ساختمان115
ساختمان115

مهم‌ترین اصول پی‌سازی و شیوه کنترل آن

مهم‌ترین مسئله هنگام اجراى کارهاى ساختمانى اعم از پی‌سازی، قالب‌بندی، آرماتور گذاری و بتن‌ریزی، کنترل آن در هنگام اجرا است تا اشتباه رخ ندهد. درنتیجه بهترین و درعین‌حال ساده‌ترین راه براى مواجه نشدن اشتباه، کنترل در هنگام اجرا است. کنترل ابعاد فونداسیون با استفاده از میخ‌های ذخیره (میخ آف) صورت می‌گیرد. براى کنترل ابعاد بدین‌صورت عمل می‌شود که با استفاده از ریسمان کار، گوشه‌های ساختمان را پیداکرده و با استفاده از نقشه‌ی فونداسیون، اجراى قالب‌بندی کنترل می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید این موضوع را مشاهده نمایید.

بعدازاینکه قالب‌بندی کنترل شد، پی موردنظر آرماتور گذاری شده و با توجه به نقشه مطابق تصویر زیر کنترل می‌شود.

حتما ببینید: پنجره

در زمان عملیات بتن‌ریزی، برای اجرای اصولی نظارت و کنترل مداوم تا پایان بتن‌ریزی موردنیاز است.

اصول پی‌سازی ساده

بارهاى وارده از سقف ساختمان به ستون‌ها و یا دیوارها و سپس به مثنّی (کرسى) و نهایتاً به پى ساختمان وارد می‌شود. پى نیز بارهاى وارده را به زمین منتقل می‌کند. درنتیجه پى عامل انتقال بارهاى ساختمان به زمین است. پى باید به‌گونه‌ای طرح و اجرا شود که بتواند صدها تن وزن ساختمان، اشیایى را که در آن قرار دارد و وزن افرادى که از آن استفاده و در آن رفت‌وآمد می‌کنند را تحمل نماید. غیر از طرح و اجرا باید به جنس مصالح پى توجه شود که از مرغوب‌ترین نوع آن باشد و نحوه‌ی ساخت آن کاملاً اصولى و فنى باشد. ابعاد پى (طول و عرض و ارتفاع) بستگى به مقاومت زمین، نیروهاى وارده به پى، جنس و مقاومت مصالح آن دارد.

در پی‌سازی آجری، آجرها باید کاملاً زنجاب شده (قرار دادن آجرها در آب و یا پاشیدن آب بر روى آجرها تا اینکه آجرها آبدیده شده و در زمان پی‌سازی آب ملاط را به خود جذب نکنند، زنجاب کردن نام دارد) و در بین ملاط قرار گیرد. در تصویر زیر آجرکارى در قالب‌بندی نشان داده‌شده است.

در هنگام پی‌سازی با سنگ، بایستی سنگ‌ها در بین ملاط قرارگرفته، عارى از مواد زائد باشند.

ساختمان 115: مرکز کفپوش سه بعدی

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *