ساختمان115
ساختمان115

قلاب انتهای میلگرد و اندازه‌های استاندارد آن را بشناسید

یکی از دیگر مباحثی که در مورد میلگردها و اندازه‌های استاندارد آن‌ها مطرح است، بحث قلاب انتهایی‌شان می‌باشد. حتماً می دانید که ایجاد قلاب در انتهای میلگردهای فولادی به منظور بالا بردن چسبندگی میان میلگردها و بتن انجام می‌شود. اندازه‌های قلاب‌های استاندارد در ادامه بیان شده است:

الف: میلگردهای اصلی

1- خم 180 درجه یا همان خم نیم دایره و همچنین طول مستقیم حداقل 4 برابر قطر میلگرد، البته باید توجه داشت که طول مستقیم از 6 سانتیمتر کمتر نباشد. این مورد را می‌توانید در تصویر زیر ملاحظه نمایید:

2- خم 135 درجه یا چنگک به علاوه‌ی طول مستقیم که حداقل 8 برابر قطر میلگرد است. به تصویر زیر نگاه کنید:

3- خم 90 درجه یا گونیا به علاوه‌ی طول مستقیم که حداقل 12 برابر قطر میلگرد است. تصویر زیر این مورد را به خوبی نشان می‌دهد:

حتما بخوانید: قیمت یراق آلات شیشه سکوریت

ب: میلگردهای تقسیم و خاموت ها

1) در میلگردهایی که دارای قطر 16 میلیمتر و کمتر از آن می‌باشند، خم 90 درجه به اضافه‌ی طول مستقیم، البته در صورتی که از 6 سانتیمتر کمتر نباشد.

2) در میلگردهایی که قطری ما بین 16 تا 25 میلی متر دارند، خم 90 درجه یا گونیا به علاوه‌ی طول مستقیم در انتهای آزاد میلگرد.

3) خم 135 درجه یا چنگک به علاوه‌ی طول مستقیم البته در شرایطی که از 6 سانتیمتر کمتر نباشد.

4) خم 180 درجه یا نیم دایره به علاوه‌ی طول مستقیم که حداقل 4 برابر قطر میلگرد باشد و در شرایطی که از 6 سانتیمتر در انتهای آزاد میلگرد کمتر نباشد.

اندازه قطر قلاب‌های انتهایی

شعاع قوس در زمان ممانعت از کشش‌های نامطلوب در میلگردها نباید از میزان مشخصی کمتر باشد. حداقل قوس میلگردها به نوع و قطر آنها وابسته است. در جدول زیر می‌توانید میزان قطر خم میلگرد برای فولادهای گوناگون و دارای قطرهای متغیر را مشاهده کنید که به صورت ضریبی از قطر اسمی آن تعیین شده است.

ساختمان 115 » مرجع نقاشی ساختمان

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *