ساختمان115
ساختمان115

همه چیز در رابطه با طوقه چینی و روش انجام آن (قسمت 1)

احتمالا شما علاقه مندان به زمینه های عمرانی، بارها نام طوقه چینی را شنیده اید. اما طوقه چینی چیست و چگونه انجام می شود؟ از شما علاقه مندان به ترمووود دعوت داریم که تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید:

طوقه چینی چیست؟

همان‌طور که در شکل زیر می‌بینید جهت حفظ مقاومت و پیشگیری از تخریب دهانه‌های چاه‌ها اعم از فاضلاب و قنات و همچنین چاه‌های آب آشامیدنی طوقه چینی به‌صورت یک آجره و یک و نیم آجره انجام می‌شود.

الف) چاه

حفر چاه در بیشتر شهرهای ایران روشی مرسوم برای جمع آوری فاضلاب می‌باشد. چاه‌های فاضلاب دارای دو بخش می‌باشند:1 میله 2 انباری. میله‌ی چاه همان‌طور که از اسمش پیداست استوانه‌ای است که قطر مقطع آن نزدیک به 90 سانتیمتر می‌باشد. معمولاً ارتفاع میله به‌گونه‌ای است که آبکش به زمین برسد و هیچ خطری سازه را تهدید نکند. بنابراین باید این نکته را بدانید که ارتفاع میله عموماً باید حداکثر 12 متر و حداقل 8 متر می‌باشد. شما می‌توانید در شکل زیر دهانه چاه و بخشی از میله را مشاهده نمایید.

اما بخش دوم چاه‌های فاضلاب انباری یا انباره نام دارد که معمولاً در انتهای میله حفر می‌شود و حجم دقیقی نداشته و می‌توان آن را در اندازه مختلف حفر کرد و اندازه آن به عواملی مانند مقدار فاضلاب تولید شده، اجزای تشکیل دهنده فاضلاب، جنس زمین و قدرت جذب آن وابسته می‌باشد. انباری معمولاً مکعب مستطیل یا به شکل مخروط ناقص حفر می‌شود. می‌توان گفت به ازای هر 10 نفر یک انباری به ظرفیت 8 مترمکعب به مدت 20 سال کافی می‌باشد. شکل هندسی انباری و جزییات یک چاه به‌صورت برش عمودی را می‌توانید در زیر مشاهده نمایید.

حتما ببینید: قیمت شیشه سکوریت

موارد ایمنی در طوقه چینی

ایمنی شامل حفظ و نگهداری افراد آن مجموعه و کارهای صورت گرفته در آن می‌باشد. همچنین در هنگام کار بایستی به نکات زیر توجه کرد و رعایت آن‌ها الزامی می‌باشد:

  • از پوشیدن کلاه ایمنی و لباس کار و دستکش و کفش ایمنی فراموش نکنیم.
  • به علت انجام طوقه چینی در ارتفاع نسبت به کف چاه به هیچ عنوان نمی‌توان از داربست استفاده نمود، در نتیجه در زمان کار جای پای خود را محکم کنید و سپس شروع به کار نمایید و به هیچ عنوان در دهانه چاه حرکات اضافه انجام ندهید.
  • در زمان جابه‌جایی و حمل مصالح ساختمانی مراقب باشید برای کسی اتفاقی نیافتد.
  • هر موقع خسته شدید کمی استراحت کنید سپس مشغول به کار شوید و استفاده از کمربند ایمنی را فراموش نکنید.

شما می‌توانید نمونه‌هایی از کفش ایمنی و کمربند ایمنی را در زیر مشاهده نمایید:

شناخت ابزار و وسایل مورد نیاز در زمینه طوقه چینی

در طوقه چینی ابزار و وسایل مختلفی استفاده می‌شود، این ابزار عبارت‌اند از: کمچه، تیشه بنایی، ماله بنایی، متر، بیل، استانبولی و فرقون برای تسهیل در حمل و نقل آجر و سایر مصالح ساختمانی که در شکل زیر می‌توانید مشاهده نمایید.

شناخت مصالح و ملاط‌های مورد استفاده در طوقه چینی

مصالح مورد استفاده در طوقه چینی شامل: شن، ماسه، سیمان، آجر و سنگ می‌باشد.

ملاط ماسه، سیمان، آجر و سنگ

ماسه و سیمان و آجر از جمله مصالحی هستند که در بیشتر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ از لحاظ ظاهری بسیار انواع گوناگونی را دارا می‌باشد. سنگ‌ها از روی ظاهر، درجه سختی و رنگ آن تشخیص داده می‌شود. سنگ‌هایی که برای طوقه چینی به کار برده می‌شوند، بایستی از نوع مرغوب و مقاوم باشد و آن‌ها را از پیش شکسته و به‌صورت زاویه دار و مکعب یا مکعب مستطیل درآورده و سپس مورد استفاده قرار داد. استفاده از سنگ در طوقه چینی دهانه چاه در شکل زیر نشان داده شده است.

برای مشاهده قسمت بعدی این مطلب کلیک فرمایید.

بهترین نقاشی ساختمان را از گروه ما بخواهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *