ساختمان115
ساختمان115

ایزوگام (ورق قیراندود) و شیوه‌ی اصولی اجرای آن برای عایق‌کاری

در این نوشتار به معرفی انواع گوناگون ورق قیراندود برای شما عزیزان علاقه مند به درب ضد سرقت خواهیم پرداخت:

 این ورق‌ها متشکل از سه نوع ورق، مقوا و مشمع می‌باشد که آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

ورق‌های قیراندود

این ورق‌ها به‌وسیله لایه‌ای متشکل از مواد پشم‌شیشه‌ای یا الیاف مصنوعى (فایبرگلاس) همراه بوده و در بازار با نام‌های تجارى ایزوگام و … موجود می‌باشند.

مقواى قیراندود

لایه‌ی بینابینی آن از جنس مقوا می‌باشد و به‌وسیله‌ی قیر پوشش داده‌شده است. از مقواهاى قیراندود به‌عنوان عایق رطوبتى در سطوح افقى روى کرسى چینى به‌کاربرده می‌شود. بعضى از انواع آن را به ابعاد 30 × 100 سانتی‌متر به شکل‌های تزئینى برش داده و جهت پوشش نهایى در سقف‌های شیب‌دار استفاده می‌شود.

مشمع قیراندود

 لایه‌ی بینابینی آن از مواد مصنوعى نفتى با پوشش قیرى ایجادشده است. این عایق به‌عنوان یک عایق رطوبتى در سطوح افقى به کار می‌رود.

تبلیغ: نماشویی

ابزار و وسایل لازم براى اجراى ورقه‌های قیراندود

به‌طورکلی، ورق‌های قیراندود در تولیدی‌های مربوط به خود تولید می‌شوند. وسایلى که براى نصب این نوع عایق‌ها به کار می‌روند شامل:

چراغ‌کوره‌ای (مشعل)

از چراغ‌کوره‌ای یا مشعل جهت داغ کردن سطح پشت ورقه‌های قیراندود استفاده می‌شود که در زیر می‌توانید مشاهده نمایید.

قیچى برشکارى (کاتر)

از این وسیله برای بریدن بخش‌های لازم ورقه‌های قیراندود استفاده می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید قیچی را مشاهده نمایید.

ماله

از این وسیله همان‌طور که مشاهده می‌کنید جهت اتصال لبه‌های ورقه‌های قیراندود بر روی‌هم استفاده می‌شود.

نصب انواع مشمع‌های قیراندود

نحوه‌ی استفاده هر یک از ورق‌های قیراندود، توسط کارخانه‌ی تولیدکننده در کاتالوگ ویژه نوشته‌شده و براى استفاده‌ی کاربران ارسال می‌شود.

قیرپاشى زیر مشمع

بعد از خشک شدن سطح زیرسازى و تمیز نمودن آن لازم است یک قشر قیر به مقدار حداقل یک کیلوگرم در مترمربع بر روى سطح زیرسازى ریخته شود. تا مشمع موردنظر روى سطح بچسبد.

بخوانید: کفسابی

حرارت دادن سطح قیرپاشی شده، کنترل میزان درجه حرارت و نصب مشمع

پس از عملیات قیرپاشى، رول‌های مشمع را روى سطح موردنظر قرار می‌دهند. براى چسبیدن کامل مشمع لازم است سطح قیر ریخته شده را با استفاده از چراغ‌کوره‌ای حرارت داد. لازم به یادآورى است که میزان درجه‌ی حرارت نباید زیاد باشد تا باعث سوختن قشر قیر شود. (ِ قیر سوخته به رنگ قهوه‌ای و ِ قیر سالم به رنگ سیاه می‌باشد). پس از گرم شدن قشر قیر، مشمع قیراندود را به‌نحوی‌که در آن چروک ایجاد نشود، نصب می‌کنند. در تصویر زیر می‌توانید این موضوع را مشاهده کنید.

 

اصول بریدن مشمع‌های قیراندود با در نظر گرفتن سطوح و اورلپ ها بدون ِپرت مصالح

مشمع‌های قیراندود به‌صورت رول با عرض 105 تا 115 سانتی‌متر و طول 12 متر تهیه می‌شوند. در بعضى از موارد جهت استفاده از مشمع‌های قیراندود، لازم است بریده شوند.

بریدن مشمع‌های قیراندود با در نظر گرفتن سطوح و اورلپها بدون ِپرت مصالح

جهت بریدن مشمع‌های قیراندود، از قیچى برش مشمع ) کاتر) استفاده می‌شود. در هنگام بریدن مشمع، مانند تصویر زیر دقت کنید که کمترین پِرت و دورریز مصالح وجود داشته باشد.

نکته: در هنگام بریدن مشمع‌های قیراندود با تیغ برش مشمع (کاتر) دقّت شود تا صدمه‌ای به دست‌ها وارد نشود.

اصول نصب انواع ورق‌های قیراندود

ملات ماسه و سیمان صیقلى (زیرسازى) زیر ورق قیراندود به‌صورت اصولى اجراشده و کاملاً تمیز می‌شود. در تصویر زیر این مورد نشان داده‌شده است.

یک‌لایه ورق قیراندود بدون چروک و تمیز بر روی سطح زیرسازى آماده‌شده، پهن نموده، آن را با استفاده از چراغ کورهاى ) مشعل (حرارت داده بر روى سطح موردنظر فشار می‌دهند تا در همه‌جا ً کاملاً به لایه‌ی زیرسازى زیر آن بچسبد. همپوشانى(اورلپ) طولى و عرضى ورقه‌های قیراندود حداقل 10 سانتىمتر می‌باشد و محل اتصال آن‌ها باید توسط حرارت چراغ کورهاى و ماله ً کاملاً به هم چسبانده شود که در تصویر زیر نشان داده‌شده است.

همان‌طور که در زیر می‌بینید در گوشه‌های دیوار (محل برخورد دیوار و کف(که ورقه‌های قیراندود باید خم شوند، شعاع انحنا نباید از 2/5 سانتی‌متر کمتر باشد، در غیر این صورت با ایجاد پخى 135 درجه، عایق‌کاری را اجرا کرد.

ساختمان 115: مرکز ترمووود تهران

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *