قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

اصول عایق کاری و قیرگونی به صورت حرفه‌ای و کاربردی

کرسی چینی: مصالح، اصول و تمام نکات اجرایی آن
۲۲ بهمن ۱۳۹۶
ایزوگام (ورق قیراندود) و شیوه‌ی اصولی اجرای آن برای عایق‌کاری
۲۶ بهمن ۱۳۹۶

اصول عایق کاری و قیرگونی به صورت حرفه‌ای و کاربردی

در این نوشتار به معرفی اصول عایق کاری و قیرگونی به صورت مختصر و مفید برای شما علاقه مندان به قیمت ترموود خواهیم پرداخت:

اصول ايمنى در عايق كارى رطوبتى

به منظور ممانعت از ورود رطوبت به درون فضاهاى مختلف ساختمان، عايق كارى یا ايزولاسيون رطوبتى بسیار مبرم و ضرورى می‌باشد. به این دلیل که اغلب مصالح ساختمانى در برابر رطوبت قوام و استحکام خود را از دست می‌دهد و می‌پوسند. محیط‌هایی كه در آنها عايق كارى ضرورى است شامل موارد زیر می‌باشد: آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتى، بام، كرسى چينى، كف سازى وكليه ى فضاهايى كه در معرض رطوبت قرار می‌گیرند. در تصویر زیر عايق كارى پشت بام را به وسیله‌ی ورقه‌های قيراندود مشاهده می‌کنید.

در هنگام عايق كارى علاوه بر پوشيدن لباس كار، كفش پوتين مناسب، دستكش و عينك حفاظتى، بایستی توجه داشت كه هیچ وقت دست و يا دیگر اعضاى بدن با قير داغ، چراغ کوره‌ای و… ارتباط پيدا نكند. پیش از روشن نمودن چراغ کوره‌ای بایستی از صحیح و سالم بودن آن اطمينان لازم به دست آید و جهت ذوب قير در بشكه يا ديگ گرمكن، محل مناسبى را انتخاب کرد كه محیطی كافى جهت اجرا و پیاده سازی وجود داشته باشد. هنگام حمل بشکه‌ی قير، بایستی دقّت کرد تا خطری برای کارگران به همراه نداشته باشد. درتصویر زیر عايقكارى به وسیله وسايل ايمنى را می‌توانید مشاهده نمایید.

تبلیغ: لوله بازكني غرب تهران

کنترل زیرسازی

سطح مورد نیاز جهت اجرا و پیاده سازی عایق کاری بایستی به طور کامل صاف و صیقلی شده و هیچ گونه خلل و فرجی روی سطح زیر عایق کاری وجود نداشته نباشد.

باید پس از اجرای سطح مورد نظر، یک لایه ملات ماسه و سیمان نرم ریخته شده و صیقل گردد. عیار ملات ماسه و سیمان باید زیاد باشد یعنی ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم سیمان در متر مکعب ملات بوده و زیرسازی عایق کاری به دو حالت زبر و نرم پیاده سازی می‌شود. اگر ملات به کار رفته دارای آهک باشد به این معنا که از ملات ماسه و آهک یا ماسه و سیمان و آهک (ملات باتارد) برای ساختمان به کار ببریم، به این دلیل که قیر پس از گذشت مدتی توسط آهک فاسد می‌شود پس باید حتماً یک لایه ملات ماسه و سیمان به عنوان بستر (زیرسازی) عایق کاری پیاده سازی و اجرا شود. در شکل زیر سطح به کار رفته برای عایق کاری با ملات ماسه سیمان صیقلی را می‌توانید ببینید.

تمیز نمودن سطح زیر عایق کاری توسط جارویی مناسب

بعد از خشک شدن سطح زیرسازی عایق کاری، اجرا و پیاده سازی عایق کاری شروع می‌شود. خشک بودن سطح زیرسازی عایق کاری به این دلیل است که عایق به سطح زیرسازی به طور مناسب بچسبد. قبل از انجام عملیات عایق کاری، باید گرد و خاک سطح زیرسازی به وسیله‌ی جاروی مناسب تمیز شده و عاری از گردوخاک شود تا عمل چسبندگی بین عایق و سطح مورد نظر به خوبی انجام شود. در تصویر زیر می‌توانید این عمل را مشاهده نمایید.

پخت کردن و پخش نمودن قير

 قير را بايد در بشکه‌های سالم به وسیله‌ی چراغ کوره‌ای، به صورتى كه بشکه‌ی قير از سطح زمين بالاتر قرار گرفته باشد به تدريج حرارت داد تا ذوب شده و کاملاً روان شود. که در تصویر زیر نمایش داده شده است.

در صورتی که به قير حرارت زيادى داده شود، می‌سوزد و ویژگی عايق بودن و چسبندگی‌اش را از دست
می‌دهد. قير سوخته شده از آنجا مشخص می‌شود که، رنگ آن قهوه‌ای می‌شود و خاصيت چسبندگى خود را از دست می‌دهد. هنگام گرم نمودن قير در صورتی که آب وارد بشکه‌ی قير شود، قير كف كرده و سر می‌رود. قير ذوب شده را توسط قير كش که مانند جاروى دسته دار است ولى در آن به جاى جارو از منجيل استفاده می‌کنند، برروى سطح مورد نظر پراکنده می‌نمایند.

حتما ببینید: شیشه سکوریت

اصول عايق كارى با قير و گونى

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید هنگامی که ملات ماسه و سيمان صيقلى (زيرسازى) شد و قير و گونى به پايان رسيد و آماده شد، سطح مورد عايق كارى را تميز نموده (جارو كشى و شستشو) و صبر می‌کنیم تا محل عايق كارى کاملاً خشك شود.

عايق كارى توسط قير و گونى

 قير مصرفى ذوب شده و روی سطح زيرسازى به میزان حدود ۱/۵ كيلوگرم قير درهرمتر مربع پراکنده می‌شود. در اين حالت همانطور که در تصویر زیر می‌بینید گونى لایه‌ی اول پهن می‌شود. مجدداً لایه دوم قير روی لایه‌ی اول گونى به میزان حدود ۱/۵ كيلوگرم قير درهر مترمربع پراکنده می‌شود. بلافاصله لایه‌ی دوم گونى در راستاى عمود بر لایه‌ی اول پهن می‌شود. قشر سوم قير روى گونى لایه‌ی دوم به صورت يكنواخت پخش می‌شود. جهت كنترل پخش قير، این نکته باید مورد توجه قرار گیرد كه در قير كشيده شده، هیچ حباب هوایی وجود نداشته باشد، قير کاملاً يكنواخت پخش شود تا انباشتگى و پستى و بلندى روى سطح عايق كارى ایجاد نکند. عايق كارى روى بام بایستی به صورتی انجام شود كه رديف گونی‌ها از مقابل ناودان یا آبرو آغاز شده و لبه‌ی گونی‌ها با رعايت همپوشانى یا اورلپ حداقل ۱۰ سانتى متر روى هم قرار گيرند. بايد دقّت کرد كه لبه‌ی گونى دوم روى لبه‌ی گونى اول، گونى سوم روى گونى دوم و به همین صورت تا آخر ادامه يابد تا در هنگام روان شدن آب بر روى سطح بام، رطوبت به زير گونی‌هایی كه در شيب قرار گرفته‌اند نفوذ نکند و رطوبت به سقف نفوذ نكند. باید دقت نمود که در هنگام عایق کاری گونی‌ها کاملاً در قير قرار گرفته باشند و گونی‌ها به حالت سرتاسرى و بدون بريدگى نصب شوند.

دو لایه گونى و سه قشر قير (قير و گونى دولايه)

دقت داشته باشید که در تمام موارد گونى بايد مابین قشرهاى قير قرار گیرد. بدين صورت همانطور که می‌توانید در زیر ببینید هميشه قشرهاى قير يك لایه بيشتر از لایه‌های گونى می‌باشد. بنابراین در قير و گونى يك لايه از دو قشر قير و يك لايه گونى و در قير و گونى دو لايه از سه قشر قير و دو لايه گونى استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: قیمت نقاشی ساختمان

پخش لایه اول قير روى سطح زيرسازى

پس از خشك شدن سطح زيرسازى و تميز كردن آن به وسیله‌ی جارو، اولين لایه‌ی قير مذاب به ضخامت ۲ تا ۳ ميليمتر توسط قير كش روى سطح مورد نظر ريخته می‌شود که در تصویر زیر نشان داده شده است.

پهن كردن لایه‌ی اول گونى بر روى قشر قير ريخته شده

بعد از پخش نمودن لایه قير ريخته شده روى سطح زيرسازى، بايد اولين لایه‌ی گونى را به طور يكنواخت روى قشر قير پراکنده كرد. همانطور که در زیر می‌بینید در هنگام پهن نمودن گونى دقّت می‌شود تا گونی‌ها صاف و بدون چروك روى قشر قير قرار گيرند.

پخش لایه دوم قير روى گونى

بعد از پهن كردن نخستین لایه‌ی گونى، دومين قشر قير مذاب به ضخامت ۲ تا ۳ ميليمتر توسط قيركش روى گونى ريخته و پخش می‌شود.

پهن كردن دومین لایه‌ی گونى روى قشر قير ريخته شده

بعد از پراکنده کردن قشر قير ريخته شده روى سطح گونى لایه‌ی نخست، بایستی دومين لایه‌ی گونى را به طور يكنواخت روى قشر قير پهن کرد. زمان پهن کردن گونی‌ها دقّت می‌شود تا گونی‌ها صاف و بدون چروك و در جهت مخالف به این معنا که عمود بر لایه‌ی اول گونی‌های نصب شده و روى قشر قير قرار گيرند که در زیر می‌توانید ببینید.

پراکنده کردن لایه سوم قير روى سطح گونى

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید پس از پراکنده كردن دومين لایه‌ی گونى، سومين لایه قير مذاب به ضخامت ۲ تا ۳ ميليمتر توسط قيركش روى گونى ريخته و پخش می‌کنیم.

رعايت اورلپ (همپوشانى)

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید، عايق كارى روى بام بايد به روشى انجام گيرد كه رديف و رج گونی‌ها ازمقابل ناودانى شروع شود و لبه‌ی گونی‌ها به طورى كه گونى دوم روى گونى اول، گونى سوم روى گونى دوم و به همین شکل الى آخر پیوسته ادامه يابد تا در هنگام روان شدن آب، رطوبت از درز گونی‌ها نفوذ و عبور نكرده و از نفوذ و ورود رطوبت به سقف ممانعت شود. میزان و مقدار روى هم قرار گرفتن گونی‌ها، اورلپ نام دارد و حدود ۱۰ سانتى متر است.

حتما بخوانید: پنجره سه جداره

كنترل و ارزیابی صاف بودن گونی‌ها

كنترل گونی‌ها به صورتی است كه بایستی گونی‌ها از چروك، آلودگى و پارگى عاری باشند. در صورت وجود هر کدام از موارد ذكر شده، عايق كارى صحيح و درست انجام و اجرا نشده و سطح مورد نظر کاملاً آب بندى نشده و رطوبت به سقف نفوذ می‌کند. در تصویر زیر قير و گونى پشت بام به صورت غير اصولى و چروك دار انجام گرفته است که می‌توانید مشاهده نمایید.

رعایت پيوستگى قير و گونى بدون قطع گونى

در هنگام عايق كارى با قير و گونى بایستی توجه نمود كه گونی‌ها کاملاً درون قير قرار گرفته و کلیه منافذ و شکاف‌های گونى پر از قير شود. گونی‌ها نیزبه حالت سرتاسرى و بدون بريدگى نصب شوند به جز در مواردى مثل پیرامون كانالها و برآمدگی‌ها كه امكان نصب سراسری گونى وجود ندارد. در تصویر زیر این موضوع نشان داده شده است.

عايق قير و گونى روى ديوار كرسى چينى

بعد از كرسى چينى، روى سطح و مقدارى از حاشیه‌های آن را با ملات ماسه سيمان نرم به نسبت ۱ به ۳ یعنی يك پيمانه سيمان و سه پيمانه ماسه و با ضخامت ۲ سانتى متر اندود كرده و سطح آن را به طور کامل صاف می‌کنند که در تصویر زیر می‌توانید ببینید.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید بعد از خشك شدن ملات، قير مناسب آب و هواى محل عايق كارى را ذوب نموده و قير ذوب شده را به اندازه‌ی حدود ۲ كيلو گرم در هر مترمربع كرسى، برروى كرسى چينى ريخته و حاشیه‌های آن را به ارتفاع حداقل ۱۰ سانتى متر پوشش می‌دهند.

بعد از آن گونى مصرفى را با عرض ۲۰ سانتى متر بيشتر از عرض كرسى چينى یعنی از هر طرف ۱۰ سانتى متر مهیا نموده و روى آن به حالتی كه به طور کامل صاف و عاری از چروك باشد، پهن می‌کنند که در تصویر زیر می‌توانید ملاحظه نمایید.

اگر قير و گونى يك لايه یعنی دو قشر قير و يك لا گونى به کار برده شود، يك لایه ديگر قير را روى گونى می‌ریزند. بدین صورت همانطور که در زیر می‌بینید عمليات عايق كارى به پايان می‌رسد.

اگر در نقشه، قير و گونى دو لايه یعنی سه قشر قير و دو لا گونى به کار رفته باشد، همانطور که مشاهده می‌کنید لایه‌ی دوم به همين شكل اجرا می‌شود.

ساختمان ۱۱۵: مرکز کفپوش تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *