قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

معرفی انواع پی ازلحاظ نوع مصالح و نکات اجرایی آن

تشریح مصالح موردنیاز در پی‌سازی ساختمان به‌صورت کامل
۱۶ بهمن ۱۳۹۶
مهم‌ترین اصول پی‌سازی و شیوه کنترل آن
۲۰ بهمن ۱۳۹۶

معرفی انواع پی ازلحاظ نوع مصالح و نکات اجرایی آن

پس از پايان عمليات پی‌کنی، پى را با مصالح مناسب می‌سازند تا بتواند فشار وارده را تحمل نموده و به‌صورت يكنواخت به زمين منتقل نمايد.

پی‌سازی با شفته‌آهک

در پی‌سازی با شفته‌آهک، بایستی شن و ماسه و خاک رس مرغوب با يكديگر ترکیب‌شده و آب گرفته شود. بعدازآن شیره‌ی آهك با عيار ۲۰۰ تا ۲۵۰ كيلوگرم براى هر مترمکعب را بایستی به آخوره ترکیب‌شده اضافه نموده و ورز داد تا به حالت خميرى درآمده و در داخل پى ريخت. این فرایند در تصویر زیر نشان داده‌شده است.

اجراى پى شفته آهكى مطابق زير انجام می‌شود:

  • كف پى را آب می‌پاشند تا مرطوب شود و لایه‌ی اول شفته‌آهک را در داخل پى به ارتفاع حداكثر ۳۰ سانتی‌متر می‌ریزند.
  • پس‌ازآنکه شفته‌ی لایه‌ی اول مقدارى از آبش را از دست داد و اصطلاحاً دونم شد، كوبيده شده و لایه‌ی دوم ريخته می‌شود.

حتما ببینید: ساب زنی

در صورت لزوم می‌توان به‌صورت يكنواخت به شفته‌ی داخل پى، لاشه‌سنگ نیز اضافه كرد.

شفته‌ی آهكى كه با دوغاب ساخته‌شده و خوب عمل‌آوری شده باشد، داراى مقاومت ۷ روزه معادل ۵ كيلوگرم بر سانتى مترمربع و مقاومت ۲۸ روزه حدوداً ۱۰ كيلوگرم بر سانتی‌متر مربع خواهد بود كه اين مقاومت براى بستر پى ساختمان کاملاً مناسب است. تصویر زیر پى شفته‌ی آهكى را نشان می‌دهد.

نكات مهم اجرايى در هنگام شفته‌ریزی:

آهك بايد حتماً به‌صورت دوغاب با خاك درشت‌دانه ترکیب گردد و ترکیب شفته‌آهک در كنار پى ساخته شود تا به‌آسانی بتوان آن را به داخل محل پى منتقل نمود. که در تصویر زیر می‌توانید ملاحظه کنید.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید آهك مصرفى در شفته حتماً بايد به‌صورت كامل شكفته شده باشد و بعد از سرند شدن براى تهیه‌ی شفته به‌کاربرده می‌شوند و از سنگ‌آهک به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان در پی شفته آهكى استفاده كرد.

تبلیغ: قیمت ترمووود

توجه شود كه بر روى شفته‌ی آهك اجراشده تا زمانى كه شفته‌آهک به مقاومت ۱/۵ كيلوگرم بر سانتى مترمربع نرسيده است، بارگذارى صورت نگيرد. شفته‌ی آهكى هنگامی به مقاومت ۱/۵ كيلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌رسد كه اثر كفش شما بر روى آن باقى نماند که در زیر نشان داده‌شده است.

پی‌سازی با سنگ لاشه

در پی‌های سنگى از سنگ‌های طبيعى استفاده می‌شود. البته در مناطقى كه سنگ فراوان و ارزان در دسترس باشد از اين نوع در محل‌هایی استفاده می‌شود كه ارتفاع پى زياد باشد. ازجمله می‌توان به پى ديوارهايى كه در كنار رودخانه يا كوه، براى جلوگيرى از ريزش اجرا می‌شود اشاره نمود. در تصویر زیر می‌توانید پی سنگی را مشاهده کنید.

ملاط پى سنگ لاشه:

ملاط پى سنگ لاشه بايد از ملاط‌های آبى مانند ملاط ماسه و آهك، ملاط باتارد (حرامزاده) و چنانچه ميزان بار وارده و فشار بعدى زياد باشد از ملاط ماسه و سيمان استفاده شود. سطح اين نوع پى سازى بايد از هر طرف حداقل ۱۵ سانتىمتر از ديوار كه روى آن ساخته می‌شود وسیع‌تر باشد. در تصویر زیر می‌توانید اجرای پی سنگی را ببینید.

حتما ببینید: تخليه چاه تهران

اجراى پى با سنگ لاشه

قبل از شروع پی‌سازی، كف پى را مرطوب كرده و سپس ملاط را با ضخامت بيش از ۴ سانتی‌متر در كف پى پهن كرده و قطعات سنگ لاشه را بر روى يكديگر قرار می‌دهند. دقّت شود در هنگام چيدن سنگ‌ها بندهاى عمودى سنگ‌ها بر روى يكديگر قرار نگيرند. در تصویر زیر می‌توانید نحوه روی‌هم قرار دادن سنگ‌ها را ملاحظه نمایید.

 

پی‌سازی با آجر

از اين نوع پی‌سازی در ساختمان‌های كوچك كه بار وارده بسيار كم است استفاده می‌شود. براى اجراى اين نوع پى ابتدا یک‌لایه ملاط شفته‌آهک به ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر روى زمين می‌ریزند.
عيار آهك در ملاط شفته‌آهک ۱۵۰ تا ۲۰۰ كيلوگرم در مترمکعب می‌باشد. پس‌ازآنکه شفته‌آهک
آب خود را از دست داد پى آجرى را با ملاط ماسه آهك، ماسه سيمان و يا باتارد اجرا می‌کنند. زاویه‌ی پخش بار در اين نوع پى حدود ۴۵ درجه است بنابراين می‌توان براى صرفه‌جویی در مصالح و وقت، پى آجرى را به‌صورت پلكانى اجرا نمود.
لازم به ذكر است پيوند صحيح در آجرچينى و عدم وجود بند برشى در پى باعث مقاومت بيشتر اين نوع پى در مقابل بارهاى وارده خواهد گرديد. دوغاب ريزى با ملاط ماسه و سيمان با نسبت
حجمى سه‌به‌یک (سه پيمانه ماسه و يك پيمانه سيمان (پس از اجراى هر مرحله دیوارچینی باعث استحكام پى باربر آجرى خواهد شد. در شکل زیر دیوار باربر آجری ۲٫۵ آجره را می‌توانید مشاهده کنید.

حتما بخوانید: نکاتی در رابطه با شیشه های سکوریت

پی‌سازی با بتن (غیرمسلح)

بتن را می‌توان يكى از مقاوم‌ترین و مستحکم‌ترین سنگ‌های مصنوعى دانست، لذا پی‌هایی كه با بتن ساخته می‌شوند، بهترين پى در كارهاى ساختمانى به‌حساب می‌آیند. از پى بتنى غيرمسلح براى ساختمان‌های سبك و يك طبقه از نوع نوارى آن استفاده می‌کنند. ترکیبات بتن شامل شن و ماسه و سیمان و آب است.

براى اجراى آن، پس از پايان عمليات پی‌کنی، كف پى را به‌اندازه‌ی تقريبى ۱۰ سانتی‌متر بتن مگر (بتن با عيار ۱۵۰ كيلوگرم سيمان در مترمکعب) می‌ریزند كه سطح خاك و بتن اصلى را از هم جدا كند. پس از خودگيرى بتن مگر قالب‌بندی پى را انجام می‌دهند. بعد از آماده شدن قالب‌ها عمل بتن‌ریزی اصولى همراه با ويبراسيون انجام می‌شود. در شکل زیر می‌توانید پی‌های پلکانی و شیب‌دار را مشاهده کنید که جهت مصرف کمتر بتن انجام می‌شود.

پی‌سازی با بتن مسلح

اين نوع پى بهترين نوع پی‌سازی و رایج‌ترین آن می‌باشد. امروزه پی‌سازی اكثر ساختمان‌های چندطبقه را با بتن‌آرمه می‌سازند. مواد تشکیل‌دهنده‌ی بتن‌آرمه (بتن مسلح) از شن، ماسه، سيمان، آب و آرماتور می‌باشد. پخش بار در این‌گونه پی‌ها ۳۰ تا ۴۵ درجه بوده، بنابراين جهت صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی اجرا می‌توان اين نوع پی‌سازی را به‌صورت پلكانى یا به‌صورت هرم ناقص مانند تصاویر زیر انجام داد.

ساختمان ۱۱۵: مرکز نقاشی ساختمان آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *