قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

معرفی پلان فونداسیون و شیوه ترسیم آن + توضیحات تکمیلی

معرفی علائم و شیوه ترسیم پلان و نقشه ساختمان به‌طور کامل
۳ فروردین ۱۳۹۷
همه چیز درباره ساخت قالب بندی چوبی و ابزارهای مورد نیاز آن (قسمت ۱)
۷ فروردین ۱۳۹۷

معرفی پلان فونداسیون و شیوه ترسیم آن + توضیحات تکمیلی

در این نوشتار به معرفی پلان فونداسیون و شیوه ترسیم آن خواهیم پرداخت. در ادامه توضیحاتی در رابطه با این موضوع را برای شما عزیزان علاقه مند تشریح خواهیم نمود. پس با ما همراه باشید:

پلان فونداسیون

به پلانی می‌گویند كه در آن نوع، ابعاد، تعداد و موقعيت پی‌ها را نسبت به شمال زمين و امتدادهاى طولى و عرضى زمين تعیین می‌کند. جهت ترسيم و طراحی پلان فونداسيون بایستی پلان آكس بندى و سطح زيربنا را ترسيم نموده، سپس با در نظر گرفتن شرايط زمين و محدوده‌ی آن و محورهاى طولى و عرضى (آكس) به ترسيم پی‌ها، شناژها، به‌صورت محدود و نامحدود اقدام نمود. در این حالت تصور می‌شود كه بتن‌ریزی در كف گودبرداری (بتن مگر) صورت گرفته و در ترسيم و طراحی پلان فونداسيون ابعاد پى و شناژها ارائه می‌شود.

بتن مگر: این نوع بتن بتنى با عيار كم سيمان می‌باشد كه در زير فونداسیون قرار می‌گیرد. بتن مگر، به‌عنوان بتن «پاكيزگى» يا «رگلاژ» نیز نامیده می‌شود. (در تصویر زیر می‌توانید این نوع بتن را مشاهده نمایید.)

حتما بخوانید: پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

گفتنی است که مقدار سيمان مصرفى در بتن مگر تنها حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ كيلوگرم سيمان بر مترمكعب می‌باشد كه برای مهیا نمودن بستری که خاک‌برداری شده است، پیش از مرحله‌ی فونداسيون پیاده‌سازی و اجرا می‌شود. پایین‌ترین ضخامت بتن مگر ۱۰ سانتی‌متر و از هر سمت تا ۱۵ سانتی‌متر بیش‌تر از فونداسيون ريخته می‌شود. در شکل زیر می‌توانید این موضوع را مشاهده نمایید.

شناژ: در زیرسازی‌های تكى یا منفرد دريك بنا، بایستی پی‌ها را در راستای عمود برهم (امتداد افقى و امتداد عمودى) توسط کلاف‌های رابط به یکدیگر مرتبط نمود، به‌گونه‌ای كه کلاف‌ها از حركت دو پى نسبت به هم ممانعت کنند. اين کلاف‌ها كه از جنس بتن می‌باشند و به‌منظور اتصال پی‌ها به هم استفاده می‌شوند، در اصطلاح حرفه‌ای » شناژ» اطلاق می‌شوند. این موضوع را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید:

پى: بعد از مشخص نمودن محل ستون‌ها در سازه‌های اسكلتى و مشخص کردن نوع پى در فونداسيون (كلاف بندى، نوارى و يا گسترده) بایستی پلان فونداسيون در نظر گرفته‌شده طراحی شود. بر مبنای نوع پی‌ها، شكل پلان‌ها متنوع بوده و علائم و نحوه‌ی ترسيم هرکدام از آن‌ها، مقررات و ضوابط ویژه‌ی خود را دارا می‌باشد. درنتیجه در اين بخش انواع نقشه‌های پلان فونداسيون را مشاهده نموده و آن‌ها را خواهید شناخت. شكل زیر چند نوع پلان فونداسيون را نشان می‌دهد:

تبلیغ: ترموود چیست

دستورالعمل ترسيم پلان فونداسيون كلاف بندى شده

پیش از اینکه ترسيم پلان فونداسيون را آغاز نماییم، باید توجه کرد که در ابتدا وجود نقشه‌های معمارى، مثل پلان موقعيت و پلان‌های اصلى ساختمان و نیز نقشه‌های آكس بندى و ستون گذارى طرح الزامی است. پلان موقعيت و يا پلان‌های اصلى بنا، سطح زير بنا و راستای طولى و عرضى بنا را كه با ديوار ساختمان مجاور يا محل‌های عبور یا خیابان‌ها مشترك می‌باشند، نشان می‌دهد. (تصویر زیر را مشاهده نمایید)

اين همسایگی‌ها، باعث می‌شود ابعاد پی‌ها در کناره‌ها محدود شود؛ به‌گونه‌ای كه شكل پى در مناطق كنارى بنا به‌طور کامل پیاده‌سازی و اجرا نخواهد شد. ابعاد پى، متناسب با ميزان بار وارده به آن و مقاومت زمين (خاك) زيرين ارزیابی خواهد شد.

شكل زیر پلان فونداسيون نقطه‌ای را معرفی می‌کند كه در آن پی‌های داخلى یا پى ميانى به شكل مربع كامل ارائه‌شده است و در مركز محورها، ستون جای گرفته است. اين پی‌ها از ۴ سو به پی‌های كنارى خود كلاف شده‌اند و از چهار طرف بارگيرى می‌شوند. ولی پی‌های هم‌جوار با دیوار ساختمان کناری كه در دو سوی بنا واقع‌شده‌اند، به پی‌های كنارى خود، از سه سمت كلاف گشته و از ۳ سمت بارگيرى می‌شوند. پی‌هایی كه در ۴ گوشه‌ی بنا نیز قرار دارند، بر مبنای چگونگی همسایگی‌شان با خيابان و همسايه، از دو جهت بار خود را دريافت نموده و بر اساس محاسبات، ابعاد آن از پی‌های داخلى کوچک‌تر خواهد بود.

ساختمان ۱۱۵ »» تخلیه چاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *