قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

انواع پی‌های ساختمان را به‌صورت مختصر و مفید بشناسید

همه‌چیز درباره پلان موقعیت ساختمان و نکات جانبی آن
۲۱ اسفند ۱۳۹۶
نکاتی در رابطه با ساختمان‌های اسکلت فلزی و مزایا و معایب آن‌ها
۲۵ اسفند ۱۳۹۶

انواع پی‌های ساختمان را به‌صورت مختصر و مفید بشناسید

در این نوشتار می کوشیم که به تشریح انواع پی‌های ساختمان به‌صورت مختصر و مفید برای شما علاقه مندان بپردازیم. پس با ما در ادامه همراه باشید:

تعريف پى یا شالوده يا فونداسيون: پى فاصله‌ی میان ساختمان یا بنا و زمين می‌باشد. به‌عبارتی‌دیگر ساختمان توسط پى به زمين اتصال یافته است و بارهاى قائم وارده را كه دربرگیرنده‌ی وزن حاصل از ستون‌ها، ديوارها، سقف‌ها و … و نیز بارهاى افقى (باد و زلزله) را می‌گیرد و به نسبتی معین پخش و به زمين انتقال داده می‌شود. شكل زیر ارتباط پى با زمين و ساختمان را نشان می‌دهد.

پس از گذشت مدت‌زمانی خاص ساختمان‌های بدون پى دچار نشست، ايجاد ترك در ساختمان و عدم مقاومت در برابر انواع بارهاى وارده خواهند شد که در شکل زیر ارائه‌شده است.

تبلیغ: انواع چوب نما

ابعاد پى به‌طور کامل به وزن سازه، نيروهاى وارد بر آن یعنی نیروهای مرده و زنده و بارهاى جانبى، نوع خاك و مقاومت فشارى زمين وابسته است. پی‌ها را از منظر نوع مصالح استفاده‌شده و از دیدگاه سيستم ساخت آن به دو دسته تقسیم‌بندی می‌نمایند که در ادامه به تشریح این تقسیم‌بندی برای شما علاقه‌مندان خواهیم پرداخت:

انواع پى ازنظر مصالح مصرفى

اين پی‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

  • الف) پى شفته‌ای
  • ب) پى آجرى
  • ج) پى سنگى
  • د) پى فلزى
  • ه) پى بتنى.

الف) پى شفته‌ای: اين نوع پى به‌عنوان ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین پى براى ساختمان‌های كوچك ۲ يا ۳ طبقه‌ی آجرى (مصالح بنايى) در نظر گرفته می‌شود. درواقع «شفته» خميرى را می‌گویند که از ترکیب خاك، شن، گرد آهك و آب كه در هر مترمکعب خاك آن مابین ۲۰۰ تا ۲۵۰ كيلوگرم گرد آهك استفاده می‌شود و در برخی مواقع هم بر اساس شرایط مقدارى قلوه‌سنگ به آن اضافه می‌کنند. این مورد در تصاویر ذیل ارائه‌شده است.

ب) پى آجرى: پی‌های آجرى در مواقعی به کار می‌روند كه ساختمان كوچك و بار وارده شده به آن‌هم اندک باشد که در زیر ارائه‌شده است.

اين پى هم مثل پی‌های سنگى از ریشه‌ای به‌اندازه‌ی ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از پیرامون ديوار روى آن برخوردار است. براى دست‌یابی به این هدف باید عرض پی‌کنی آجرى هم ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر از عرض ديوار بیش‌تر باشد. عمل آجرچینی در داخل پى با اين مقدار اضافه در عرض پی‌کنی آسان‌ترمی شود. جهت صرفه‌جویی در مصرف آجر بایستی شكل پى به حالت پلكانى پیاده‌سازی شود اين عمل موجب انتقال بار با زاویه‌ی ۶۰ درجه به زمين می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید این موضوع را مشاهده نمایید.

حتما ببینید: لوله بازکنی در تهران

ج) پى سنگى: اين پى با استفاده از سنگ‌های طبيعى در مناطقى كه سنگ با قيمت ارزان موجود می‌باشد اجرا می‌شود. سنگى كه براى اين نوع از پی‌ها انتخاب می‌شود، بایستی سالم یا نپوسيده بوده و از جزئی از سنگ‌های لاشه‌ی شكسته باشد. (تصاویر زیر را مشاهده نمایید.)

سنگ‌های قلوه‌ای به علت صيقلى و دایره‌ای بودن آن به‌منظور پی‌سازی نباید استفاده شوند چراکه وضعیت ناپايدارى برای پى ایجاد خواهند نمود. سطح پی‌های سنگى در برابر ديوارهاى روى آن گسترده‌تر بوده و به‌عنوان ريشه از هر سمت ديوار حداقل ۱۵ سانتی‌متر توسعه‌یافته است. زاویه‌ی پخش بار همان‌طور که در زیر می‌بینید در پی‌های سنگى ۴۵ درجه می‌باشد.

پی‌سازی با سنگ توسط دو نوع ملات انجام می‌شود: درصورتی‌که فشار بار وارده كم باشد، ملات سنگ‌ها را از نوع گل و آهك در نظر می‌گیرند و درصورتی‌که بار زياد باشد از ملات ماسه و سيمان استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: قیمت شیشه سکوریت ۶ میل

د) پى فلزى: اگر بارهاىی که بر ستون وارد می‌شود زياد بوده و مقاومت فشارى زمين یا خاك از حد معمول پایین‌تر باشد، برخی مواقع براى ستون‌های فولادى از پی‌هایی با شبکه‌ی فولادى که در تصویر زیر می‌بینید استفاده می‌شود.

البته لازم به ذکر است که در حال حاضر به‌منظور صرفه‌جویی اقتصادى امكان به کار بردن پی‌های فلزى وجود ندارد. درنتیجه پی‌های بتن مسلّح به‌جای اين نوع پی‌ها جایگزین می‌گردند.

ه) پى بتنى یا بتن مسلح: بتن را می‌توان ازجمله پایدارترين سنگ‌های مصنوعى در نظر گرفت. درنتیجه پی‌هایی كه با بتن بنا می‌شوند بهترين پى در كارهاى ساختمانى به‌حساب می‌آیند. در حال حاضر پیشنهاد این است كه پى تمامی ساختمان‌ها را توسط بتن مسلّح پایه‌ریزی نمایند. در مناطق زلزله‌خیزی مانند شهرهاى جنوب خراسان، دامنه‌های رشته‌کوه‌های البرز و قزوين، به‌منظور استفاده در ساختمان‌های سبك و يك طبقه نيز پی‌های بتنى از نوع نوارى اجرا و پیاده‌سازی می‌شود. در پی‌های بتنى زاویه‌ی پخش بار مابین ۳۰ تا ۴۵ درجه می‌باشد. درنتیجه می‌توان اين نوع از پی‌ها را پلكانى و يا به حالت هرم ناقص ایجاد نمود و بتن زیادی هم استفاده نکرد تا صرفه‌جویی لازم در این زمینه انجام شود. در سه تصویر زیر می‌توانید این مورد را مشاهده نمایید.

شکل زیر تصویر سه‌بعدی از پى نوارى بتنى به شکل‌های متفاوت را نشان می‌دهد.

انواع پى ازنظر سيستم ساخت

ازلحاظ سيستم ساخت پی‌ها به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند. پی‌های سطحى و پی‌های غیر سطحی) عميق) که در تصویر زیر ارائه‌شده است.

  • پی‌های سطحى شامل: تكى يا منفرد، نوارى، صفحه‌ای يا گسترده يا راديه ژنرال، مشترك، باسكولى و پى كلاف شده می‌باشد.
  • پی‌های غیر سطحی شامل: پی‌های نيمه عميق يا چاهى، عميق يا شمعى است که در زیر ارائه‌شده است.

الف) پی‌های سطحى

پى تكى (منفرد): به‌طورمعمول پی‌های تكى هنگامی به‌کاربرده می‌شوند كه بار وارده از طرف ساختمان به نسبت پایین بوده و تعداد طبقات ۳ تا ۴ طبقه بیشتر نباشد. علاوه بر این در موارد استفاده این پی، نبایستی احتمال نشست غير همسان زمين وجود داشته باشد. این مورد در تصویر زیر ارائه‌شده است:

در ساختمان‌هایی با اسكلت فلزى به‌این‌علت که کلیه بارها در آغاز به ستون‌ها وارد می‌شوند و ستون‌ها بار را به پی‌ها انتقال می‌دهند، بایستی پى از نوع بتن مسلّح یا بتن‌آرمه باشد. در اين سری از موارد پی‌های بتن مسلّح از نوع تكى یا منفرد پیاده‌سازی می‌شود. سطح مقطع پی‌های تكى یا منفرد به شکل‌های مربع، مربع‌مستطیل، چندضلعى، دايره بوده كه جهت صرفه‌جویی در مصرف مصالح می‌توان آن را به‌صورت پلكانى يا شیب‌دار نیز به اجرا درآورد (به شکل‌های زیر نگاه کنید)

تبلیغات: نقاشی خانه برای کودکان

پى تكى كلاف شده: هنگامی‌که پی‌های تكى (منفرد ) به‌وسیله‌ی شناژهايى از جنس بتن مسلّح (آرمه) به يكديگر اتصال یافتند و كلاف شدند، در اصطلاح حرفه‌ای به آن پی «كلاف شده» اطلاق می‌شود که در تصویر زیر می‌بینید.

گفتنی است که در مناطق زلزله‌خیز، پی‌های كلاف شده یکی از بهترين انواع پى به‌حساب می‌آیند. چراکه در موقع زلزله شناژها از جابه‌جا شدن پی‌ها ممانعت نموده و موجب می‌شوند كه در فاصله‌ی پی‌ها از يكديگر تغييرى ایجاد نشود (تصاویر زیر را مشاهده نمایید)

پى مشترك یا مركب: هنگامی‌که يك پى براى دو يا چند ستون ساخته شود، اصطلاحاً به آن «پى مشترک» یا «پی مرکب» اطلاق می‌شود.

پى مشترک هنگامی به کار می‌رود كه:

  1. فاصله‌ی پی‌ها از يكديگر اندک بوده به‌گونه‌ای كه سطح پی‌ها همدیگر را بپوشانند.
  2. يكى از پی‌ها در كنار زمين مجاور واقع‌شده باشد.
  3. هنگامی‌که به علت طول زياد يك بنا ايجاد درز انبساط (ژوئن) الزامی باشد، در این حالت بایستی براى ستون‌های کناری درز انبساط هم پى مشترك اجرا شود. این نکته را به خاطر بسپارید که درصورتی‌که قصد داشته باشیم براى دو پى با بارهاى متعدد پى مشترك اجرا کنیم پى ذکرشده حالتی شبیه ذوزنقه خواهد داشت كه مطابق تصاویر زیر قاعده‌ی كوچك در طرف بار کم‌تر و قاعده‌ی بزرگ آن در سمت بار بیش‌تر واقع خواهد شد.

تبلیغ: پنجره سه جداره

پى نوارى: پى نوارى با متصل شدن پى يك رديف ستون و يا پى زير يك ديوار باربر، به وجود آمده و نسبت طول به عرض آن فوق‌العاده زياد می‌باشد. به‌طورمعمول، پی‌هایی كه در آن‌ها نسبت طول به عرض آن بزرگ‌تر از ۴ تا ۵ باشد، به‌عنوان پى نوارى شناخته می‌شوند. هم‌چنین در زمین‌هایی كه احتمال خطر رانش خاک بالا باشد ازاین‌گونه پی‌ها استفاده می‌کنند. اين پی‌ها بار واردشده را در جهت طول پخش نموده و به خاک منتقل می‌نمایند و درنتیجه سازه را در برابر لرزش‌ها و رانش‌های زمين مستحکم می‌کنند. ) به تصویر زیر نگاه کنید)

پی‌های نوارى را می‌توان زير يك رديف ستون در ساختمان‌های اسكلت فلزى يا بتن مسلّح و يا در زير يك ديوار باربر در ساختمان‌های آجرى و يا زيرستون و ديوار، توأماً پیاده‌سازی و اجرا نمود. درصورتی‌که اين پی‌ها در هر دو راستا عمود بر یکدیگر واقع شوند، پى نوارى شبکه‌ای به وجود می‌آید. در تصاویر زیر می‌توانید این موضوع را مشاهده نمایید:

پى صفحه‌ای یا گسترده يا راديه ژنرال:

این نوع از پى در مواردى به کار می‌رود كه میزان بارهاى واردشده از ساختمان بسيار زياد باشد؛ مانند آسمان‌خراش‌ها؛ و يا مقاومت فشارى زمين (خاك) به‌اندازه‌ای اندک باشد كه جهت انتقال بار به (زمين) زير پى سراسر سطح زيرين ساختمان موردنیاز باشد که در تصویر زیر می‌توانید ببینید.

پی گسترده به شکلی يكپارچه ایجادشده و از بتن مسلّح یا بتن‌آرمه در سرتاسر زير ساختمان بهره می‌برد و تمام ستون‌ها و ديوارها روى آن جای می‌گیرند. در برخی موارد كه بار واردشده بیش‌ازاندازه باشد سطح پى بزرگ‌تر از سطح ساختمان روى آن ساخته می‌شود، بدین‌صورت توزیع فشار در سطح بزرگ‌تری صورت می‌گیرد. ساخت و ایجاد پی‌های بزرگ به شکل‌های متعددی انجام می‌شود كه تنها نام آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم.

پى صفحه‌ای با ديوار محيطى مطابق تصویر زیر

پى صفحه‌ای ساده مطابق تصویر ذیل

پى صفحه‌ای با شناژ مطابق شکل زیر

پى صفحه‌ای با دیوار بتنی در یک‌جهت که در تصویر زیر می‌بینید.

پى صفحه‌ای با ديوار بتنى در دو جهت که در شکل زیر ارائه‌شده است.

ساختمان ۱۱۵ » مرجع قیمت کفپوش سه بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *