قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

معرفی علائم و شیوه ترسیم پلان و نقشه ساختمان به‌طور کامل

دیوار برشی در ساختمان چیست؟ + توضیحات تکمیلی
۱ فروردین ۱۳۹۷
معرفی پلان فونداسیون و شیوه ترسیم آن + توضیحات تکمیلی
۵ فروردین ۱۳۹۷

معرفی علائم و شیوه ترسیم پلان و نقشه ساختمان به‌طور کامل

در این نوشتار می کوشیم تا به صورت کامل به معرفی علائم و شیوه ترسیم پلان و نقشه ساختمان به‌طور کامل برای شما علاقه مندان بپردازیم. پس با ما همراه باشید:

علائم ترسیم پلان

جهت طراحی و ترسیم پلان‌ها آشنایی با علائم گوناگون و اصول رسم فنی الزامی است.

الف) ديوارها و ستون‌ها: «ديوار» و «ستون‌ها» از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده‌ی ساختمان به شمار می‌روند.

دو خط ضخيم در پلان نشان‌دهنده‌ی ديوارهاى برش خورده در پلان می‌باشد. فاصله‌ی دو خط، با در نظر گرفتن قطر و ضخامت ديوار برش خورده، مشخص می‌شود. به‌طورمعمول، ساختار و قطر ديوارهاى بیرونی و داخلى باربر با ديوارهاى جداکننده‌ی داخلى، در ساختمان‌های آجرى فرق می‌کند. شکل‌های زیر مراحل برش ديوار و ستون تا رسيدن به پلان را نشان می‌دهد:

تبلیغ: پیچ و رولپلاک نما

ب) درها: «درها» اجزای ساختمانى بازشونده ای می‌باشند كه فضا و قسمت‌های متعدد ساختمانى را از هم جداسازی کرده و ارتباط آن‌ها را باهم حفظ می‌کنند.

درها داراى انواع گوناگونی می‌باشند و اشکال زیر پلان در «يک لنگه» را داخل ديوار نمايش می‌دهند:

شکل‌های زیر پلان در «دولنگه ى نامساوى» را داخل ديوار نشان می‌دهد.

درها از منظر شكل، بعد، جنس و موارد استفاده‌شان انواع گوناگونی دارند، مثل درهاى بيرونى ساختمان، درهاى داخلى و درهاى سرويس بهداشتى. درهاى داخلى بایستی در مکانی نصب شوند كه فضاى کاربردی اتاق را افزایش دهد. (تصویر زیر را مشاهده نمایید)

لازم به ذکر است که عرض در بر مبنای كاربرى آن و نوع فضا مشخص می‌شود. برای نمونه حداقل مقدار بازشوی در، در سرویس‌های بهداشتى ۷۵ سانتی‌متر می‌باشد. (تصویر زیر را مشاهده نمایید)

هم‌چنین کم‌ترین عرض درهاى يك لنگه‌ی داخلى مانند اتاق‌خواب‌ها، ۹۰ سانتی‌متر و درهاى خارجى مانند در ورودى ۱۰۵ سانتی‌متر می‌باشد که در تصویر زیر می‌توانید آن‌ها را مشاهده نمایید:

عرض درهاى دولنگه ی نامساوى نیز جهت درهاى ورودى ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر بوده و براى درهاى دو لنگه‌ی مساوى عرض در ۲۰۰ سانتی‌متر تعیین می‌شود که می‌توانید در تصویر زیر آن را مشاهده فرمایید:

علاوه بر این‌ها، کمترین ارتفاع بازشوى در نيز ۱۸۰ سانتی‌متر جهت ورودى پاركينگ می‌باشد، ولی ارتفاع درهاى داخلى تا ۲۱۰ سانتی‌متر هم تعیین می‌شود. گفتنی است که بر مبنای قرارداد، درها را در پلان به‌صورت باز ترسيم و طراحی نموده و مسير چرخش در را با كمانى به‌اندازه‌ی یک‌چهارم دایره با خط نازک و يا خط‌چین ارائه می‌دهند. این موضوع در تصویر زیر را ارائه‌شده است.

حتما بخوانید: متریال چوب نما

براى نمايش عرض و ارتفاع نیز مطابق با شكل ارائه‌شده در زیر عمل می‌شود. عدد مشخص‌شده بر روى خط، عرض در و عدد زيرخط، ارتفاع در را نمایان می‌کند. جدول زیر ابعاد (عرض و ارتفاع) درها را در فضاهای مختلف يك ساختمان نشان می‌دهد:

در جدول‌های زیر درهاى مورداستفاده در يك ساختمان نمايش داده می‌شود. اين درها داراى شكل، جنس و ابعاد مختلف و گوناگونی بوده و با در نظر گرفتن محل استفاده‌ی آن، انتخاب می‌گردد.

تبلیغات: تخليه چاه تهران

ج) پنجره‌ها: از عنصر ساختمانى شفافى به نام «پنجره» جهت تأمين نور و منظره‌ی اتاق‌ها و فضاهای داخلى استفاده می‌شود. نمايش پنجره در پلان به‌طور طبیعی دربرگیرنده‌ی ترسيم و طراحی برش پنجره، نماى آستانه و كف پنجره می‌باشد. در شکل‌های زیر این موضوع را ارائه‌شده است.

پنجره‌ها نیز انواع گوناگونی دارند؛ ازجمله پنجره با لنگه‌ی بازشو و پنجره‌ی كشويى (به شکل زیر نگاه کنید)

برخی اوقات بر اساس مقياس نقشه، جزئيات بیش‌تری از پنجره را می‌توانید مشاهده نمایید. در شکل‌های زیر جزئيات پنجره‌های دو لنگه و كشويى ارائه‌شده است. در اين پنجره‌ها مقياس نقشه بزرگ‌تر شده است:

عرض پنجره‌ها: فضا و مساحت ديوارى كه پنجره در آن قرارگرفته است عرض پنجره را تعیین می‌نماید. براي مثال، همان‌طور که در شکل زیر می‌بینید مساحت پنجره در اتاق كار ۳۰ درصد سطح ديوار خارجی می‌باشد.

دست‌انداز پنجره يا:O.K.B فاصله‌ی كف اتاق تا كف پنجره را «دست‌انداز يا O.K.B» می‌گویند که در زیر تصویر نشان داده‌شده است:

حتما ببینید: شیشه سکوریت

ارتفاع دست‌انداز براى اتاق‌ها مختلف بوده و برای فضاى سرویس‌ها اين اندازه به‌گونه‌ای تعیین می‌شود كه از بيرون داخل آن دیده نشود. از علامت اختصارى«O.K.B» نیز جهت نوشتن اندازه‌ی دست‌انداز روى پلان استفاده می‌شود. براى پنجره‌هایی كه با خط افق موازی‌اند به‌صورت افقى و براي پنجره‌هایی كه بر خط افق عمودند به‌صورت عمودى نوشته می‌شود.
در شكل زیر طرز نوشتن O.K.B در پلان ارائه‌شده است.

ارتفاع پنجره‌ها: اندازه‌ی ارتفاع پنجره‌ها جهت محیط‌هایی مثل اتاق‌خواب و نشيمن بين ۶۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است و کمترین ارتفاع نیز جهت پنجره‌ی سرویس‌ها ۴۵ سانتی‌متر می‌باشد. هم‌چنین حداكثر ارتفاع پنجره‌های قدى هم ۲۱۰ سانتی‌متر می‌باشد. شكل سمت راست اندازه‌ی پنجره‌های اتاق‌خواب، آشپزخانه و نشيمن و هم‌چنین شكل سمت چپ ابعاد پنجره‌ی سرویس‌های بهداشتى را نشان می‌دهد.

شكل زیر ابعاد پنجره‌های قدى را ارائه نموده است.

شكل ارائه‌شده در زیر ابعاد کتیبه‌های شیشه‌ای قوسى شكل در بالاى پنجره‌ها را نشان می‌دهد.

در شکل زیر ابعاد کتیبه‌های شیشه‌ای مثلثى شكل بالاى پنجره‌ها نشان داده‌شده است.

تبلیغ: نقاشی ساختمان

در جدول‌های ارائه‌شده در زیر انواع گوناگون پنجره‌های به‌کاررفته در يك ساختمان ارائه‌شده است. اين پنجره‌ها از شكل، جنس و ابعاد مختلفی برخوردار است و با در نظر گرفتن محل استفاده از آن، انتخاب می‌گردند.

د) كمدها: فضاهاىی هستند که طبقه‌بندی‌شده می‌باشند و جهت نگه‌داری لوازم و وسايل گوناگون از آن‌ها استفاده می‌شود. كمدها را با خط نازك مطابق شكل زیر نشان می‌دهند:

كمدها داراى ابعاد و اندازه‌ی گوناگون بوده كه در تصویر زیر ارائه‌شده است.

شكل زیر هم انواع گوناگون كمدهاى ديوارى را ارائه می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: پنجره دو جداره

كد ارتفاعى: جهت تعیین نمودن و نشان دادن اختلاف سطح در پلان نشانه‌های زیر را به کار می‌بریم و اعداد نوشته‌شده روى آن مانند شکل ارائه‌شده در زیر بیان‌کننده‌ی اندازه‌ی اختلاف ارتفاع می‌باشد.

±۰٫۰۰ عدد تراز مبنا یا حياط يا خيابان را نشان می‌دهد.
+۲٫۰۰ تراز سطحى را كه از سطح‌مبنا بالاتر و -۱٫۵۰ تراز سطحى كه پایین‌تر از سطح‌مبنا است را نشان می‌دهد.

علامت داكت: به‌منظور تهويه و نیز عبور لوله‌های تأسيسات، كنار سرویس‌های بهداشتى، فضايى را در نظر می‌گیرند كه به آن «داكت» اطلاق می‌شود. ابعاد داكت به تعداد طبقات و تعداد لوله‌های تأسيسات وابسته است. تصویر زیر علامت داكت در پلان را بیان می‌کند. فضاى داكت در طبقات سقف ندارد و از پایین‌ترین طبقه آغازشده و به پشت‌بام منتهی می‌گردد.

پله‌ها: جهت برقرارى ارتباط بين سطوح مختلف يك ساختمان «پله» به‌کاربرده می‌شود. با در نظر گرفتن این نکته كه پله‌ها به‌طور پی‌درپی مورداستفاده قرار می‌گیرند، علاوه بر كارايى، ايمنى و سهولت استفاده از آن‌ها، زيبايى ظاهری آن‌ها نیز از اهمیت بالای برخوردار می‌باشد. در پلان، پله‌ها را با خط لبه‌ی آن‌ها مشخص می‌کنند. آن‌ها را با خطوط نازك طراحی نموده و جهت حركت به بالا را با فلش نشان می‌دهند.

لازم به ذکر است که در طراحى و ترسيم پله بایستی معیارهای عمومى زير را مدنظر قرارداد. عرض كف پله، معمولاً ۳۰ سانتی‌متر (متناسب با استقرار راحت پاى انسان) و ارتفاع پله، به‌طورمعمول مابین ۱۶ تا ۱۹ سانتی‌متر تعیین می‌شود که در زیر می‌توانید مشاهده نمایید:

حتما ببینید: کفپوش سه بعدی

برای نشان دادن جهت حركت پله‌ها، آن را با خط مسير تعیین می‌کنند. آغاز خط مسير، اولين و پایین‌ترین پله و انتهاى خط مسير، آخرين و بالاترين پله را نشان می‌دهد. این موضوع در تصویر زیر ارائه‌شده است:

علامت شمال: هر سازه با در نظر گرفتن شرايط اقليمى مكان، طراحى و ترسیم می‌شود. جهات جغرافيايى، تابش نور خورشيد و باد غالب، در مکان‌یابی محیط‌های گوناگون ساختمان و طراحى آن نقش بسزایی ایفا می‌کند. به همين علت، تعیین نمودن جهت شمال براى تمام پلان‌های ساختمانى الزامی است. عموماً نقشه را به‌گونه‌ای طراحى می‌نمایند كه جهت شمال پلان به سمت بالا قرار بگیرد. جهت شمال را با علائم گوناگونی نشان می‌دهند. علامت شمال بايد خوانا و زيبا باشد، هم‌چنین شكل و اندازه‌ی آن با نقشه هماهنگ و همراه باشد. شکل زیر نمونه‌هایی از علامت شمال را ارائه می‌کند:

نوشتن عنوان نقشه: عنوان و مقياس نقشه، به‌طورمعمول در میانه و زیر پلان و با خط درشت نوشته می‌شود.

ارتفاع حروف در عنوان نقشه، حدود ۳ برابر ارتفاع نوشته‌های معمولی می‌باشد. در تصویر ارائه‌شده در زیر دو نمونه از زیرنویس‌های معمول در نقشه نشان داده‌شده است.

معرفى فضاها: فضاها، عموماً در مقیاسی بزرگ‌تر از نوشته‌های معمولى به دو شکل معرفي می‌شوند:

به‌طور مستقیم درون هر یک از فضاها مثل شکل زیر نوشته می‌شود:

در فضاها شماره‌گذاری انجام می‌شود و تعیین شماره‌ها به‌مانند شکل زیر كنار نقشه صورت می‌گیرد.

عنوان فضاها را می‌توان به صورتی كامل يا به‌صورت مختصر، به‌وسیله‌ی حروف بزرگ نوشت. جهت اين كار از شابلون استفاده می‌شود.

ساختمان ۱۱۵ » مرجع درب ضدسرقت

3 دیدگاه ها

  1. با تشکر از مطالب عالی شما

  2. شهاب گفت:

    با تشکر از دیدگاه عالی شما

  3. احمدی گفت:

    عالی بود ، ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *