ساختمان115
ساختمان115

10 تصور غلط که می تواند نما و دکوراسیون داخلی خانه شما را نابود کند !

در بحث طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان ، همان گونه که تا به حال گفتیم ، پیچیدگی های بسیاری وجود داد. طراحی داخلی ساختمان ، در واقع زمینه ای است که در آن ممکن است شخصی بسیار هزینه کند و هیچ نتیجه خوبی نگیرد. در عین حال ممکن است کارفرمایی دیگر ، با هزینه اندک ، نمای داخلی بسیار زیبا و فوق العاده ای در خانه ایجاد نماید.

اما سوالی که مطرح می شود این است که واقعا مشکل چیست ؟ چرا در بسیاری از موارد کارفرما نتیجه خوبی نمی گیرد ؟ در پاسخ باید بگوییم که اگر شما به دنبال انجام طراحی داخلی خانه یا محل کار خود هستید ، به عنوان یک کارفرما دو ویژگی زیر را بایستی داشته باشید:

  • خودتان درباره طراحی داخلی کمی مطالعه داشته باشید
  • اگر با کسی برای انجام طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان ، قرارداد می بندید ، سعی کنید که طرف مقابل علاوه بر اخلاق مدار بودن ، در انجام کار به صورت علمی ، تبحر داشته باشد.

در مورد اول ، شما بایستی مقالات طراحی معماری را مطالعه نمایید ( مثل همین مقاله که در قسمت زیر برایتان آورده ایم.)

در مورد دوم ، به شما اطمینان می دهیم که تیم ساختمان 115 ، بر انجام حرفه ای خدمات ساختمانی ، به شکلی علمی تاکید دارد. ما قبل از انجام کار ، نمونه کارهای زیادی در اختیار شما قرار می دهیم و شما می توانید از میان آن ها ، موارد دلخواه خود را انتخاب نمایید. در نوشته زیر ، سعی می کنیم ده تصور غلطی که باعث می شود علی رغم هزینه کردن ، طراحی دکوراسیون داخلی خانه یا محل کار شما افتضاح جلوه کند ، را برایتان گرد آورده ایم:

نکته ی بسیار بسیار مهمی که در این جا می خواهیم به آن اشاره کنیم ، مسئله کاربرد رنگ هاست . در واقع ، استفاده از رنگ ها ، قواعد و قوانین خاص خود را داراست . بالطبع ، عدم رعایت این قوانین ، می تواند مشکلات فراوانی برای شما پدید آورد.

دلیل اهمیت فوق العاده رنگ چیست ؟

شاید تعجب کنید ، اما دلیل اصلی آن روانشناسی است. شما باید با توجه به روانشناسی ، رنگ ها را انتخاب کنید . شما بایستی سعی کنید که مثلا در طراحی اتاق های نشیمن و یا حتی پذیرایی ، از رنگ های گرم ، یا در حمام و سرویس ها از رنگ های سرد استفاده نمایید.

جالب است بدانید ، که تصورات غلط در طراحی داخلی ساختمان، همواره وجود دارند که این تصورات غلط ، مشکلات زیادی را برای کاربران به وجود آورده اند. به طور مثال ، می توانیم به موارد زیر به شکل لیست وار اشاره نماییم:

تصور غلط اول

استفاده از سقف تیره در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان
استفاده از سقف تیره در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان

تقریبا اکثر افراد ، از رنگ سقف ها به صورت تیره دوری می کنند. این تصور ، ریشه در این موضوع دارد که افراد ، عادت به دیدن سقف به رنگ سفید یا بسیار روشن دارند. به غیر از عادت ، این تصور هیچ توجیهی ندارد و نمونه های موفقی در سراسر جهان به صورت سقف های تیره اجرا شده اند.

تصور غلط دوم

استفاده از اتاق خواب تیره در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان
استفاده از اتاق خواب تیره در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان

بسیاری دیگر ، همیشه با خود این تصور را دارند که به کارگیری رنگ های تیره ، باعث افسردگی می گردد. این تصور تنها به این دلیل است که در کشور ما در هنگام عزاداری ها از رنگ سیاه استفاده می شود. اگر به صورت روانشناسی بخواهیم به موضوع نگاه کنیم ، اتفاقا رنگ های تیره ، برای اتاق خواب ها بهتر هستند، چرا که آرامش بیش تری در هنگام خوابیدن برای شما پدید می آورند.

تصور غلط سوم

استفاده از طیف رنگی متنوع در طراحی داخلی ساختمان
استفاده از طیف رنگی متنوع در طراحی داخلی ساختمان

استفاده از طیف رنگ ها و رنگ های نقاشی در طراحی داخلی حالت دخترانه دارد و زنانه به نظر می رسد. این تصور کاملا اشتباه است ، چرا که نمونه های بسیار زیادی در سراسر جهان وجود دارد که طراحی داخلی با چندرنگ متضاد انجام شده و این کار ، باعث نشاط افرادی که در خانه زندگی می کنند شده است.

تصور غلط چهارم

استفاده از رنگ های متنوع در آشپزخانه
استفاده از رنگ های متنوع در آشپزخانه

تمام آشپزخانه باید سفید یا روشن باشد. این تصور اشتباه است . در واقع لزومی ندارد که ما کل آشپزخانه را به رنگ سفید طراحی کنیم . در حقیقت ، آشپزخانه مکانی است که خانم خانه دار ، بیش تر در آن رفت و آمد می کند و بهتر است رنگ های دیگری نیز در آن به کار برده شود. اتفاقا رنگ قرمز در آشپزخانه یک ایده ناب است ، چرا که باعث تقویت اشتها می گردد. ما در بازسازی منزل ، همیشه روی این مورد تاکید ویژه ای داریم.

قیمت پنجره دوجداره

تصور غلط پنجم

رنگ اتاق و شخصیت

این تصور کمی خنده دار به نظر می رسد اما چون بسیار گفته می شود ، ما هم آن را ذکر می کنیم . بسیاری می گویند رنگ اتاق هر شخص ، نشان دهنده شخصیت آن فرد است. در حقیقت ، این تفکرات که مخصوصا در هنگام مراسم خواستگاری مطرح می گردند ، اساس و مبنایی ندارند. رنگ اتاق ها ، کاملا یک مسئله ساختمانی و وابسته به ساختمان بوده و ارتباطی به شخصیت ندارد. مگر این که شخصی خودش بیاید و رنگ خاصی را برای اتاقش در نظر بگیرد.

تصور غلط ششم

دکوراسیون تک رنگ برای اتاق
دکوراسیون تک رنگ برای اتاق

استفاده از رنگ تک رنگ ، نمی تواند آن احساس گرمی و مهمان نوازی را بدهد. این تصور نیز اشتباه است. اتفاقا می گویند زیبایی در سادگی است . در حقیقت ، رنگ تک رنگ ، از لحاظ طراحی دکوراسیون داخلی ، ایده ای بسیار خوب محسوب می گردد.

تصور غلط هفتم

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

قبل از انتخاب رنگ ، شما باید به دنبال قواعد طراحی معماری داخلی رفته و خوب تحقیق کنید. این تصور زیاد درست نیست. البته که دانستن قواعد طراحی داخلی می تواند مزیت فوق العاده ای باشد . ما نیز در تیم ساختمان 115 از دانش کارفرما استقبال می کنیم . با این حال انتخاب رنگ قاعده خاصی ندارد. مثلا ما از کارفرما می پرسیم که در چه حدودی رنگ می خواهد و با توجه به آن ایده می دهیم.

تصور غلط هشتم

طراحی داخلی ساختمان
طراحی داخلی ساختمان

این تصور ، بیش تر در میان کسانی که مطالعات اندکی از انتخاب رنگ دارند ، رواج دارد. بسیاری بر این باورند که می بایست ، رنگ ها در طراحی داخلی قرینه و خنثی سازی بشوند. مثلا اگر دیوار سمت راست خانه ای رنگ سفید دارد ، دیوار سمت چپ نیز همان رنگ را داشته باشد. این تصور اگرچه اندکی درست است ، اما اگر شما وارد فاز اجرا شوید ، احتمالا به مشکلاتی برخواهید خورد . چون ممکن است پلان شما کلا تقارن نداشته باشند و یا مشکلات دیگری رخ دهد. در این مورد ، ما تاکید می کنیم که شما حتما لازم نیست با رنگ سفید این تقارن را ایجاد کنید ، بلکه می توانید برای انجام این خنثی سازی ، از رنگ طلایی ، قهوه ای کم رنگ یا کرم نیز کمک بگیرید.

تصور غلط نهم

طراحی داخلی ساختمان در شب
طراحی داخلی ساختمان در شب

این تصور نیز بسیار رایج می باشد. در واقع طرفداران این تصور ، بر این باورند که می بایست ، انتخاب رنگ های دکوراسیون ، بر مبنای نور روز صورت گیرد. در حقیقت این تصور اگر چه مهم است ، اما کاملا درست نیست. بیش تر مهمانی های شما در شب خواهد بود و در شب ، نور مصنوعی شما ، اگر با طراحی دکوراسیون هماهنگ باشد ، می تواند محیطی فوق العاده برای شما ایجاد نماید. بنابراین ما پیشنهاد می کنیم که طراحی دکوراسیون را هم بر اساس نور روز و هم بر اساس نور شب انجام دهید.

تصور غلط دهم

طراحی داخلی اتاق کودک
طراحی داخلی اتاق کودک

در این مورد ، بسیاری تصورشان بر این است که در طراحی اتاق خواب کودکان ، تنها بایستی از رنگ های سرد بچه گانه استفاده کرد. مثل رنگ آبی آسمانی ، رنگ سبز ، رنگ زرد کرم و … . در حقیقت در عمل ، باید دانست که هزار رنگ گرم فوق العاده وجود دارد که می تواند جلوه ای فوق العاده به اتاق کودک ببخشد. به علاوه روانشناسان عقیده دارند بهتر است در طراحی اتاق کودکان از رنگ های مختلفی استفاده شود تا کودکان با این رنگ های مختلف بزرگ شوند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. متاسفانه امروز کسی به این مسائل اهمیت نمیده ولی وقتی بهش دقت می کنی می فهمی که بسیار خطیر و مهم هست

  2. نکاتی خیلی خیلی جالب بود
    مخصوصا این که با عکس برای هر مورد مثال اورده بودین کارو جذاب تر می کرد
    عالی بود در مجموع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *