ساختمان115
ساختمان115

پله و انواع مختلف آن با توجه به جنس آن

امروزه پله ها، انواع و اقسام کاملا متفاوتی داشته و هر کدام با توجه به نوع کاربری استفاده های خود را دارند. پله ها در فضاهای مختلفی همانند هتل ها، ساختمان های اداری و تجاری، دانشگاه ها و سالن های کنفرانس هر کدام با توجه به نوع کاربری و ویژگی هایی که می بایست داشته باشند، طراحی می گردند. با این حال به صورت کلی از نظر جنس، پله ها به سه دسته ی پله های سنگی، آجری و چوبی تقسیم بندی می شوند. در این نوشتار می کوشیم تا به صورت کامل در این نوشتار، انواع مدل پله که در نوسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد را شرح دهیم.

1- پله های سنگی

متداول ترین جنس پله ها، پله های سنگی هستند. این پله ها به دو صورت کلی ساخته می شوند. در نوع اول همانند شکل زیر پله به صورت کاملا یکپارچه از سنگ تراشیده شده و روی یکدیگر نصب می گردند. این پله ها عموما بیش تر در ناحیه خارجی ساختمان اجرا می گردند. در صورتی که این پله ها، آسیبی ببینند، عملیات کف سابی پله برای آن ها به سادگی قابل انجام خواهد بود.

1

نوع دوم پله های سنگی، پله هایی هستند که که پس از اجرا شدن طاق ضربی و یا بتنی، با استفاده از سنگ های کف و پیشانی پله اجرا می گردند. معمولا در این نوع پله ها ضخامت سنگ کف (سنگ افقی) در حدود 5 سانتی متر و سنگ پیشانی در حدود 3 سانتی متر می باشد. این نوع پله ها علی رغم نوع قبلی هم در داخلی و هم در خارج ساختمان اجرا می گردند.

2

2- پله های آجری

3

این پله ها، از کنار هم قرار گرفتن تعدادی آجر یا با استفاده از ملات ماسه و سیمان به شکل هره چینی و به صورت نما ایجاد می گردند. آجرهای مورد استفاده در این نوع پله از نوع کاملا مرغوب بوده و می بایست پس از زنجاب شدن کامل در نما مورد استفاده قرار گیرند. پس از پایان کار، بندهای این آجرها بندکشی می شود.

3- پله های بتنی

4

یکی از مهم ترین خواص بتن، فرم پذیری آن است. بدین معنا که با بتن می توان هر نوع شکلی را اجرا نمود. به همین جهت از پله های بتنی بیش تر برای اجرای پله به فرم های دایره، نیم بیضی، پیچ و گردون و مخصوصا حلزونی استفاده می گردد.

حتما بخوانید: آموزش نقاشی ساختمان با غلطک

برای ساخت این نوع پله ها، یکی از مهم ترین نکاتی که بایست مدنظر قرار گیرد نوع قالب است. در حقیقت برای اجرای این قبیل پله ها ساخت قالب بسیار مهم بوده و برای ساخت قالب آن نیاز به قالب بند ماهر می باش. با توجه به نیروهای ایجاد شده در این پله، آرماتورهای مورد استفاده طرح و محاسبه گردیده و طبق نقشه های اجرایی در محل خود بسته می شوند.

در گام بعدی پس از تکمیل آرماتوربندی می توان بتن ریزی را آغاز نمود. نهایتا پس از عمل آوری و سخت شدن بتن و ساخت اسکلت، پله ها روی آن نصب می گردند.

4- پله های چوبی

5

به جرئت می توان گفت که این پله ها، زیباترین نوع پله هستند. این نوع پله ها بیش تر در مناطقی که دارای چوب به نسبت فراوانی بوده و از مقاومت فشاری و کششی بیشتری برخودارند استفاده می گردند. معمولا تیرهای زیر این پله ها، بسیار مقاوم بوده و به شکل چهارتراش می باشند. کف پله های به این چهارتراش ها متصل شده و نیرو را به آن ها منتقل می سازند. این گونه پله ها، در اشکال مختلفی از جمله 1/4 در گردش ساخته شده و ظاهری بسیار زیبا دارند.

بهترین پنجره را از ما بخواهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. این عکس اخرتون از پله چوبی چقدر شیک و لاکچری بود
    ادم لذت میبره چنین تصویری رو می بینه کاش ما هم یه روز در چنین خانه ای زندگی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *