ساختمان115
ساختمان115

مقایسه کف‌پوش پلی یورتان با کف‌پوش اپوکسی

هر دوی این کف پوش‌ها پوشش‌های مناسبی برای محافظت از کف در مقابل روغن، سایش، مواد شیمیایی و صدمه دیدن می‌باشند. هر دو از قابلیت پاک شوندگی آسان، خاصیت انعکاس نور و طول عمر بالا برخوردار می‌باشند. هر دو بر مبنای کاربرد مورد نظر، دارای مزیت‌هایی نسبت به دیگری می‌باشند. در این نوشتار این مبحث را به صورت تخصصی برای شما علاقه مندان به کف سابی و ترمووود بررسی خواهیم نمود.

مزایای پوشش کف‌پوش پلی یورتان

همان‌طور که درباره اپوکسی گفتیم، پوشش پلی یورتان نیز یک پلیمر ترموست می‌باشد که از عملکرد پوشش دهی بالایی برخوردار است. از بین فرمولاسیون‌های مختلف موجود، بهترین انتخاب برای استفاده به‌عنوان کف‌پوش، پلی یورتان آلیفاتیک می‌باشد. اگرچه این کف پوش‌ها تقریباً به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد جامد هستند، اما یک پوشش پلی یورتان فقط حدود ۲ تا ۳ میلی‌متر قطر دارد که این ضخامت به‌مانند پوشش اپوکسی قابل تنظیم نیست.

7004
کفپوش پلی یورتان ورزشی

اما ضخامت فیلم نازک‌تر پلی یورتان در قیاس با اپوکسی، نمی‌تواند دلیلی بر ضعف پوشش پلی یورتان باشد. پلی یورتان آلیفاتیک نسبت به اپوکسی قابلیت انعطاف پذیری بالاتری دارد و همین انعطاف پذیری پلی یورتان است که به جذب بهتر ضربه و ممانعت از صدمه کمک می‌کند. در حقیقت، بعضی از تولید کنندگان عقیده دارند مقاومت سایشی کف‌پوش پلی یورتان با اپوکسی برابراست. مقاومت در مقابل مواد شیمیایی مانند حلال متیلن کلراید که در رنگ‌ها کاربرد دارد در کف‌پوش‌های پلی یورتان بیشتر از اپوکسی می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای پوشش پلی یورتان در مقایسه با اپوکسی، مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش (UV) می‌باشد؛ یعنی اگر در معرض نور آفتاب قرار بگیرند باگذشت زمان همانند اپوکسی زرد نمی‌شود. بر خلاف اینکه سختی و مقاومت پوشش کف‌پوش پلی یورتان پایین‌تر از اپوکسی می‌باشد اما در برابر خراش بیشتر دارای مقاومت بوده و در برابر تغییرات دمایی و رطوبت نیز مقاومت بالاتری را داراست.

تصویری از کفپوش اپوکسی سه بعدی
تصویری از کفپوش اپوکسی سه بعدی

مزایای پوشش کف‌پوش اپوکسی

اپوکسی یک پلیمر ترموست می‌باشد که در سه نوع فرمول شیمیایی پایه حلال، ۱۰۰ درصد جامد و پایه آب، به‌عنوان کف‌پوش و آب بند مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از این سه فرمولاسیون درجات مختلفی از ضخامت و قطر (۳ میلی متر تا ۱۰ میلی متر) را جهت پوشش دهی ارائه می‌نمایند. پیوندهای اپوکسی جهت استفاده بر روی بتن بسیار مناسب و درخور می‌باشند و حتی می‌توانند به‌صورت یک فاکتور تعمیر و بازسازی رویه بتن‌های فرسوده که نیاز به سطح جدیدی دارند مورد استفاده قرار گیرند.

نمایی از کفپوش اپوکسی منعطف
نمایی از کفپوش اپوکسی منعطف

بهترین و مناسب‌ترین فرمولاسیون اپوکسی نوع ۱۰۰ درصد جامد آن است و برای پوشش دهی یک سطح مقاوم در برابر ضربه، ضخیم و بسیار سخت به کار برده می‌شوند. این میزان از ضخامت برای پر کردن ترک‌های بسیار ریز تار مویی کف‌پوش، بسیار مناسب می‌باشند. اگرچه بعضی از فرمولاسیون‌های اپوکسی دارای آنتی یو وی می‌باشند، ولی در نهایت باگذشت زمان به زردی می‌گرایند. زمان انتخاب کف‌پوش این مورد را باید در نظر گرفت.

حتما بخوانید: شیشه سکوریت چیست

کف‌پوش پلی یورتان

علی رغم مزایای بسیار زیاد پلی یورتان در قیاس با اپوکسی، پوشش پلی یورتان به‌خوبی اپوکسی با بتن پیوند نمی‌خورد و ضخامت فیلم نازک آن به‌خوبی اپوکسی به‌عنوان پوشش خود تراز کننده برای پر کردن ترک‌های ریز تار مویی روی سطح، عمل نمی‌نماید. باید توجه داشت که اکثر پوشش‌های پلی یورتان دارای پایه حلالی می‌باشند یعنی دارای مواد فرار آلی زیادی هستند که در هنگام پاشش، استفاده از دستگاه محافظ تنفسی را الزامی می‌کند.

کف‌پوش‌های اپوکسی نسبت به کف‌پوش پلی یورتان مقاوم‌تر، بادوام‌تر و دارای استحکام فشاری به‌مراتب بالاتری است. به همین علت، در صنایعی که ماشین آلات سنگین، انبارها و مراکز لجستیک همراه با وسایل نقلیه پر تردد در آن‌ها وجود دارد، معمولاً از کف پوش اپوکسی استفاده شده و به کف‌پوش پلی یورتان ارجح می‌باشد. کف‌پوش پلی یورتان عموماً نرم‌تر و کشسان تر از کف‌پوش اپوکسی می‌باشد که این برتری آن‌ها را در برابر خراش و سایش، به کف‌پوش مقاوم‌تری تبدیل می‌کند. (زیرا خاصیت کشسانی کف‌پوش پلی یورتان به جذب نیروی ضربه تمایل دارد). همچنین خاصیت الاستیکی (کشسانی) کف‌پوش پلی یورتان آن را برای کاربرد در اتاق‌های انجماد که دمای نگهداری می‌تواند تا ۳۰- درجه سانتی گراد کاهش یابد تبدیل به گزینه مناسبی می‌نماید.

کفپوش پلی یورتان
کفپوش پلی یورتان

وقتی هریک از این دو کف‌پوش در معرض مواد شیمیایی مشخص قرار می‌گیرند رفتارهای مختلفی را نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال کف پوش پلی یورتان جهت کف‌پوش صنایع غذایی که همواره در معرض اسیدلاکتیک می‌باشند، گزینه مناسب‌تری است. به همین علت است که بیشتر شرکت‌های صنایع غذایی که محصولاتی از قبیل لبنیات، پنیر و شیر تولید می‌کنند، برای محافظت در مقابل اسیدهای آلی، پلی یورتان را به‌عنوان کف‌پوش مورد استفاده قرار می‌دهند. تحت چنین شرایطی کف‌پوش اپوکسی احتمالاً تکه‌تکه شده و زرد می‌شود. با این حال، به‌عنوان نمونه در صنایعی که در آن‌ها از اسید سولفوریک استفاده می‌شود (مانند باتری سازی)، کف‌پوش اپوکسی در قیاس با کف‌پوش پلی یورتان دارای مقاومت بیشتری می‌باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: قیمت کفپوش اپوکسی

ناگفته نماند که رزین‌های اپوکسی نیز به رطوبت حساسیت دارند اما صدمات وارده از پلی یورتان نسبتاً کمتر می‌باشد. در نتیجه هنگامی که در محیط‌هایی رطوبت وجود دارد، استفاده از رزین اپوکسی در اولویت قرار می‌گیرد.

کفپوش اپوکسی سه بعدی
کفپوش اپوکسی سه بعدی

کف‌پوش پلی یورتان به‌سادگی می‌تواند به‌منظور زمان خشک شدن دلخواه تنظیم شود. این قابلیت سبب می‌شود تا پیمانکاران، پروژه و برنامه ریزی‌های خود را در زمان‌های بسیار کوتاه‌تری نسبت به اپوکسی کامل نمایند و به مشتریان تحویل دهند. به‌عنوان نمونه، می‌توانید پروژه اجرای کف‌پوش را دوسه‌روزه انجام دهید یعنی آن را یکشنبه تحویل گرفته و چهارشنبه آماده بهره برداری کنید، در حالی که کف‌پوش اپوکسی حداقل به هفت روز زمان نیاز دارد.

در انتها، باید ذکر شود که در انتخاب کف‌پوش مناسب نباید قیمت برایتان مهم باشد، بلکه نیازهای خود را باید نسبت به پروژه مورد ارزیابی قرار دهید.

با توجه به این اطلاعات کدام کف‌پوش را انتخاب می‌کنید؟

به‌طور کلی، شما زمانی مناسب‌ترین عملکرد کف‌پوش را مشاهده خواهید نمود که کف‌پوش پلی یورتان و اپوکسی را هم‌زمان باهم مورد استفاده قرار دهید و هر دو را ارزیابی کنید. همان‌طور که اشاره شد استفاده از اپوکسی به‌منظور افزایش ضخامت پوشش کف‌پوش خود انتخاب مناسب‌تری است، البته به شرطی که پلی یورتان به‌عنوان پوشش تمیز و یکدست برای محافظت از اپوکسی روی آن پاشیده شود. پوشش پلی یورتان روی اپوکسی در مقابل زرد شدن در اثر تابش امواج ماورا بنفش نگهداری و محافظت می‌نماید و سطوح مستحکم و مقاومی در برابر سایش و خراش ایجاد می‌نماید.

نقاش ساختمان در تهران

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. تا همین چند وقت پیش کسی نمیدونست این کفپوش ها چی هستن و هرجا میشنیدن ملت نمی فهمیدن
    الان چقدر متداول شده واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *