ساختمان115
ساختمان115

آشنایی با سنگ های ساختمان ایران + تصاویر

در این نوشتار به تشریح اطلاعاتی درباره سنگ‌های ساختمانی در ایران از جمله مشخصات، ابعاد، مکان مورد استفاده انواع سنگ ساختمانی و مبنای قیمت آن ها برای شما علاقه مندان به سنگسابی خواهیم پرداخت.

به علت عوامل جوی و آب و هوایی، صیقل پذیری مناسب و ضعیف بودن در مقابل نور خورشید و به سبب باز شدن رگه‌های آهکی و رنگ پریدگی، سنگ‌های مرمریت و مرمر به فضای های داخلی ساختمان‌ها اختصاص دارد و هیچ‌کس مجاز به استفاده از آن‌ها در نمای بیرونی و محوطه سازی نیست.

در سالهای اخیر شاهد رشد چشم گیر سنگ تراورتن می‌باشیم. به علت اینکه این سنگ نرم، دارای شکل پذیری آسان و صیقل پذیری مناسب می‌باشد، در حجم‌ها و اندازه‌های مختلفی استفاده می‌شود. طیف رنگ دودی، زرد، کرم روشن تا قهوه‌ای و قرمز رنگ‌های اصلی آن می‌باشند و اینکه این سنگ به دلیل حس گرمی که دارد بیشتر در نما و دیوارهای درونی استفاده می‌شود که در دو نوع فراوری صیقلی و اصطلاحاً چرمی در بازار موجود است.

نقاشی خانه برای کودکان

سنگ‌های گرانیتی که از آهن تشکیل شده‌اند دارای حس سردی بوده و از آن‌ها در همه‌ی فضاها می‌توان استفاده نمود.

به سبب سخت و محکم بودن این نوع سنگ و گران بودن ابزارزنی و حجم سازی و تعداد اندک دستگاه‌های صیقل زنی احجام سنگی، این نوع سنگ بیشتر به‌صورت پلاک کاربرد دارد و ابزارهای حجمی این نوع سنگ را در ایران به میزان کمتری می‌بینیم.

تراونیکس به سنگ ترکیبی مرمر و تراورتن گفته می‌شود که نورگذر بوده و جزو سنگ‌های گران قیمت و لوکس به شمار می‌رود که در دکوراسیون‌های لوکسی هم استفاده می‌شود.

تراونیکس
نمایی از سنگ تراونیکس

سنگ مرمریت و مرمر در صفحه کابینت، کف سرویس بهداشتی، کانتر، کف، دیوار، پله و به دلیل بافت‌های زیبا در دیوارها به‌عنوان طرح‌های ویژه کاربرد دارند.

سنگ مرمر
نمایی از بافت سنگ مرمر

سنگ‌های تراورتن در دیوار، پله،نما و محوطه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ تراورتن
سنگ تراورتن

سنگ گرانیت در پارکینگ، کف، نما، پله و به دلیل حس سردی در رنگ در محوطه سازی،و نیز در نما و کف ساختمان‌های تجاری و اداری استفاده می‌شود.

بافت سنگ گرانیت
بافت سنگ گرانیت

در ایران بیشتر محصول کارخانه‌ها سنگی دو سانتی با عرض ۴۰ سانتیمتر می‌باشد. سنگ‌ها را از روی نام جنس، رنگ و شهر یا کشور مبدأ آن‌ها نام‌گذاری می‌نمایند مانند گرانیت آبی نروژ یا تراورتن سفید عباس آباد. نام‌هایی که با آن روبه رو می‌شوید نامه‌ای تجاری می‌باشند که موجب سردر گمی خریدار می‌شود و نمی‌توانند منابع اصلی سنگ را تشخیص دهند، به‌عنوان مثال اگر سنگ شکلاتی کاشان به شما معرفی شود، به‌راحتی قادر خواهید بود منبع آن را شناسایی کنید ولی اگر همان سنگ را به اسم پرشین یا افرا یا هر نام دیگری معرفی نمایند، به علت استعلام قیمت قادر به شناسایی منابع دیگر آن نمی‌باشید.

پنجره

قیمت و درجه انواع مختلف سنگ‌ها متنوع است، آنچه در قیمت نهایی مؤثر است شامل:

 1. در مرمرها یکدستی رنگ‌ها و نوع رگ‌ها
 2. در گرانیت‌ها لکه‌های رنگی و رگه‌های مختلف
 3. در تراورتن و مرمریت رنگ‌ها که در اولویت رنگ کرم روشن می‌باشد و رگه‌ها و رنگ سنگ‌ها و یکرنگ بودن

انواع دیگری از سنگ‌ها هم موجود است که در خانواده سنگ‌ها جای می‌گیرند، مانند شبه گرانیت: شبیه مرمریت است با سختی گرانیت،

 • ترامیت: تراورتن + مرمریت،
 • تراونیکس: مرمر یا اونیکس + تراورتن، لایم استون (سنگ آهک) مانند گوهره خرم آباد که جذب آب و چربی دارد البته این مشکل امروزه با انواع فرآوری نانو حل شده است و مانند مرمریت می‌باشد، با این تفاوت که به رنگ روشن بوده و در آن رگ‌های رنگی وجود ندارد و کاملاً یکدست می‌باشد.
 • کنگلومرا نوعی مرمریت به شمار می‌آید که در آن مانند موزاییک دانه‌های درشت سنگی مشاهده می‌شود. سند استون (ماسه سنگ) که ماسه‌ای مانند و غیر صیقل پذیر است، مانند سنگ طرح چوب در اکثر مواقع این نوع سنگ‌ها را به دلیل ارزان‌تر بودن و تشابه بسیار زیاد با انواع دیگر سنگ‌ها، به فروش عموم می‌رسانند و در صورت کاربرد نادرست آن در طول زمان، آسیب جدی و تخریب سنگ را به همراه دارد، مانند جذب آب، تغییر رنگ، باز شدن رگ‌ها و چربی و غیره.

نوشتار مرتبط: کفپوش pvc

سنگ‌ها در بازار ایران در عرض ۴۰ سانتیمتر و قطر دو سانتیمتر در طول آزاد، سه و چهار سانت در عرض ۳۵ پله، عرض ۴۰ برای درپوش و غیره، عرض ۵۰ و ۶۰ صفحه میز و کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سایز ۶۰*۶۰ به بالا روی آن نام اسلب را می‌گذارند و در بعضی کارخانه‌ها تولید می‌شوند که قیمت آن‌ها از سنگ‌های عرض ۴۰ سانتیمتر بالاتر می‌باشد و تا سایز ۲۵۰*۳۰۰ سانتیمتر بر مبنای جنس آن می‌تواند روانه بازار شود.

اساس و مبنای قیمت گذاری سنگ در ایران عرض ۴۰ سانتیمتر و طول آزاد می‌باشد و هر تغییری در سایز و حکمی نمودن آن هزینه‌ای اضافه در بر دارد؛ مانند ۴۰*۴۰٫ در استعلام قیمت حتماً باید اندازه و ضخامت آن مشخص شود.

درب ضد سرقت ترکیه

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بیشترین سنگی که الان داره استفاده میشه چیه ؟
  فک می کنم تراورتن باشه
  چون من نسبت به بقیه بیشتر دیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *