ساختمان115
ساختمان115

همه چیز درباره کنترل عملیات آجرچینی، اصول و روش آن

پروسه آجرچینی در بخش‌های مختلفش به کنترل و نظارت نیازمند است که هر بخش ابزاری مخصوص به همان بخش را دارد. در همه‌ی رج‌ها و ردیف‌های آجرچینی از پایین تا بالا به‌صورت زیر بایستی سطح افقی و تراز آن حفظ شود. در این نوشتار کلیه موارد را درباره این موارد برای شما علاقه مندان به شیشه نشکن بررسی خواهیم نمود:

پیوند افقی و عمودی آجرچینی بایستی از اول تا آخر درست و صحیح باشد. نبش کار در تمامی ردیف‌ها بایستی قائم و عمودی و در یک راستا باشد. این عمل به‌صورت زیر توسط شاقول انجام می‌شود.

در عملیات آجرچینی بایستی تمام ردیف‌ها به‌صورت یک بند در میان و عمودی به‌صورت زیر چیده شوند.

به همین صورت بندهای افقی هم باید کاملاً افقی روی هم قرار گیرند. این عمل توسط ریسمان کار و شمشه ملاط انجام می‌شود. شما می‌توانید از گونیای بنایی برای اجرای زاویه‌های قائمه در آجرچینی و دیوارچینی استفاده نمایید. از جمله این زوایا می‌توان به گوشه اتاق و دیوار و سالن اشاره نمود که در تصویر زیر به‌خوبی می‌توانید آن را رؤیت کنید.

 

جهت هم راستا نمودن رج اول و تنظیم نبش‌ها و تراز سطح کار می‌توانیم از شمشه‌ی بلند استفاده نماییم. وقتی فاصله‌ای میان دیوارچینی و شمشه نباشد مثل تصویر زیر، کارمان را درست انجام داده‌ایم.

حتما ببینید: قیمت نقاشی ساختمان

کنترل آجرچینی

دیوارچینی توسط آجر باید از همان لحظه نخست با دقت و ظرافت خاصی و توسط ابزار کنترلی در مواقع خود صورت گیرد. به این ترتیب است که می‌توان گفت آجرچینی شما به‌درستی انجام شده است. معمولاً کنترل و نظارت بر عملیات عمودی از همان لحظه نخست به‌وسیله تراز و شاقول انجام می‌شود. یک لحظه بی‌دقتی و عدم کنترل صحیح ممکن است صدمات و خسارات جبران ناپذیر جانی و مالی به همراه داشته باشد. از تراز جهت کنترل همسان بودن سطح‌های افقی هم استفاده می‌شود. استفاده از شاقول و تراز را می‌توانید در زیر مشاهده نمایید.

بنابراین از ریسمان کار برای همسان بودن آجرها و افقی بودن سطوح و رج‌ها استفاده می‌شود و از شمشه‌ی ملاط به‌منظور پهن نمودن متناسب ملاط روی سطح کار و نیز هم اندازه بودن شکاف‌های ملاط‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از این فعالیت را مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید: پنجره

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. واقعا خیلی خوب و اصولی درباره کنترل اجرچینی گفتین
    ولی باید دید که چند نفر در عمل خوب اجراش می کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *