ساختمان115
ساختمان115

آرماتور و آرماتور بندی چیست (استفاده از میلگرد در داخل بتن)

حتما شده است که بارها نام «آرماتور» و «آرماتوربندی» را شنیده اید. اما آرماتور بندی چیست و چه فایده ای دارد ؟ چگونه آرماتوربندی را انجام می دهند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات، در این نوشتار به صورت جامع به تشریح این مسئله خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید:

هدف از استفاده از فولاد در قطعات بتنی

بتن در حقیقت شکننده است که در برابر نیروهای فشاری، مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهد، ولی در برابر نیروهای کششی مقاومت اندکی را بروز می‌دهد؛ به خاطر همین موضوع است که در محاسبات بتن آرمه این مقاومت را لحاظ نمی‌نمایند. بتن در برابر نیروهای برشی، مقاومت کششی در حدود یک دهم را نشان می‌دهد. باید این نکته را در نظر داشت که قطعات بتنی جهت برخوردار بودن از مقاومت کافی در برابر نیروها، با مواد مناسبی مسلح شوند. عنصری که می‌تواند برای این هدف به کار برده شود و مناسب‌تر از بقیه است، فولاد می‌باشد.

موارد استفاده از میل گردها در تیرهای بتنی

الف) تحمل نیروهای کششی

در تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید یک تیر تخت بتنی مربوط به یک دهانه پیش از بار گذاری ارائه شده است.

تبلیغ: درب ضد سرقت

در میانه‌های این تیر محوری وجود دارد که به آن تار خنثی یا تار میانی گفته می‌شود. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید تار خنثی فشرده و کشیده نمی‌شود، ولی لایه‌های بتن بالای تار خنثی فشرده خواهند شد.

در تصویر زیر نیز می‌توانید میل گرد کششی در یک تیر بتنی را مشاهده نمایید.

ب) تحمل نیروهای فشاری

بتن در برابر فشار مقاومت بسیار خوبی دارد، به همین دلیل بیشتر نیروهای فشاری توسط آن تحمل می‌شوند. برخی اوقات این امکان وجود دارد که سطح بتن به خودی خود نتواند نیروهای فشاری را تحمل نماید، که در این حالت بخشی از نیروهای فشاری توسط میل گردهای فشاری تحمل می‌شوند. در تصویر زیر می‌توانید میلگردهای کششی و فشاری را ملاحظه نمایید.

ج) تحمل نیروهای برشی

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در صورتی که نیروی برشی وارد شده روی سطح قطعه‌ی بتنی از مقاومت برش بتن بیشتر باشد، منجر به ایجاد ترکهایی در تیر بتنی می‌شود. این ترک‌ها با زاویه‌ی نزدیک به 45 درجه تار خنثی را کات می‌کنند.

در تصویر ارائه شده در زیر نیز می‌توانید نحوه‌ی برش ناشی از نیروی برشی بالا را مشاهده کنید.

خاموت یا رکاب – کمربند

در حقیقت خاموت ها میل گردهای حالت گرفته‌ای هستند که به حالتی قائم در تیر واقع می‌شوند. خاموت ها به طور معمول به شکل مقطع تیر ساخته می‌شوند و کار آنها به این صورت است که هم در برابر نیروهای برشی وارده مقاومت می‌نمایند و هم میلگردهای فشاری وکششی را در مکان خود حفظ کرده و مستقر می‌نمایند. چند نمونه خاموت را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

انواع میلگردهای مورد استفاده در بتن

اساس طبقه بندی میلگردها نوع آلیاژ و شکل ظاهری آن‌ها می‌باشد. در کشور ما، می‌توانیم از 3 نوع بتن استفاده نماییم.

الف) همانطور که در تصویر زیر می‌بینید میلگردهای نرمه که دارای مقطع دایره بوده و سطحی کاملاً مسطح دارد، با ناممیلگرد ساده شناخته می‌شود.

حتما ببینید: نماشویی در کرج

ب) میل گردهای آج دار و آجدار تابیده که هم آلیاژسخت آن موجود است و هم نیمه سخت آن که در تصویر زیر می‌توانید آنها را ملاحظه نمایید.

ج) از کابل‌های فولادی یا سیم بکسل که دارای تنش‌های بسیار بالایی هستند جهت بتن‌های پیش تنیده و پس تنیده استفاده می‌شود. تصویر این کابلهای در ادامه آمده است.

تمیز نمودن میل گردها

به این علت که چسبندگی مناسب بین فولاد و بتن، نقش بسزایی در مقاومت بتن مسلح دارد، میلگردهایی که در بتن مسلح باید استفاده شوند، بایستی تمیز و عاری از گل و روغن و زنگ زدگی باشند.

جهت تمیز نمودن زنگ می‌توانید از برس سیمی استفاده کنید.

ساختمان 115 » مرکز نمای ترموود

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *