ساختمان115
ساختمان115

دستگاه‌های متداول جهت کار با میلگرد و آرماتور بندی

کار با میلگرد و آرماتوربندی در کارگاه‌ها، جدا از مهارت، به ابزارهای خاصی نیازمند است که آن‌ها را می‌توان در هنگام آرماتوربندی در کارگاه‌های ساختمانی یافت. در این نوشتار می‌کوشیم تا رایج‌ترین دستگاه‌ها که در امر آرماتوربندی به کار گرفته می‌گردند را برای شما عزیزان تشریح نماییم:

میز میلگرد خم کنی

جهت کاهش فشار و وزن واردشده از سوی میلگردهای فوق العاده سنگین به افراد از این میز استفاده می‌شود.

این میز در ارتفاع‌های گوناگون فابل تنظیم است اما ارتفاع مناسب برای آن 80 سانتیمتر می‌باشد. عرض این میز معمولاً یک متر و طول آن با در نظر گرفتن طول میلگردها می‌تواند بین 3 تا 9 متر متغیر باشد. اتصالات بخش‌های مختلف میز بایستی محکم و مطمئن باشد تا در حین انجام کار اتفاقی رخ ندهد و میز حرکت نکند. پایه‌ها نیز در کارهای سنگین باید روی زمین محکم شوند.

حتما بخوانید: شیشه سکوریت

صفحه‌ی خم کن میل گرد

این صفحه از جنس فولاد می‌باشد و دارای اشکال مربع و مستعطیل بوده که روی آن تعدادی خار فولادی نیز وجود دارد. این خارها منجر به جلوگیری از حرکت میلگرد به این طرف و آن طرف می‌شود. این صفحه به واسطه‌ی پیچ‌هایی که دارد، میل گرد را روی میز ثابت نموده و توسط آچاری به نام آچار F میل گردها را به اشکال متعدد و مورد نیاز خم می‌نمایند. در تصویر ارائه شده در ذیل می‌توانید دو نوع صفحه خم کن میلگرد را مشاهده نمایید:

دستگاه کشش و صاف نمودن میل گرد

مسئولیت اصلی میل گرد در بتن استقامت در برابر نیروهای کششی می‌باشد؛ با این توضیح بایستی میل گردهایی که در بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند صاف باشند. در صورتی که نیرویی به میلگردها وارد شد باید مقطع آن به گونه‌ای باشد که بتواند در برابر نیروی وارد شده مقاومت لازم را داشته باشد. میلگردهای غیر صاف در بتن کارایی نخواهند داشت. اما برخی میلگردها در زمان جابه جایی ممکن است خم شوند و آن حالت صاف خود را از دست بدهند. از طرفی کارخانه‌ها در مواجهه با این مشکل به منظور راحت نمودن جابه جایی، میل گردهایی که قطر کمتری دارند را به حالت کلاف در می‌آورند. میلگردهای خم شده در کارگاه‌های ساختمانی به وسیله‌ی کشیده شدن با دستگاههای کشش برقی صاف می‌شوند. در تصویر زیر دستگاه کشش برقی به منظور صاف کردن میلگرد فولادی ارائه شده است:

پتک

کارگاه‌هایی که به علت فضای اندک و کوچک بودن، دستگاه‌های کشش برقی میلگرد صاف کن را دارا نمی‌باشند، می‌توانند از پتک و سندان برای صاف نمودن میلگردها استفاده نمایند. در صورت استفاده از این ابزار باید این نکته را مد نظر قرار داد که وزن پتک بر مبنای قطر میلگرد تعیین شود. همچنین ضرباتی که به میلگرد وارد می‌شود باید به گونه‌ای باشد که تنها بخش خم شده را صاف کند و شکل میلگرد را تغییر ندهد. در صورتی که ضربات وارد شده به میلگرد سنگین باشد منجر به ایجاد تنش در میلگرد می‌شود و همچنین برخی از بخش‌های میلگرد له خواهد شد. در نتیجه میلگرد در برخی نقاط مقاومت خود را برای ایستادگی در برابر نیرو از دست خواهد داد.

برش میلگرد

میل گردهایی که جهت اعضای بتن مسلح استفاده می‌شوند، معمولاً از شاخه‌های 12 متری جدا می گردندیب. میل گرد به دو شکل سرد و گرم بریده می‌شود که نوع سرد آن مزیت‌های بیشتری در قیاس با نوع گرم آن دارد. فراموش نکنید که برش سرد را توسط ابزار مکانیکی انجام دهید.

تبلیغ: نقاش ساختمان در تهران

ابزار لازم جهت بریدن میل گرد

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است جهت برش میلگردهایی که از قطر کمی برخوردار می‌باشند می‌توانید از قیچی‌های ساده استفاده نمایید. این قیچی‌ها دارای اندازه و قدرت برش متعددی می‌باشد که برای انواع میلگردها به کار برده می‌شود. برخی از این قیچی‌ها می‌توانند میلگردهایی به قطر 16 میلی متر را نیز برش دهند.

از جمله انواع دیگر قیچی‌های دستی می‌توان به قیچی‌هایی اشاره نمود که بر روی یک پایه واقع شده‌اند. این قیچی‌ها در برابر قیچی‌های دستی ساده، قدرت بیشتری در برش را تعریف می‌کنند. توسط این قیچی‌ها امکان برش میل گردهای قطور نیز وجود دارد. برخی از این قیچی‌ها وجود دارند که می‌توانند در هر مرتبه استفاده چندین میلگرد را با یکدیگر در یک آن ببرند. قیچی‌های میل گرد بر دستی را می‌توانید در تصاویر زیر مشاهده کنید که بر روی یک پایه واقع شده‌اند.

همچنین از انواع دیگر قیچی می‌توان به قیچی پروفیل بر یا قیچی چند کاره اشاره نمود که با استفاده از آن برش انواع میل گرد، چارسو، سپری، نبشی و ورق امکان پذیر می‌شود. این قیچی نیز در تصویر ذیل نشان داده شده است:

برای برش میلگردها انواع ماشین‌های برقی نیز وجود دارند که بدون احتیاج به نیروی انسانی می‌توانند عمل برش را به سرعت و دقت انجام دهند. این ماشین‌ها توسط یک پدال پایی عمل می‌کنند و ظرفیتی که می‌توانند به کار گیرند تا میل گردها برش داده شود به قدرت موتور آنها و تیغه‌ی برش استفاده شده در آنها وابسته است. ماشین برقی برش در تصویر زیر نشان داده شده است:

در تصویری که در ذیل ارائه شده است، می‌توانید برش میل گردها توسط ماشین برقی برش میل گرد را مشاهده نمایید:

میلگردهایی که از قطر بیشتری برخوردارند، توسط دستگاه برش برنول-سرپیک برش داده می‌شوند که در آن از گاز بوتان و اکسیژن استفاده شده است. این دستگاه در کارگاههای ساختمانی کاربرد بیشتری را دارا می‌باشد.

برای اینکه مشخصات و خصوصیات میلگردها از بین نرود، باید سعی کنید که حتی المقدور از برش‌های گرم استفاده ننمایید.

حتما بخوانید: توری پنجره

آچار خم کن میل گرد یا آچار F

از این وسیله جهت خم نمودن میلگردهای نازک استفاده می‌شود که ساده‌ترین ابزار به شمار می‌رود. شکل ظاهری این آچار شبیه حرف F می‌باشد. سر این آچار از جنس فولاد بسیار سخت بوده که دلیل آن این است که نیروهایی که در زمان خم نمودن میلگرد روی آن تأثیر می‌گذارد، له شدگی و فشرده شدن را به دنبال نداشته باشد. فاصله مد نظر برای دهانه و طول دسته‌ی آچار F باید به گونه‌ای باشد که با قطر میلگردی که می‌خواهد خم شود تناسب لازم را داشته باشد. در این حالت میل گرد به میزان دلخواه و با اندک نیرویی خم خواهد شد. در تصویر ارائه شده در ذیل می‌توانید با انواعی از آچار F آشنا شوید:

دستگاه خم کن دستی میل گرد

در تصویر زیر می‌توانید انواع مختلفی از این ابزار را مشاهده نمایید. برخی از آنها درجه بندی شده می‌باشند که باعث افزایش دقت و سرعت در خم نمودن میل گردها می‌شود:

همچنین دستگاه خاموت خم کن دستی در تصویر زیر ارائه شده است:

دستگاه میل گرد خم کن برقی

این دستگاه‌ها قادر به خم نمودن انواع مختلف میلگردها اعم از نازک و قطور می‌باشند که دارای دقت و سرعت بالاتری در مقایسه با ابزار دستی هستند. این ماشین‌ها از یک موتور برقی تشکیل شده‌اند که صفحه‌ی گردان آن را در جهت‌های مختلف می‌چرخانند. هدایت این ماشین به وسیله‌ی یک پدال پایی انجام می‌پذیرد. بر روی صفحه میز و صفحه‌ی گردان تعدادی سوراخ تعبیه شده است که غلطک های فلکه در آنها جای گرفته و با عبور میل گردها از میان غلطک ها می‌توانند هر گونه خمی را ایجاد نمایند. در زیر می‌توانید ماشین میلگرد خم کن برقی را ملاحظه فرمایید:

در تصویری که در زیر ارائه شده است، می‌توانید خم نمودن اتکا توسط ماشین میلگرد خم کن برقی را مشاهده نمایید:

همچنین در تصویر زیر می‌توانید خم انتهایی یا قلاب میلگرد که به وسیله این ماشین انجام گرفته است را مشاهده فرمایید:

ساختمان 115 » مرجع کفپوش سه بعدی

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *