ساختمان115
ساختمان115

مراحل نوسازی یا بازسازی ساختمان و نکات آن ها

نوسازی یا بازسازی (Renovation) ، مفهومی دیرینه در ایران دارد. از زمان ایران باستان ، نوسازی در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیا می گردد نیز ریشه در آن زمان دارد. جدا از آن ، بازسازی و یا نوسازی در بسیاری از کشورهای مختلف عملی مرسوم است .

به عنوان مثال در ایالات متحده که بسیاری از خانه ها چوبی هستند ، هر ساله هزینه زیادی برای مقابله با خوردگی چوب ها توسط موریانه صورت می گیرد و این هزینه ها جزء هزینه بازسازی محسوب می گردند.

با این حال در شرایط حال حاضر در ایران ، با توجه به حجم عظیم ساخت و ساز های صورت گرفته در دهه های اخیر ، شرایط کنونی به شکلی است که نیاز به بازسازی ساختمان بسیار بیش تر احساس می گردد. ضمن این که در کشور در حال حاضر ، ساختمان ها برای عمر مفید 50 سال طراحی می گردند اما متاسفانه به علت ضعف در کیفیت اجرا، قبل از رسیدن به 30 سالگی به بازسازی ساختمان نیاز پیدا می کنند.

نکته مهم دیگر در این است که هزینه بازسازی ساختمان ، تا حد قابل توجهی پایین تر از هزینه ساخت ساختمان جدید می باشد.

همه ی عوامل بالا سبب می شود که بازسازی ساختمان ، گزینه ای کلیدی محسوب شده و امروزه در سطح جهان ، عملی بسیار رایج شود . به علاوه انجام موارد مختلفی همچون مطالعات سازه ای و معماری در بازسازی ساختمان امری تخصصی بوده و می بایست توسط نیروهای ماهری که در این زمینه تاکنون فعالیت حرفه ای داشته اند، صورت گیرد.

مراحل بازسازی ساختمان به چه صورت است ؟

حال که موارد بالا مطرح شد ، برای بسیاری این موضوع مطرح می شود که مراحل بازسازی ساختمان به چه صورت می باشد ؟ ما در این جا مراحلی را به صورت مختصر ذکر می کنیم . با این حال توجه داشته باشید که این مراحل به شکلی کلی بوده و بازسازی هر ساختمان ، با توجه به ویژگی های خود کاملا منحصر به فرد است.

1- دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال در بازسازی ساختمان

دریافت مشاوره ساختمانی

در گام نخست ، شما می بایست سعی کنید که اطلاعاتی جامع و کامل از ساختمان خود داشته باشید. دقت کنید که قبل از تصمیم برای بازسازی ساختمان باید با خود این تصمیم را بگیرید که “آیا در مورد ساختمان شما ، آیا اصلا بازسازی به صرفه هست یا خیر ؟” مثلا اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد ، و یا سقف از نوع طاق ضربی فرسوده باشد ، بازسازی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد . چرا که ساختمان های قدیمی از منظر سازه ای در برابر زلزله بسیار ضعیف می باشند. برای مشاوره در این مورد می توانید به شرکت های فعال در این زمینه مراجعه کنید . مفتخریم اعلام داریم که تیم ساختمان 115 ، با توجه به دانش و مهارت ویژه خود ، شما را در این مسیر یاری خواهد کرد.

کفپوش سه بعدی

2- انجام مرحله تخریب به روش مهندسی

مرحله تخریب ساختمان

در مورد تخریب ، علی رغم این که ممکن است ساده به نظر برسد ، باید این مورد را بدانیم که تخریب یکی از پرخطرترین مراحل در امر نوسازی و بازسازی ساختمان است . طبق آمار صورت گرفته در ایالات متحده امریکا، یکی از پرخطر ترین مراحل ساخت ، مرحله تخریب ساختمان می باشد. برای همین می بایست حتما تخریب به صورت حرفه ای و مهندسی صورت گیرد. متاسفانه موارد فراوانی را می توان نام برد که در برخی موارد صورت گرفته ناشی از عدم دقت پیمانکار ، تخریب باعث هزینه دیه چندصد میلیونی در پروژه گشته و علاوه بر متوقف شدن پروژه ، خانواده ای را به کلی ویران و بدون نان آور نموده است. لذا باید در بحث بسیار خطیر تخریب ، از تیم متخصص و حرفه ای این کار استفاده شود چرا که تیم متخصص از طراحی سازه ای ساختمان به شکل کلی اطلاع دارد.

3- انجام مرحله ساخت با توجه به نیازهای ساختمان

ساخت ساختمان

در مرحله ساخت ، مهم ترین نکته نیازهای مشتری است . باید بدانیم که مشتری که خواهان تعمیرات ساختمانی است ، دقیقا چه نیازهایی دارد و چه نقاطی را نقاط ضعف ساختمان کنونی خود می پندارد. مثلا در بعضی پروژه ها ، کارفرما می خواهد که آشپزخانه به حالت اپن تغییر کند ، برخی هم خواستار حذف دیوار و اضافه کردن دیوارها و پارتیشن بندی دیگری هستند . باید در این مرحله توجه داشت که تاکید ، بر استفاده از دیوارهای پیش ساخته است. چرا که ساخت یک دیوار در خانه ، علاوه بر نیاز داشتن به بنا و نقاش و … که آسایش را از اهل خانه می گیرد ، از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نیست. اما امروزه دیوارهای عایقی وجود دارد که عایق صوت ، دما و رطوبت بوده و از لحاظ هزینه ای نیز در حد عالی محسوب می گردند.

4- مرحله انجام گچ کاری و سقف کاذب

سقف کاذب

در این مرحله به این نکته توجه می شود که آیا پس از ساخت ، نیاز به گچکاری ساختمان داریم یا خیر. در صورت نیاز به گچکاری ، باید این مرحله به کمک سفیدترین و مرغوب ترین گچ انجام گیرد ، چرا که اعضا جدید اضافه شده به ساختمان ، معمولا بیش تر در معرض دید هستند و از این رو مورد توجه هر کسی که از خانه بازدید می نماید ، قرار می گیرند. علاوه بر این ها ، باید در صورت نیاز از سقف ها کاذب نیز استفاده نماییم . سقف های کاذب زیادی امروزه در بازار قرار دارند که انتخاب آن ها کاملا بسته به سلیقه کارفرماست.

5- مرحله نورپردازی

نورپردازی سقف

مرحله نورپردازی ، مرحله ای بسیار مهم است . چرا که نورپردازی درست ، باعث زیبا شدن ساختمان می گردد. امروزه استفاده از چراغ های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی ، طرفداران زیادی دارد و به علاوه نقش فوق العاده ای در نشان دادن کار دارد. این تاثیر آن قدر زیاد است که افرادی که گچ بری ساختمان را انجام می دهند، معمولا خودشان ایده نورمخفی در سقف را به شما خواهند داد. البته یادتان نرود که سیم کشی ساختمان در این مرحله بسیار مهم است . چرا که اگر مثلا نور قسمتی از سقف در اثر سیم کشی نادرست و غیر اصولی از بین برود ، پیدا کردن نقطه اتصالی در سیم کشی ، کاری دشوار و زمان بر خواهد بود که چیزی جز دردسر نخواهد داشت.

6- کف سازی

کف سازی

پس از انجام مراحل بالا ، باید یک نوع کف را برای ساختمان انتخاب کنیم . باید دقت کنیم که هر نوع کف ، کاربری منحصر به فرد خود را داراست. برای اطلاعات بیش تر در این مورد می توانید مقاله بهترین کفپوش برای هر نوع ساختمان را بخوانید. البته تیم ساختمان 115 نیز شما را در این مسیر یاری خواهد کرد. پس از انتخاب مدل کف ، می توانید به کمک نیروی انسانی کارآزموده در این زمینه، کف خود را اجرا نمایید.

7- رنگ آمیزی دیوارها و سقف

رنگ زدن دیوار به شکلی خلاقانه

در مورد نقاشی ساختمان ، شما باید دقت کنید که کدام نوع نقاشی برایتان مناسب تر است . اگرچه معمولا در ایران اغلب کارفرمایان رنگ سفید را ترجیح می دهند ، با این حال رنگ های قرمز آبی و سبز و … نیز امروزه توسط بسیاری استفاده می گردد. با این حال انتخاب رنگ ساختمان نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به خود شما دارد.

8- تصمیم گیری و اجرای پوشش دیوار

کاغذ دیواری

در این مرحله بحث طراحی دکوراسیون داخلی مطرح می گردد ، شما می بایست نوعی پوشش را برای دیوار خود انتخاب نمایید. سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری ، همه از گزینه هایی هستند که در این مرحله مطرح می گردند. البته بهتر است قبل از انتخاب ، حتما نمونه کارهای مختلفی را بررسی کرده و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم بگیرید.

9- اجرای قرنیز

قرنیز

پس از انجام پوشش دیوارها نوبت به اجرای قرنیزها خواهد رسید. شما در این مرحله می بایست قرنیز ها را اجرا نمایید. نکته ای که در اجرای قرنیزها وجود دارد ، هماهنگی قرنیز ها با محیط است . قرنیز ها باید هم با کف (مثلا پارکت) و هم با دیوار (مثلا کاغذ دیواری) به کار رفته هماهنگ باشند. این مسائل جزء طراحی معماری داخلی است.

10- دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه

دکوراسیون داخلی ساختمان

هرچقدر هم که برای بازسازی منزل خود هزینه کرده باشید ، زمانی این هزینه مثمر ثمر واقع خواهد شد که به چشم بیاید. برای این منظور ، شما باید چیدمان و دکوراسیون داخلی فوق العاده ای داشته باشید. یادتان نرود که شما باید به شکل بسیار زیبایی در طراحی معماری داخلی بکوشید. پس حتما برای آن بیش ترین وقت را اختصاص دهید. برای این منظور شما می بایست تعداد زیادی مدل ببینید . مدل های زیادی در اینترنت وجود دارد و در کنار آن نیز مدل های بسیار بیش تری در نزد طراحان دکوراسیون داخلی وجود دارد.

در واقع ایراد اصلی مدل های موجود در اینترنت این است که متاسفانه از لحاظ اجرایی زیاد قدرتمند نیستند و ممکن است حتی قابل اجرا نباشند و یا اجرای آن ها بسیار مشکل باشد. برای همین وجود یک طراح دکوراسیون داخلی آشنا با مسائل اجرایی سرعت کار را چندین برابر خواهد کرد.

 درب ضدسرقت ایرانی

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *