن به ویژه كودكان استفاده می‌شود. به طور معمول همانطور که در زیر مشاهده می‌نمایید، براى اين عمل، می‌توانید يك دست را به دور تنه و دست ديگر را زير زانوى مصدوم قرار دهید.

ساختمان ۱۱۵ »» پیچ و رولپلاک نما

روش كشيدن: در مواردى كه سرعت عمل از اهمیت بالایی برخوردار است و شرايط ویژه‌ای جهت حمل مصدوم وجود دارد (مثل ميدان جنگ) از روش كششى می‌توانید استفاده كنيد. از اين روش براى افراد بى هوش و هوشيار به خصوص مصدومان دچار آسیب‌های اندام‌ها نيز می‌توان استفاده كرد. براى انجام اين روش، زيربغل مصدوم را در حالتى كه نشسته است مانند شکل زیر از پشت بگيريد و او را بكشيد.

روش تكيه گاهى يا عصاى انسانى: از اين روش به منظور حمل مصدومى كه به هوش است و آسیب شديدى نديده است و می‌تواند با كمك فردی دیگر راه برود می‌توانید استفاده نمایید. به منظور پیاده سازی و اجرای اين روش، با يك دست دور كمر و با دست ديگر مچ دست مصدوم را گرفته و در حالى كه مصدوم به شما تكيه نموده است او را از جایی به جایی دیگر ببرید. در تصویر ارائه شده در زیر این مورد نشان داده شده است.

روش كول كردن: جهت حمل مصدومى كه سبك، كوچك و به هوش می‌باشد و قادر است خود را نگه دارد و يا مسافتى كه بايد مصدوم را حمل كنيد زياد است می‌توانید از اين روش بهره بگيريد. براى اين كار، مصدوم در حالت ايستاده به پشت شما می‌رود، در حالى كه دست خود را به دور گردن شما انداخته است، دست‌های خود را زير زانوهاى مصدوم حلقه كرده و او را به پشت حمل نمایید که در تصویر زیر نمونه‌ای از آن ارائه شده است.

هم چنین بخوانید: كف ساب سنگ

حمل‌های دونفره:

روش چهارمچ: اين روش هنگامی استفاده می‌شود كه مصدوم به هوش است و می‌تواند با يك يا هر دو دست خود به حمل کننده‌ها یاری رساند. به منظور پیاده سازی اين كار مصدوم در حالتى كه نشسته است، دست خود را دور شانه‌های دونفر كمك دهنده كه در دو سمت مصدوم زانو زده‌اند می‌اندازد و روى سكوى ايجاد شده با مچ‌های دست به هم گره شده‌ی دو امدادگر، می‌نشیند و بدين روش حمل می‌شود. در اين روش دو فرد كمك كننده، روبه روى هم در پشت مصدوم می‌ایستند و با دست راست مچ دست چپ خود را گرفته و با دست چپ مچ دست راست طرف مقابل را می‌گیرند که در شکل زیر ارائه شده است.

روش سه مچ: از اين راهکار هنگامی استفاده می‌شود كه مصدوم به دليل آسب ديدگى دست‌ها نتواند به حمل کننده‌های خود كمك كند. اين روش شبيه روش چهار مچ است اما يكى از امدادگران با دست خود از پشت، مصدوم را پشتیبانی می‌کند. برای درک بهتر این مورد تصویر زیر را مشاهده نمایید.

روش حمل قطارى: برای مصدومان دچار صدمات شكم و سينه می‌توان از این راهکار استفاده نمود. در اين روش يك امدادگر از پشت و در زير بغل مصدوم، دست خود را جلوى او می‌آورد و نفر دوم از جلو زير زانوهاى مصدوم را گرفته، و مطابق تصویر زیر او را حمل می‌کنند.

روش حمل به كمك صندلى: هنگامی كه می‌خواهید با مصدومى كه هوشیار است و صدمه زیادی نديده از پله‌ها يا از راهرو عبور نمایید، می‌توانید مصدوم را روى صندلى معمولى بنشانيد و به مانند تصویر زیر با كمك يك نفر ديگر او را حمل كنيد.

حمل‌های سه نفره: اگر مشكوك به آسيب ديدگى ستون مهره‌اید اين روش را به کار ببرید.

حتما ببینید: نماهای چوبی ساختمان

حمل آغوشى: حمل آغوشى با سه نفر و با توجه به طرز قرارگرفتن در دو طرف مصدوم، به دو شكل انجام می‌گیرد:

الف) اگر آسيب ديدگى زیاد نباشد، ۳ امدادگر به شکل زيگزاگ مقابل یکدیگر، يك نفر در يك سمت مصدوم و دو نفر در سمت ديگر او قرار می‌گیرند. يك امدادگر زانو زده، دست‌های خود را از زير قفسه‌ی سينه و باسن مصدوم رد می‌کند و با هرکدام از دست‌ها يكى از دست‌های امدادگران مقابل را می‌گیرد و با یکدیگر به صورت همزمان بلند می‌شوند. در زمان حركت هم امدادگران به سمت سر مصدوم و به پهلو گام بر می‌دارند.

ب) در صورتی که آسيب ديدگى شديد باشد، مصدوم بايد با كمترين حركت جابه جا شود. به همين منظور هر سه امدادگر در يك سمت مصدوم قرار گرفته، در حالى كه يكى از آن‌ها سر و زير گردن و ديگرى كمر و باسن و نفر آخر مچ‌ها و زانوها را حمايت می‌کند، با هماهنگى و آهسته مصدوم را بلند كرده و سپس او را به پهلو و مطابق تصویر زیر به سمت خود خم می‌کنند.

حمل با برانكارد: اين روش مطمئن‌ترین راهکار براى حمل مصدوم در مسافت‌های طولانى است. روش بلند كردن و قراردادن مصدوم بر روى برانكارد شبيه حمل آغوشى است با اين تفاوت كه مصدوم پس از قرارگرفتن روى برانكارد توسط آن حمل می‌شود. به عکس زیر دقت نمایید.

نكته: در مواقعى كه برانكارد در دسترس نيست، می‌توانید از وسايل مختلف مثل پتو، لباس، ميله، طناب و … برانكارد بسازيد.

طرز ساخت برانكارد با لباس: می‌توانید با رعايت نمودن اصول ايمنى در برانكارد، با هر وسیله‌ی مناسب ديگرى كه در دسترس داريد برانكارد تهيه كنيد. دو يا سه كت يا پيراهن محكم مهیا كرده، آستين کت‌ها و پيراهن را به داخل ببريد. تكمه يا زيپ کت‌ها يا پیراهن‌ها را ببنديد. بعد از آن، آن‌ها را به شکل معكوس در راستای هم قرارداده و دو چوب را از ميان آستین‌های آن‌ها می‌گذرانید. پس از اطمينان حاصل نمودن از محكم بودن برانكارد مصدوم را به پهلو بچرخانيد و برانكارد را در پشت او قرار داده، مصدوم را با احتياط روى آن بگذاريد. با تکه‌های پارچه هم می‌توانید به مانند شکل زیر برانكارد بسازيد.

حتما بخوانید: لوله بازکنی صادقیه

حمل‌های گروهى

حمل آغوشى با چهار امدادگر: روش كار مشابه حمل سه نفره است با اين تفاوت كه سه نفر از افراد کمک کننده در يك طرف مصدوم و نفر چهارم بالاى سر مصدوم (براى حمايت از سر و گردن) مانند تصاویر زیر قرار می‌گیرد.

حمل با برانكارد: دستورالعمل اين روش به روش سه نفره شباهت بسیاری دارد با اين تفاوت كه در اين روش يكى از امدادگرها در طرف روبه رو، مسئول گذاشتن برانكارد زير مصدوم است. این مورد را می‌توانید در تصویر زیر نگاه کنید.

ساختمان ۱۱۵ » مرجع شیشه سکوریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *