ساختمان115
ساختمان115

آشنایی با انواع مختلف پله و موارد استفاده هر کدام

پله یکی از مهم ترین اجزا و عناصر هر ساختمان می باشد. شکل کلی پله، سنگ پله و از همه مهم تر نوع پله استفاده شده، می تواند به شدت در نظر دیگران تاثیرگذار باشد. در این نوشتار سعی می کنیم که در گام اول به انواع مختلف راه پله و موارد استفاده از آن ها اشاره نموده و برای هر کدام مثالی را بیاوریم. با ما همراه باشید:

به صورت کلی در هر ساختمان، پله ها را از دو منظر تقسیم بندی می کنند. این دو منظر عبارتند از:

  1. تقسیم بندی پله از نظر شکل ظاهری
  2. تقسیم بندی پله از نظر مصالح مصرفی

در این نوشتار ما بررسی می کنیم که پله ها از نظر شکل ظاهری (یعنی حالت اول) به چه مواردی تقسیم می شوند. به طور کلی اگر بخواهیم پله ها را از نظر شکل ظاهری دسته بندی کنیم، به دو دسته ی بسیار کلی خواهیم رسید:

  • الف) پله های مستقیم
  • ب) پله های مدور

الف) پله های مستقیم

پله های مستقیم
پله های مستقیم

همان گونه که از نام این پله ها پیدا است، این پله ها در مسیر خود پیچشی نداشته و به صورت مستقیم هستند. نکته اول در این پله ها این است که این پله ها، چون پیچش ندارند، در نتیجه طول بیش تری را اشغال می نمایند. به همین دلیل پله های مستقیم معمولا بیش تر برای مکان هایی استفاده می شوند که مشکل کمبود فضا وجود ندارد.

تبلیغات: نمای ترموود

در این پله ها، کف هر پله به شکل یک مستطیل است. بدین صورت که اندازه تمام کف پله ها برابر و یکسان می باشد. در این نوع پله ها، معمولا عرض کف هر پله مستطیل شکل و 30 سانتی متر می باشد. پلان کلی این پله ها به شکل زیر می باشد.

پله های مستقیم خود به چندین نوع مختلف تقسیم می شوند. این انواع مختلف را می توانیم در بخش زیر ببینیم:

پله مستقیم یک طرفه

این پله معمولا در مواردی اجرا می شود که در ساختمان محدودیت طولی وجود نداشته باشد. چرا که این پله به علت خم نشدن، طول زیادی را اشغال خواهد کرد. نمونه این پله را در عکس زیر می بینیم:

پله مستقیم
پله مستقیم

با این حال اگر ارتفاع طبقه بیش از 2.75 متر باشد، طی کردن این نوع پله می تواند بسیار خسته کننده باشد. برای این منظور در مسیر پله از پاگرد استفاده می شود. پاگرد این پله ها به شکل زیر اجرا می شود:

پله مستقیم با پاگرد
پله مستقیم با پاگرد

پله دوطرفه با دو بازو و پاگرد وسط

پله دوطرفه با دو بازو و پاگرد وسط

این نوع پله، متداول ترین نوع پله در ساختمان های معمولی است. در این نوع پله، شخص پس از طی کردن یک ردیف پله، به پاگرد وسط رسیده و با چرخش 180 درجه ای مواجه می شود. به این علت دو قسمتی بودن، این پله طول زیادی را اشغال نکرده و پاگرد وسط باعث استراحت شخص می شود.

پله دوطرفه با سه بازو و پاگرد وسط

پله دوطرفه با سه بازو و پاگرد وسط

این نوع پله در ساختمان های با ازدحام زیاد همانند دانشگاه ها و مدارس زیاد استفاده می شود. این نوع پله از دو ردیف پله با عرض کم تر و یک ردیف پله با عرض بیش تر تشکیل شده است. این پله نیز از جمله پله های زیبا است و ابهت خاصی به ساختمان می بخشد.

پله سه طرفه با سه بازو و دو پاگرد

پله سه طرفه با سه بازو و دو پاگرد

این پله دارای سه بازو و دو پاگرد بین هر دو سقف می باشد. همان گونه که مشاهده می کنید، در این راه پله از تعداد پله زیادی استفاده شده است. در حقیقت معمولا این نوع راه پله بیش تر در مواردی استفاده می شود که ارتفاع طبقه بلند بوده و طول فضای پله کم باشد. برخی از طراحان حرفه ای و خوش ذوق، با زیرکی از فضای بین این پله ها نیز به عنوان محل آسانسور استفاده کرده و باعث حداکثر بهره وری از پله می شوند.

حتما بخوانید: درب ضدسرقت ایرانی

ب) پله های پیچ

پله پیچ قائم

پله پیچ قائم
پله پیچ قائم

برخی از طراحان برای این که در فضا صرفه جویی کنند، سعی می کنند که از فضای پاگرد ها نیز استفاده کرده و لااقل یک یا دو پله در آن بگنجانند. به این صورت از فضا استفاده بهینه ای می شود. به این نوع پله، پله پیچ قائم می گویند.

پله پیچ کامل

پله پیچ کامل
پله پیچ کامل

این پله به دلیل فضای بسیار کمی که اشغال می کند، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. معمولا در مکان هایی که فضا ارزش زیادی دارد همانند مغازه ها بالاخص فست فود ها و رستوران ها این نوع پله پیچ کامل را می بینید. کف این نوع پله، معممولا دور یک ستون که در مرکز پله قرار گرفته است پیچیده و بالا می رود.

پله پیچ تزئینی

پله پیچ تزئینی
پله پیچ تزئینی

پله پیچ تزیینی، یکی از زیباترین نوع های پله می باشد که در ساختمان های بزرگ و مجلل و هتل های بسیار لوکس دیده می شود. این پله فضای زیادی را اشغال کرده و به همین دلیل به گونه نشانگر ثروت است. این پله دارای یک چشم پله بوده و بسته به طرح معماری می تواند از فلز، چوب یا بتن و سنگ ساخته شود.

ساختمان 115 – مرجع خدمات ساختمانی استان تهران

بهترین درب حیاط آهنی جدید را تنها از ما بخواهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. توی نت جایی ندیدم به این فراگیری توضیح داده باشه واقعا ممنونم از لطفتون و جمع آوری مطالب.
    سایت ساختمان ۱۱۵ رو من خیلی دوست دارم خودم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *