ساختمان115
ساختمان115

پی منفرد بتنی و نحوه آرماتور گذاری و قالب بندی آن

همان گونه که می دانید، پی به قسمت هایی از سازه و خاک مرتبط با آن گفته می شود که بار میان زمین و سازه را منتقل می کند. انواع گوناگون پی وجود دارد که در مکانهای مختلف از آن ها استفاده می شود. در این نوشتار شیوه آرماتورگذاری را در انواع مختلف پی ها بررسی خواهیم نمود:

آرماتور گذاری پی های منفرد سطحی

انتقال بار متمرکز دریافتی از ستون به زمین به صورت وسیع توسط پی انجام می گیرد که در تصویر زیر نشان داده شده است.

در نتیجه در بخش های پایینی پی همانطور که در شکل زیر می بینید، کشش یا کشیدگی به وجود می آید .

همان گونه که می دانید، مقاومت کششی بتن تنها حدود یک دهم مقاومت فشاری بوده و بتن تحمل کشش را ندارد. بنابراین مسئولیت تحمل کشش در سازه های بتن فولادی را میلگرد های فولادی بر عهده دارند. لذا بایستی در بخش های پایین پی که آبستن کشش است ، میلگرد فولادی بگذاریم . تصویر زیر مثال ساده ای از این مورد را نشان می دهد.

حتما بخوانید: کفسابی

با در نظر گرفتن این نکته که کشیدگی در هر دو سمت پی منفرد ایجاد می شود ، بایستی آرماتورهای مرتبط با آن در هر دو سمت قرار گیرند. در تصویر ارائه شده در زیر می توانید دو نوع پی منفرد سطحی را با میلگرد های آنها مشاهده نمایید.

این ارزیابی های تکنیکی و محاسبات است که قطر و فاصله ی این آرماتورها از هم را تعیین می نماید . چنانچه نیاز باشد قطر و فاصله ی آنها توسط ضوابط و مقررات تعیین و مشخص می شود .

قالب بندی پی منفرد بتنی

پی بتنی دارای مصالحی است که برای قالب بندی آن به کار می رود . در ادامه به تشریح این مصالح خواهیم پرداخت:

قالب آجری

در سازه هایی که در آنها قالب بندی تنها برای پی ها انجام می شود ، همچنین بناهای کوچکی که مصالح قالب بندی ارزان مانند چوب و فلز در آنها استفاده نمی شود، دیوار های آجری را برای قالب پی مورد استفاده قرار می دهند. ملات این دیوارها در اغلب موارد از گل است که به وسیله ی ورقه های پلاستیکی روی آنها به منظور ممانعت از خروج شیره ی بتن پوشانده می شود . همچنین این عمل موجب جلوگیری از ضعیف شدن پی می شود . از اندود ماسه سیمان هم می توانیم به جای ورقه های پلاستیکی استفاده نماییم . این اندود منجر می شود که بتوانیم پس از بتن ریزی ، آجرهای دیوار را مورد استفاده قرار دهیم .

حتما ببینید: قیمت ترمووود

قالب های چوبی

این قالب ها دارای استفاده ی محدودی می باشند .

قالب های فلزی

از این قالب ها در مواردی استفاده می شود که قصد داریم بدنه ی قالب و قطعات آن را به طور مکرر مورد استفاده قرار دهیم . فراموش نکنید که به کار بردن قالب های پیش ساخته ی فلزی در قیاس با استفاده از قالب های چوبی و آجری بسیار به صرفه تر می باشد .

نکته: اگر در موقعیتی قرار گرفتید که خاک برداری به میزان کافی برای قالب بندی امکان پذیر نیست ، باید خاک برداری پی را به شکلی عمودی انجام دهید .

شناژ رابط پی های منفرد

چنانچه قصد دارید از حرکت افقی پی های منفرد ممانعت به عمل آورید ، در مکان هایی که امکان پذیر است می توانید آن ها را توسط شناژهای رابط به هم متصل نمایید. ابعاد شناژها توسط محاسبه و ارزیابی تکنیکی به گونه ای برنامه ریزی می شوند که بتوانند حداقل معادل 10 درصد بار ستون های دو سمت خود را به حالت کششی و فشاری تحمل نمایند . در هر شرایطی باید دقت کرد که سطح مقطع شناژ نبایستی از 30 در 30 سانتیمتر کمتر باشد . شناژها دارای آرماتورهای طولی هستند که از 4 میلگرد با قطر 12 میلیمتر تشکیل شده اند . دو میلگرد در پایین و دو میلگرد در بالا به وسیله ی خاموت هایی نگهداری می شوند که قطر انها 6 میلیمتر بوده و فاصله ی آنها از یکدیگر حداکثر 25 سانتیمتر می باشد (به شکل زیر نگاه کنید)

در پی های میانی ، میلگرد های طولی شناژها باید ممتد باشند و مهار آنها در پی های جانبی از محازات بر ستون صورت گیرد.

ساختمان 115 » مرجع لوله بازکنی غرب تهران

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *