ساختمان115
ساختمان115

همه چیز در رابطه با طوقه چینی و روش انجام آن (قسمت 2)

در قسمت قبلی این نوشتار، نکاتی را راجع به طوقه چینی برشمردیم. در این قسمت که قسمت پایانی طوقه چینی محسوب می گردد، به ادامه ی این موضوع به صورت کامل برای شما علاقه مندان به پنجره upvc خواهیم پرداخت:

آشنایی با اصول و قواعد طوقه چینی

طوقه چینی چاه از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد و باید از مواد و مصالح مرغوب و مناسبی استفاده نمود. طوقه چینی پس از کندن چاه انجام می‌شود.

نکاتی که قبل از طوقه چینی باید رعایت نمود:

  • رعایت نکات ایمنی و داشتن وسایل ایمنی شخصی جهت طوقه چینی
  • فراهم کردن ابزار و وسایل لازم جهت طوقه چینی که در بالا نشان داده شد
  •  مشخص نمودن ارتفاع طوقه چینی چاه که به نوع زمین وابسته است
  • خاک برداری و آماده سازی مکان طوقه چینی
  • فراهم نمودن مصالح و مواد موجود در محل
  • آماده نمودن ملاط ماسه و سیمان
  • حمل ملاط آماده و آجر یا سنگ به محل مورد استفاده (چاه)

حتما ببینید: انواع کفپوش

اصول و روش اجرا و پیاده سازی طوقه چینی

ارتفاع طوقه چینی در زمین‌های گوناگون متفاوت است، به همین دلیل زمین مورد نظر زمین دج و ارتفاع 2 متر با قطر یک آجر 22 سانتیمتری می‌باشد. قطر دهانه چاه را نیز 90 سانتیمتر تعیین می‌کنند. در زیر می‌توانید تصویری از طوقه چینی در کارگاه را مشاهده نمایید.

به علت اینکه قطر دهانه چاه 90 سانتیمتر تعیین شده است و آجر فشاری 22 سانتی به کار می‌رود، از هر سمت باید 22 سانتیمتر به قطر دهانه چاه اضافه شود. بنابراین قطر خاک‌برداری با محاسبه 134=22+22+90 خواهد شد. این قطر (134) را روی زمین پیرامون دهانه‌ی چاه اجرا می‌کنیم (یعنی از مرکز دهانه‌ی چاه دایره‌ای به شعاع 67 cm رسم می‌کنیم.) خاک‌برداری را تا ارتفاع 2 متر انجام می‌دهیم. چون هنگام خاک‌برداری مقداری خاک به درون چاه ریخته می‌شود بایستی پیش از آغاز طوقه چینی مقنی خاک‌ها را از چاه بیرون آورد.

نکته: استادکاران ماهر و چیره دست و باتجربه بایستی حتماً از کمربند ایمنی استفاده نمایند. ملاط آماده‌ی ماسه و سیمان را به‌طور یکنواخت در محل طوقه چینی پهن نموده و توسط آجر مرغوب و آبخور شده چیده می‌شود. آجرها را به‌صورت روی سطح کار می‌گذارند که از داخل شکافی میان آن‌ها نباشد و پشت کار را با خرده‌های آجر و ملاط ماسه سیمان پر می‌نمایند. شما در شکل‌های ارائه شده در زیر می‌توانید طرز پهن نمودن ملاط برای طوقه را در کارگاه و نیز رج اول چیده شده‌ی طوقه را روی زمین مشاهده می‌نمایید.

سپس روی رج اول ملاط می‌ریزیم و آن را به‌صورت همسان پهن می‌نماییم. رج دوم را آغاز و آجرها را به‌صورت قرار می‌دهند که بین 2 تا 3 سانتیمتر از رج اول به سمت درون چاه جلوتر باشد و این کار را ادامه می‌دهند تا رج دوم تکمیل شود. سپس رج‌های بعدی به همین صورت مثل شکل زیر اجرا می‌شود تا به زیر سطح لوله‌های فاضلاب برسیم.

سپس به‌صورت زیر یک گلدانی را در میان طوقه چینی می‌گذاریم و بعد از آن لوله فاضلاب را وارد آن می‌نماییم و بعد طوقه چینی را به همان صورت ادامه می‌دهیم تا نیم متر مانده به کف و در این حالت لوله‌ی هواکش چاه را اجرا می‌نماییم. روی طوقه چینی آجری یک طوقه چینی بتنی یکنواخت ایجاد می‌شود. در شکل ارائه شده در زیر می‌توانید طوقه‌ی بتنی و درپوش آن را مشاهده نمایید.

وقتی خشک و محکم شد در پوش آن گذاشته می‌شود. پس از اینکه سنگ درپوش را گذاشتیم، کف سازی اجرا و پیاده سازی می‌شود. محل چاه نیز علامت گذاری می‌کنند.

در رابطه با طوقه چینی چاه‌های آب آشامیدنی و قنات این نکته حائز اهمیت است که طوقه چینی به شکل عمودی و موازی با دیوار چاه و قنات می‌باشد، زیرا چاه و قنات بعد از آن به کندن (ته‌زنی) و لاروبی نیاز دارند و نبایستی دهانه‌ی آن‌ها را کامل گرفت آن را بست.

تبلیغات: درب ضد سرقت

تشخیص و تعیین ارتفاع مورد نیاز طوقه

این ارتفاع در حالات مختلف متفاوت است. در صورتی که زمین دج باشد از دهانه‌ی چاه به عمق 2 متر و در صورتی که زمین نیمه سفت باشد به عمق 3 الی 4 متر طوقه چینی می‌نمایند. در صورتی که زمین ریزشی بود، از محلی که زمین سفت می‌شود توسط آجر دورچینی می‌نمایند یا به‌وسیله قطعات پیش ساخته‌ی لوله‌ای و گذاشتن آن از زمین سفت تا سطح زمین از ریزش آن ممانعت می‌نمایند که این عمل را گم گذاری گویند. در شکل زیر کارگاه ساخت گم‌های سیمانی را ملاحظه می‌نمایید.

جنس و روش نصب و پیاده سازی لوله‌های فاضلاب

جنس این لوله‌ها از چدن یا پولیکا می‌باشد. روش کار و پیاده سازی این لوله‌ها به‌صورت است که بعد از نصب گلدان، لوله‌ی فاضلاب به‌وسیله‌ی یک زانوی 90 درجه به‌صورت قرار می‌گیرد که فاضلاب ورودی را به میان چاه بریزد و از پاشیدن فاضلاب به دیواره‌ی چاه پیشگیری شود. پیرامون لوله با ماسه نرم پر می‌شود. سپس طوقه چینی را از بالای گلدان تا نیم متر مانده به کف ادامه می‌دهند. در شکل‌های زیر گلدانی و نیز لوله کشی فاضلاب به چاه و نصب گلدانی را می‌بینید.

نصب لوله هواکش و پوشاندن درب چاه

چون پس از زمانی طولانی، درون چاه گازهایی تولید می‌شود و برای بیرون رفتن آن به هواکش نیاز است، لوله‌ای با قطر 3 یا 4 سانت روی دهانه‌ی چاه پیاده سازی می‌شود تا بتواند گازهای تولید شده را به بیرون از فضای بسته چاه منتقل کند. غالباً این لوله‌های هواکش، زمان گذاشتن درپوش روی دهانه‌ی چاه و فرش موزاییک اجرا می‌شوند. شما می‌توانید در تصاویر زیر به کار برد لوله هواکش از لوله‌ی فاضلاب و نیز استفاده‌ی لوله‌ی هواکش به‌طور مجزا پی ببرید.

معمولاً نیم متر مانده به کف جهت درپوش چاه، روی طوقه‌ی آجری طوقه‌ی بتنی ساخته می‌شود و بدین وسیله زیرسازی درپوش چاه صورت می‌گیرد. در تصویر نشان داده شده در زیر نصب و پیاده سازی طوقه‌ی بتنی و درپوش توسط لایه‌های بعدی تا سطح موزاییک ارائه شده است.

درپوش‌های بتنی یا به حالت آمده در بازار موجود است و یا توسط ماسه سیمان مرغوب و میل گرد ساخته می‌شود و سپس در مکان خود یعنی روی طوقه چینی بتنی قرار می‌دهند. این درپوش از دو دستگیره برای حمل و اغلب زمان‌ها یک لوله هواکش در میان آن می‌باشد. بعد از گذاشتن درپوش در جای خود و نصب و پیاده سازی لوله هواکش فرش موزاییک روی آن را پوشش می‌دهد.

همچنین ببینید: نماشویی

نکته: جهت بررسی و رؤیت چاه بایستی مکانش معلوم باشد. برای مثال با اجرای یک موزاییک که طرح و رنگ آن با سایر موزاییک‌ها فرق دارد، مکان چاه را مشخص می‌کنند. در شکل‌های زیر می‌توانید تعیین مکان چاه را ملاحظه نمایید.

بهترین لوله بازکنی را از ما بخواهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *