قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

قلاب انتهای میلگرد و اندازه‌های استاندارد آن را بشناسید

فاصله نگه دار یا لقمه در کار با میلگرد یا آرماتوربندی و انواع آن
۲۰ فروردین ۱۳۹۷
ضوابط فاصله‌ی میلگردها از یکدیگر و شیوه‌ی بستن آنها به یکدیگر
۲۴ فروردین ۱۳۹۷

قلاب انتهای میلگرد و اندازه‌های استاندارد آن را بشناسید

یکی از دیگر مباحثی که در مورد میلگردها و اندازه‌های استاندارد آن‌ها مطرح است، بحث قلاب انتهایی‌شان می‌باشد. حتماً می دانید که ایجاد قلاب در انتهای میلگردهای فولادی به منظور بالا بردن چسبندگی میان میلگردها و بتن انجام می‌شود. اندازه‌های قلاب‌های استاندارد در ادامه بیان شده است:

الف: میلگردهای اصلی

۱- خم ۱۸۰ درجه یا همان خم نیم دایره و همچنین طول مستقیم حداقل ۴ برابر قطر میلگرد، البته باید توجه داشت که طول مستقیم از ۶ سانتیمتر کمتر نباشد. این مورد را می‌توانید در تصویر زیر ملاحظه نمایید:

۲- خم ۱۳۵ درجه یا چنگک به علاوه‌ی طول مستقیم که حداقل ۸ برابر قطر میلگرد است. به تصویر زیر نگاه کنید:

۳- خم ۹۰ درجه یا گونیا به علاوه‌ی طول مستقیم که حداقل ۱۲ برابر قطر میلگرد است. تصویر زیر این مورد را به خوبی نشان می‌دهد:

حتما بخوانید: قیمت یراق آلات شیشه سکوریت

ب: میلگردهای تقسیم و خاموت ها

۱) در میلگردهایی که دارای قطر ۱۶ میلیمتر و کمتر از آن می‌باشند، خم ۹۰ درجه به اضافه‌ی طول مستقیم، البته در صورتی که از ۶ سانتیمتر کمتر نباشد.

۲) در میلگردهایی که قطری ما بین ۱۶ تا ۲۵ میلی متر دارند، خم ۹۰ درجه یا گونیا به علاوه‌ی طول مستقیم در انتهای آزاد میلگرد.

۳) خم ۱۳۵ درجه یا چنگک به علاوه‌ی طول مستقیم البته در شرایطی که از ۶ سانتیمتر کمتر نباشد.

۴) خم ۱۸۰ درجه یا نیم دایره به علاوه‌ی طول مستقیم که حداقل ۴ برابر قطر میلگرد باشد و در شرایطی که از ۶ سانتیمتر در انتهای آزاد میلگرد کمتر نباشد.

اندازه قطر قلاب‌های انتهایی

شعاع قوس در زمان ممانعت از کشش‌های نامطلوب در میلگردها نباید از میزان مشخصی کمتر باشد. حداقل قوس میلگردها به نوع و قطر آنها وابسته است. در جدول زیر می‌توانید میزان قطر خم میلگرد برای فولادهای گوناگون و دارای قطرهای متغیر را مشاهده کنید که به صورت ضریبی از قطر اسمی آن تعیین شده است.

ساختمان ۱۱۵ » مرجع نقاشی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *