ساختمان115
ساختمان115

اشکال و انواع مختلف بازسازی ساختمان + تصاویر

بازسازی ساختمان ، از جمله خدماتی است که معمولا مطالعات زیادی را می طلبد ، با این حال حساسیت های کارفرما نکته ی بسیار بسیار مهمی است که حتما می بایست به صورت جدی در زمینه بازسازی ساختمان ، مورد توجه قرار گیرد. بالطبع ، ساختمان هایی که در آن ها بازسازی انجام می شود ، قدیمی هستند و لذا بعضا اهمیت های تاریخی دارند . لذا می بایست نقاط حساسیت کار از دیدگاه کارفرما حتما مورد بررسی قرار گیرد.

با این حال ، می توان با توجه به انواع بازسازی های صورت گرفته ، بازسازی ساختمان را به دو قسم تقسیم کرد:

بازسازی آرکنولوژیک یا مرمت علمی :

در این نوع بازسازی ، سازه ساختمان تحت اثر بازسازی قرار می گیرد. بسیاری از ساختمان های قدیمی که مقاوم سازی در آن ها صورت می گیرد را می توان جزء این دسته بازسازی محسوب کرد. در واقع ، مقاوم سازی را می توان به طور کلی جزء این دسته دانست.

حتما ببینید:  درب ضدسرقت

موارد متعددی بازسازی سازه ای وجود دارد که برخی به علت حرفه ای بودن در دنیا به ثبت رسیده است. به عنوان مثال ، برج پیزا در ایتالیا ، برجی بود که پس از مدتی از عمر ساخت ، شروع به نشست کرد و لذا به صورت یک طرفه کج شد . در بازسازی برج پیزا گزینه های مختلفی مد نظر بود ، اما نهایتا نتیجه بر آن شد که تنها جلوی بیش تر کج شدن برج گرفته شود . لذا با تدابیر انجام گرفته ، با شناسایی عومل نشت و دانه بندی خاک ، از بیش تر کج شدن این برج جلوگیری شد. جالب این بود که متخصصان اظهار داشتند که حتی می توانند که برج را به حالت قائم خود درآورند ، اما مشکل این بود که در صورت راست شدن این برج ، دیگر برج جذابیت گردشگری خود را از دست می داد. برای همین ترجیح داده شد تدابیری صورت گیرد که از کج تر شدن این برج جلوگیری شود.

برج پیزا - ایتالیا
برج پیزا – ایتالیا

به صورت کلی می توان بازسازی آرکنولوژیک یا مرمت علمی را به بخش های زیر تقسیم نمود:

 • مقاوم سازی اسکلت ساختمان ( مخصوصا در مواردی که اجرا ضعیف بوده است و یا مثلا بتن بی کیفیت به کار برده شده است. )
 • الصاق کردن المان ها و اعضایی که در طول زمان از ساختمان جدا شده اند ، مانند سنگ نما که در فرآیند بازسازی به کمک پیچ سنگ ها در جای خود تثبیت می شوند.
 • تقویت پی و شالوده ساختمان به منظور جلوگیری از آسیب فشار ستون ها و … ( البته برای بررسی خاک منطقه، انجام آزمایش های ژئوتکنیکی برای این مرحله بسیار توصیه می گردد.)
 • نوسازی سنگ ، نما و مراحل سفت کاری انجام شده در ساختمان

درب ورودی حیاط

بازسازی آرتیستیک یا مرمت هنری

در این بازسازی ، اجازه ابداع و خلاقیت داده شده و می توان در معماری بنا تغییراتی ایجاد کرد. این نوع بازسازی سابقه ای دیرینه در دوران رنسانس دارد.

به عنوان مثال ، شکل زیر که یک نوع بازسازی هنری یا آرتیستیک را نشان می دهد ، حالت کلی ساختمان تغییر نکرده و تنها آشپزخانه مدرن تر گشته است.

قبل و بعد از بازسازی ساختمان
قبل و بعد از بازسازی ساختمان

ساب زنی

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. برج پیزا واقعا مثال خوب و مناسبی بود
  من خیلی وقت پیش داستان این برج رو شنیدم و چیزی که بیشتر من رو جلب کرد این بود که این برج رو عمدا صاف نکردن
  خیلی عالیه

 2. تا همین چند سال پیش بازسازی اصلا متداول نبود الان همه جا حرف از بازسازیه
  یه بازار رو سریع اشباع می کنن خیلی جالبه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *