قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

پلان و برش چیست؟ اصول خواندن نقشه ساختمان به‌طور کامل

همه چیز درباره کمک‌های اولیه: پانسمان، بانداژ، حمل مصدوم و غیره
۱۵ اسفند ۱۳۹۶
تعریف نما در ساختمان و انواع گوناگون آن
۱۹ اسفند ۱۳۹۶

پلان و برش چیست؟ اصول خواندن نقشه ساختمان به‌طور کامل

تعريف پلان

 همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید تصويرى از برش افقى فرضى كه از ساختمان طراحی می‌شود به‌عنوان «پلان» نام‌گذاری می‌گردد.

صفحه‌ی برش تقريباً از دوسوم تا سه‌چهارم ارتفاع هر طبقه می‌گذرد و قسمت‌های گوناگون ساختمان، از قبیل ديوارها، درها، پنجره‌ها، كمدها، پله‌ها و…را قطع كرده و مواردی مانند مبلمان و لوازم خانه، كف سازى و اختلاف سطوح و … قابلیت دیده شدن پیدا می‌کنند. در شکل‌های زیر می‌توانید مراحل ايجاد يك پلان را مشاهده نمایید.

تبلیغ: نماشویی در تهران

جهت خواندن مناسب‌تر نقشه‌های معمارى و تشخیص بخش‌های متعدد ساختمان از همدیگر، هركدام از عناصری که برش خورده‌اند و مواردی که برش نخورده‌اند را به‌وسیله‌ی علائم استاندارد در نقشه‌ای به نام «پلان» ارائه می‌دهند. کنسول‌ها و شکستگی‌های موجود در سقف مثل تصویر زیر به‌صورت خط‌چین در پلان به نمایش گذاشته می‌شود.

در شکل زیر قسمت‌های پیش‌آمده‌ی سقف یا كنسول در بالاى صفحه‌ی برش واقع‌شده‌اند و هنگامی‌که از قسمت برش خورده به پايين می‌نگریم پیش‌آمدگی‌ها مشاهده نخواهند شد. به همين دلیل بایستی آن‌ها را در پلان با خطوط خط‌چین معین نمود. ولی موضوعی كه از اهمیت بالایی برخوردار است اين است كه نخست پلان، به‌وسیله‌ی طراح یا به عبارتی مهندس معمار از قبل طراحى می‌شود و فرد رسم کننده آن را به همراه علائم مرتبط به پلان رسم می‌نمایند.

شكل زیر مثالی از طرح ساختمان مسكونى را كه به‌وسیله‌ی رسام رسم شده ارائه می‌دهند.

اين طرح به‌وسیله‌ی دست و به حالتی شماتيك ترسیم آن بر روى كاغذ پوستى انجام‌شده است. در تصویر زیر می‌توانید پلان يك ساختمان ويلايى را مشاهده نمایید.

حتما بخوانید: کف سابی

پلان‌های مسكونى چندطبقه

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید ساختمان‌های چندطبقه، ساختمان‌هایی هستند که بيش از دو پلان دارند و به‌طور طبیعی به‌منظور هر طبقه پلانى جدا، طراحى و ترسيم می‌شود.

اين ساختمان‌ها از زيرزمين، پاركينگ به‌منظور پارک اتومبيل و انبارى برای طبقات بالاتر، برخوردار می‌باشند. درمجموع دو گروه پلان مسكونى چندطبقه وجود دارد:
الف) تک‌واحدی: يك واحد مسكونى برای هر طبقه لحاظ می‌شود.
ب) چند واحدى: در هر طبقه ۲ یا چند واحد مسكونى در نظر گرفته می‌شود.

در شکل زیر می‌توانید يك ساختمان تک‌واحدی را مشاهده نمایید كه شامل زيرزمين و يك طبقه مسكونى می‌باشد.

برش یا مقطع

در طی مراحل کامل شدن طرح و نقشه، طراح به‌منظور دستیابی به طرح اصلی، به‌وسیله‌ی مقاطع یا برش‌ها می‌تواند روابط متعدد میان فضاهای مثبت و منفی، طرح‌های مختلف را ارزیابی نماید و آن‌ها ارائه دهد. معمولاً به‌منظور بهتر ارائه کردن جزئیات اجرایی و پیاده‌سازی طرح، ارزیابی بخش‌های تو پُر و توخالی و اطلاعات بعدازآن، برش از پلان صورت می‌گیرد. هنگامی‌که صفحه‌ی برش فرضی قسمتی از پلان را به شکل عمودی قطع کند و از پایین‌ترین طبقه یعنی زیرزمین تا آخرین طبقه از ساختمان را برش دهد، به آن «مقطع یا برش ساختمان» اطلاق می‌شود.

برگزیدن محل برش در پلان از اهمیت بالایی برخوردار است به‌گونه‌ای که مکان برش و این صفحه‌ی فرضی باید از قسمتی عبور نماید که حجم بیشتری از داده‌ها را از داخل ساختمان به طراح ارائه دهد. در مسیر واقع‌شدن این صفحه یعنی صفحه‌ی برش، این امکان وجود دارد که درها، پنجره‌ها، دیوارها، پاسیو و راه‌پله برش بخورد و ترسیم‌کننده با رسم نمودن نقشه‌ی مقاطع، چگونگی بریدگی آن‌ها را با صفحه‌ی برش ارائه می‌دهد و نمایان می‌کند. در شکل‌های زیر می‌توانید مراحل برش عمودی یک ساختمان را مشاهده نمایید.

ازجمله عمده‌ترین نقشه‌های ساختمانى، مقاطع را می‌توان نام برد كه سازندگان سازه نیاز مبرمی به آن‌ها خواهند داشت. با ترسيم مقاطع، رابطه‌ی ساختمان با زمين، تعداد طبقات و ديوارهاى داخلى را می‌توانیم تعیین و مشخص نماییم. به‌طورمعمول حجم ساختمان و پيچيدگى بخش‌های درونی آن تعداد مقاطع موردنیاز جهت نقشه‌های ساختمانى مقاطع را تعیین می‌کنند.
در شكل زیر پلانى را نمايش می‌دهیم كه در آن محل برش عمودى، مشخص‌شده است.

شكل زیر نمونه‌ی برش یا مقطع الف-الف، از پلانی را كه در شکل فوق ترسیم‌شده، نشان می‌دهد.

تبلیغ: نما با چوب

گفتنی است که بر اساس نياز، این امکان وجود دارد که برش‌های اندک، كه با نام انگلیسی «دتايل» شناخته می‌شوند، با مقياس یک‌بیستم تا یک یکم ترسیم و طراحی شوند. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید در این برش‌ها جزئيات بیش‌تری از ساختمان مثل جزئيات سقف، پروفيل در و پنجره‌ها، نازک‌کاری و … ارائه می‌شود، این شکل، برشی اندک از برش شکل فوق می‌باشد. این برش با مقیاس یک‌پنجاهم ترسیم و طراحی می‌شود.

ساختمان ۱۱۵ » مرجع تخصصی تخلیه چاه فاضلاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *