قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
معرفی انواع پی ازلحاظ نوع مصالح و نکات اجرایی آن
۱۸ بهمن ۱۳۹۶
کرسی چینی: مصالح، اصول و تمام نکات اجرایی آن
۲۲ بهمن ۱۳۹۶

مهم‌ترین اصول پی‌سازی و شیوه کنترل آن

مهم‌ترین مسئله هنگام اجراى كارهاى ساختمانى اعم از پی‌سازی، قالب‌بندی، آرماتور گذاری و بتن‌ریزی، كنترل آن در هنگام اجرا است تا اشتباه رخ ندهد. درنتیجه بهترين و درعین‌حال ساده‌ترین راه براى مواجه نشدن اشتباه، كنترل در هنگام اجرا است. كنترل ابعاد فونداسيون با استفاده از میخ‌های ذخيره (ميخ آف) صورت می‌گیرد. براى كنترل ابعاد بدین‌صورت عمل می‌شود كه با استفاده از ريسمان كار، گوشه‌های ساختمان را پیداکرده و با استفاده از نقشه‌ی فونداسيون، اجراى قالب‌بندی كنترل می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید این موضوع را مشاهده نمایید.

بعدازاینکه قالب‌بندی کنترل شد، پی موردنظر آرماتور گذاری شده و با توجه به نقشه مطابق تصویر زیر کنترل می‌شود.

حتما ببینید: پنجره

در زمان عملیات بتن‌ریزی، برای اجرای اصولی نظارت و کنترل مداوم تا پایان بتن‌ریزی موردنیاز است.

اصول پی‌سازی ساده

بارهاى وارده از سقف ساختمان به ستون‌ها و يا ديوارها و سپس به مثنّی (كرسى) و نهایتاً به پى ساختمان وارد می‌شود. پى نيز بارهاى وارده را به زمين منتقل می‌کند. درنتیجه پى عامل انتقال بارهاى ساختمان به زمين است. پى بايد به‌گونه‌ای طرح و اجرا شود كه بتواند صدها تن وزن ساختمان، اشيايى را كه در آن قرار دارد و وزن افرادى كه از آن استفاده و در آن رفت‌وآمد می‌کنند را تحمل نمايد. غير از طرح و اجرا بايد به جنس مصالح پى توجه شود كه از مرغوب‌ترین نوع آن باشد و نحوه‌ی ساخت آن کاملاً اصولى و فنى باشد. ابعاد پى (طول و عرض و ارتفاع) بستگى به مقاومت زمين، نيروهاى وارده به پى، جنس و مقاومت مصالح آن دارد.

در پی‌سازی آجري، آجرها بايد کاملاً زنجاب شده (قرار دادن آجرها در آب و يا پاشيدن آب بر روى آجرها تا اينكه آجرها آبديده شده و در زمان پی‌سازی آب ملاط را به خود جذب نكنند، زنجاب كردن نام دارد) و در بين ملاط قرار گیرد. در تصویر زیر آجركارى در قالب‌بندی نشان داده‌شده است.

در هنگام پی‌سازی با سنگ، بایستی سنگ‌ها در بين ملاط قرارگرفته، عارى از مواد زائد باشند.

ساختمان ۱۱۵: مرکز کفپوش سه بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *