ساختمان115
ساختمان115

کف‌پوش مناسب جهت کاربرد در فضای سبز و محوطه سازی

طراحی فضا: هر محیطی به کف‌پوش نیاز دارد و فضاهای خارجی نیز از این اصل پیروی می‌کنند. پاسیوها، چمن‌ها، مسیرها، صفه ها، پوشش‌های گیاهی و … بسترهایی برای کف می‌باشند که روی آن‌ها گام بر می‌داریم، اشیا را می‌گذاریم و یا حتی می‌نشینیم و استراحت می‌کنیم. ارزان‌ترین و ساده‌ترین مصالح کف جهت استفاده در محیط‌های خارجی خاک است که در حقیقت بستر اصلی محوطه است. متأسفانه این مصالح آلوده می‌باشند، به‌ویژه هنگامی که در نتیجه‌ی خیس شدن گل آلوده می‌شوند. تنها برتری خاک، مقرون به‌صرفه بودن آن است که برهان خوبی جهت انتخاب آن به‌عنوان کف‌پوش محیط به‌حساب نمی‌آید.

کفپوش فضای سبز (3)

اولین موردی که باید مد نظر قرار گیرد، کاربری فضای بیرونی و بعد از آن انتخاب مناسب‌ترین مصالح جهت استفاده در آن می‌باشد.

تبلیغات: ترموود

مصالح سخت برای مناطق رسمی‌تر. مصالح سختی مانند آجر، کاشی، بتن، سنگ فرش و تخته چوب برای استفاده‌های متمدنانه‌تری مثل صفه ها و ورودی‌ها و پاسیوها، تناسب بیشتری دارند. این مصالح قابلیت تحمل ترافیک‌ها و رفت و امدهای زیاد را دارند و تمیز نمودن آن‌ها بسیار راحت است.

مصالح سست جهت استفاده در مناطق غیررسمی. مصالح سست مانند خرده سنگ و شن جهت مسیرهای معمولی حیاط یا مکان‌های استراحت شایسته می‌باشند. این مصالح مقرون به‌صرفه‌تر بوده و نیازی به نیروی ماهر و متخصص ندارند. تنها به علت قابلیت متحرک بودن آن‌ها، باید در نگهداری آن‌ها دقت لازم صورت گیرد.

کفپوش فضای سبز (1)

جذابیت دیداری. اولین موردی که ما در یک فضای بیرونی یا حیاط باید مدنظر قرار دهیم، جلب توجه نمودن یا زیبایی آن است.

استفاده از گیاهان به‌عنوان کف‌پوش فضای سبز

از مواد جان دار مثل گیاهان می‌توانیم به‌عنوان کف‌پوش استفاده نماییم. برای به کار بردن این مواد به‌عنوان کف‌پوش نیز باید نیت و مقصود تعیین شود: برای نمونه جهت ایجاد یک فضای جالب و دلپذیر، باید چمن‌های سطح منظم و دل‌نشین چیده شوند.

کفپوش فضای سبز (4)

ظاهر به هم ریخته اما دلپذیر علف زارها آن‌ها را برای ایجاد حسی روستیک مناسب نموده است. شما قادرید بین آن‌ها محل عبور ایجاد نمایید یا این علف‌های بلند و کف‌پوش‌های کوتاه گیاهی را ترکیب کرده و برای فضای باغتان زیبایی و تنوع را به ارمغان آورید. در انتخاب و نگهداری گیاهان به‌عنوان کف‌پوش، آب و هوای منطقه‌ی مورد نظر بسیار تأثیرگذار است. اگر آن منطقه پر باران است، احتیاجی به آبیاری وجود ندارد و راه‌های طبیعی بسیاری جهت نگهداری چمن‌ها و پوشش گیاهی وجود دارد که شما را در استفاده از مواد شیمیایی بی‌نیاز می‌نماید. ولی در مناطق آب و هوایی خشک به علت صرفه جویی در مصرف آب و کم آبی و دشوار بودن مراقبت از گیاهان، گزینه مناسب استفاده از کف‌پوش‌های گیاهی و چمن نیست، اما چمن مصنوعی گزینه و انتخاب شایسته‌ای است.

کفپوش فضای سبز (2)

طراحی کف‌پوش حیاط با مصالح سست

مصالح سست از جمله گرانیت تجزیه شده، شن و خرده سنگ انتخابی مقرون به‌صرفه و مناسب اما دل‌نشین به‌عنوان کف‌پوش در نظر گرفته می‌شوند، به‌ویژه هنگامی که با مصالح گران‌تر مثل سنگ یا آجر مرزبندی می‌شوند. مزایای این مصالح ازجمله نفوذپذیری، ارزان بودن و اجرای آسان می‌باشد. با این اوصاف این مصالح قابلیت حمل دارند، به‌ویژه وقتی آب از روی آن‌ها رد می‌شود.

کفپوش فضای سبز (1)

صفه سازی در طراحی فضای سبز و محوطه

برای ممانعت از تأثیرگذاری هوازدگی و پوسیدگی، صفه توسط الوارهای پلاستیکی کارخانه‌ای که از کیسه‌های پلاستیکی، بطری‌های بازیافتی و ته مانده‌های چوب تولید شده‌اند، ساخته می‌شود. این الوارها در مقیاس‌های استاندارد موجود می‌باشند، به همدیگر پیچ شده و فاسد نمی‌شوند؛ بنابراین برای ایجاد بام سبز در پشت بام منزل مناسب‌اند.

حتما ببینید: قیمت شیشه سکوریت

صرف نظر از مقدار بتونه کاری ضد آب بر روی سطح صفه های چوبی، این صفه ها در پایان در معرض هجوم موریانه‌ها قرار می‌گیرند؛ اما در صورتی که منزل شما روی زمین شیب دار ساخته شده و می‌خواهید سطحی مسطح برای لذت بردن از فضا در محیط بیرونی در اختیار داشته باشید و قصد دارید از هزینه کردن و صدمه به دیوارهای باربر ساختمان منزلتان ممانعت نمایید، صفه سازی با چوب، برای کف تراس شما مناسب و ایده آل است.

بهترین سنگسابی را تنها از ما بخواهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. کفپوش برای فضای سبز کاری بسیار سخت و مشکله
    این جور جاها هست که بحث معماری و سلیقه مطرح میشه
    مرسی از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *