ساختمان115
ساختمان115

تعریف نما در ساختمان و انواع گوناگون آن

طراحى و ترسیم ساختمان، تنها به سازمان‌دهی و کنار هم قرار دادن فضاها خلاصه نمی‌شود. بلکه بایستی علاوه بر ترسیم فضاهاى درونی، ترکیب و کیفیت بیرونى ساختمان نیز به‌دقت ارزیابی‌شده و به‌صورت هم‌زمان با کامل شدن پلان‌ها و مقاطع، نماها هم ترسیم شوند. که در تصویر زیر می‌توانید یک نمونه نما را مشاهده نمایید.

حتما ببینید: پنجره دوجداره

به وجود آمدن هم ترازی و توازن میان الزامات کارکردى فضاها، موقعیت محیطى، شرایط زمین، سبک و کیفیت نماى خارجی و هماهنگى بازشوها (در و پنجره) با حالت ساختمان به‌منظور برآورده نمودن آسایش روحى و جسمى افراد الزامی می‌باشد. این هماهنگی به‌خوبی در تصویر زیر نشان داده‌شده است:

در طراحى و ترسیم نما، موارد زیادی بایستی رعایت شود. نما، نشان‌دهنده‌ی ظاهر ساختمان است که بایستی حتماً زیبا، محکم و با اصالت ساخته شود. ظاهر ساختمان می‌بایست با طرح محیط‌های درونی، شیب و عوارض زمین و تعداد طبقات ساختمان هماهنگی داشته باشد که نمونه‌ای از این هماهنگی را در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید.

حتما بخوانید: قیمت شیشه سکوریت 10 میل

نکته‌ی دیگر اینجا است که در ایجاد نماى مناسب با عناصر و ساختمان‌های نزدیک به آن نیز به‌خصوص ازنظر رعایت قوانین و مقررات نماسازى در مجموعه‌های ساختمانی و مسکونی مانند ارتفاع کرسى چینى، تعداد و ارتفاع طبقات، نوع مصالح، رنگ و نوع نما، جنس سقف و غیره، هماهنگی موردنیاز انجام می‌شود که در عکس زیر نشان داده‌شده است:

درنتیجه نماى هر سازه در زیباسازی مجموعه‌ی شهرى که در آن واقع‌شده است، بسیار تأثیرگذار می‌باشد. درصورتی‌که بدون در نظر گرفتن نمای سایر ساختمان‌ها در یک منطقه قصد داشته باشیم نمایی را در یک ساختمان کارکنیم، نماى شهرى چندان همسان نخواهد گردید.

نما، تصویری از شکل ظاهرى و خارجى ساختمان می‌باشد و «نماسازى» فن روسازى ساختمان و ساختن نماى آن می‌باشد. طرح نما باید با پلان و اسکلت ساختمان هماهنگ و هم‌چنین زیبا، متناسب و با هویت باشد. ازنظر علم معمارى، نماى ساختمان‌های هر منطقه می‌بایست با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی آن به‌طور کامل هماهنگ باشد.
هم‌چنین بدیهی است که درصورتی‌که سازه‌ای از محیط پیرامون خود به‌وسیله ساختمان‌های دیگر احاطه نشده باشد حداکثر می‌تواند 4 نما داشته باشد.

1- NORTH ELEVATION – نماى شمالى
2- SOUTH ELEVATION – نماى جنوبى
3- EAST ELEVATION – نماى شرقى
4- WEST ELEVATION – نماى غربى

در اشکال زیر پلان‌ها و نماهای یک سالن نمایشگاهى نشان داده‌شده است.

ساختمان 115 » مرجع تخصصی نقاشی ساختمان

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *