ساختمان115
ساختمان115

آشنایی با وسایل کنترل (تراز، شاقول، گونیا، شمشمه و ریسمان کار) در بنایی

اگر شما اندکی با عملیات بنایی مثلا ساخت یک دیوار آجری آشنا باشید، می دانید که برای اجرا (مثلا اجرای در ضد سرقت) به نحو احسن قطعا به وسایل کنترل نیاز خواهید داشت. وسایل کنترل در حقیقت وسایلی هستند که درستی اجرا را در هر لحظه کنترل کرده و اجرای دقیق و درست، نیازمند به کنترل دقیق است.

در این نوشتار می خواهیم برخی از این وسایل کنترل را برای شما شرح دهیم. این وسایل عبارتند از:

 • تراز
 • شاقول
 • گونیا
 • ریسمان کار
 • شمشه بلند

پس در ادامه با ما همراه باشید:

1- تراز

تراز ابزار کنترلی است که صاف بودن یک سطح را نشان می دهد. این ابزار در تمامی کارهای بنایی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. ترازها در طول های مختلفی عرضه شده و طول آن ها از 225 میلی متر تا 1.2 متر متغیر است. معمولا ترازهای کوتاه تر به جهت تنظیم کارهای کوچک و یا آجرهای منفرد مورد استفده قرار می گیرند.

تراز
تراز

در مقابل از ترازهای بلند به جهت شاقول کردن عمودی زوایای کار و تراز نمودن ردیف های افقی آجرچینی استفاده می شود.

ترازهای دارای یک لوله حباب دار ثابت و یا قابل تنظیم هستند. در مواردی که لوله حباب دار قابل تنظیم است، شخص می تواند در صورت به هم خوردن تراز آن را تنظیم نماید. به همین دلیل است که داشتن لوله حباب دار قابل تنظیم، یک حسن برای ترازها محسوب می گردد.

مشاهده لیست آگهی ها و نیازمندیها:   پنجره یو پی وی سی

2- شاقول

شاقول
شاقول

شاقول ابزاری است که کار آن کنترل امتداد قائم می باشد. یک شاقول از بخش های مختلفی تشکیل شده است. وزنه یک شاقول، فلزی است که به شکل یک مخروط می باشد. در برخی موارد نیز این وزنه، به شکل استوانه ای بوده که انتهای آن به صورت مخروطی ساخته شده است. در مرکز قاعده مخروط، پیچ و مهره ای وجود دارد که مرکز آن سوراخ بوده و ریسمان شاقول از آن عبور می کند. روی شاقول یک صفحه فلزی مربع شکل به ضخامت 2 تا 3 میلیمتر قرار دارد و هر ضلع این مربع با قطر دایره قاعده مخروط مساوی است. این صفحه ممکن است که به شکل دایره ای شکل باشد و شعاع آن با شعاع قاعده مخروط مساوی باشد.در مرکز این صفحه نیز یک سوراخ وجود دارد که ریسمان شاقول از آن عبور می نماید. در اصطلاح بنایی به این صفحه اصطلاحا «ترکی» گفته می شود.

3- گونیای بنایی

همان طور که می دانید، گونیا وسیله ای متشکل از دو ضلع عمود بر هم می باشد. گونیا به منظور کنترل قائمه بودن و عمود بودن دو امتداد استفاده می گردد.

گونیای بنایی
گونیای بنایی

در واقع دو ضلع گونیا نسبت به یکدیگر زاویه ای 90 درجه یا قائمه تشکیل می دهند. اکثر اتاق هایی که در آن ها زندگی می کنیم، به صورت قائمه هستند. دیوارها، خشت ها، و بسیاری از مصالح ساختمانی همه می بایست گونیا باشند. به همین دلیل گونیا به شدت در ساختمان کاربرد دارد.

مشاهده لیست آگهی ها و نیازمندیها:   کفپوش لمینت

4- ریسمان کار

در واقع ریسمان کار، یک مجموعه از قرقره میله فلزی است که از داخل یک استوانه فلزی عبور داده شده است. دو سر این میله فلزی، به دو صفحه پولک ماننده دایره شکل، به قطر 2 تا 3 سانتی متر و ضخامت تقریبی 2 میلی متر اتصال داده شده اند.

ریسمان کار
ریسمان کار

این امر باعث می شود که در هنگام نگه داشتن دو سر قرقره، ریسمان کار به راحتی بتواند دور میله فلزی بچرخد. برای همین ریسمان کار را به دو استوانه پیچیده و در نتیجه زمانی که بخواهند از آن استفاده نماید، کافی است که دو سر قرقره را نگه داشته و قرقره به راحتی باز خواهد شد.

حتما ببینید: درب آهنی ورودی ساختمان

جنس ریسمان و نخ در ریسمان کار، معمولا از جنس نخ پرک و گاهی نیز از نخ نایلونی است. نخ پرک را معمولا به موم آغشته می سازند تا مقاومت آن در برابر پارگی افزایش یابد.

5- شمشه

شمشه اصولا بر دو نوع است: چوبی و فلزی. در ادامه هر دو نوع را شرح خواهیم داد:

الف) شمشه چوبی

شمشه چوبی
شمشه چوبی

این نوع شمشه از چوب ساخته شده است و در اندازه های مختلف از لحاظ مقطع و طول تهیه و مورد استفاده قرار می گیرد. حداقل طول برای یک شمشه 70 سانتی متر با ابعاد مقطع 3×3 سانتی متر و حداکثر 3 متر و به ابعاد 5×5 سانتی متر است. شمشه می بایست حتما از ماشین گندگی عبور داد تا ضخامت آن به صورت یکنواخت حاصل گردد.

ب) شمشه های آهنی

شمشه آلومینیومی
شمشه آلومینیومی

این نوع شمشه ها از پروفیل های سبک یعنی قوطی فلزی توخالی ساخته می شوند. این شمشه ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده واز لحاظ طولی همانند شمشه چوبی می باشند. البته برای ساخت این شمشه ها می توان از انواع پروفیل ها استفاده نمود. با این حال بهترین پروفیل برای ساخت این شمشه ها قوطی 4×4 سانتی متر است.

استفاده از شمشه برای صاف کردن دیوار
استفاده از شمشه برای صاف کردن دیوار

به صورت کلی شمشه وسیله بسیار حساسی است و در نگهداری از آن می بایست به صورت جدی کوشید. اگرچه این شمشه فلزی است، با این حال می بایست از ضربه با تیشه یا چکش روی آن جدا جلوگیری به عمل آید.  در حال حاضرین بهترین نوع شمشمه، شمشه های آلومینیومی است که نسبتا سبک تر هستند. به همین دلیل بیش تر استاداکاران استفاده از آن را به سایرین ترجیح می دهند.

مناسب ترین قیمت درب ضد سرقت را تنها از ما بخواهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. خیلی خیلی خوب بود
  کلا این جور که من دقت کردم سایت شما استفاده از ابزار رو خیلی خوب توضیح داده
  من همه مطالبتون رو دنبال می کنم

 2. سلام لطفا در مورد شاقول مهاربندها و نحوه انجامش توضیحات بیشتری بدید و اگر همراه با عکس باشه که دیگه چه بهتر!!!

 3. والله بلا نمیخواد این ابزار بشناسید توبه کنید و برید دنبال یاد گیری چیزای دیگه این سایت خدایش عالی توضیح دادن ولی من ۱۳سال قبل این ابزار شناختم در سن ۱۸سال بنایی شروع کردم الان تمام کارا اجرا میکنم ولی پشیمانم که چرا این شغل انتخاب کردم ارزش بحث وناراحتی نداره باصاحبکار حتی میرسه با اقوام خودت برسر مزد ناراحت میشید چندسال قهری و …خدا لعنت کنه کسی که این ابزار به دستم من گذاشت

 4. دوست عزیز ، شما احتمالا مزد اضافی از صاحبکار خواستید او هم نداده و حق هم داشته ، باید قبل از شروع به کار دستمزدتان را تعیین کنید ، نیاز به لعن و نفرین هم ندارد ! ضمنا هر کاری سختیهای خودش را دارد ، موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *