ساختمان115
ساختمان115

حداقل طول چسبندگی میلگرد و بتن یا طول مهاری چیست؟

عبارت‌های «طول مهاری» و یا «حداقل طول چسبندگی» عبارت‌هایی هستند که بارها توسط مهندسین عمران استفاده شده و روی آن‌ها همواره تاکید می‌گردد. اما این عبارات دقیقاً به چه معنا هستند؟ در این نوشتار به صورت دقیق به تشریح این مسئله خواهیم پرداخت:

باید توجه داشت که از لحاظ علمی، سطح تماسی که میان میلگرد و بتن وجود دارد، می‌تواند منجر به چسبندگی میان آن‌ها شود. در صورتی که می‌خواهید از حداکثر مقاومت میلگردهای داخل بتن در برابر نیروهای وارده استفاده‌ی کاملی بنمایید، بایستی سطح تماس با در نظر گرفتن میزان مقاومت چسبندگی در واحد سطح به گونه‌ای باشد که بتواند حداکثر نیروهای وارده را تا اندازه‌ی مقاومت معمول به میلگرد وارد نماید. با در نظر گرفتن این موضوع که محیط هر میلگرد ثابت است، می‌توان گفت که میزان سطح تماس به طول میل گرد وابسته می‌باشد.

در حقیقت «طول چسبندگی مهاری» به میزان طول مورد نیاز جهت براورده کردن چسبندگی در راستای قطر و مقاومت مجاز هر میلگرد می گویند. میلگردهایی که قطر بیشتری دارند، سطح تماس بیشتری را نیاز خواهند داشت؛ چرا که نیروهای بیشتری را تحمل می‌نمایند. زمانی که به علت محدودیت ایجاد طول مناسب جهت چسبندگی میسر نباشد، می‌توانیم با رعایت مقررات هم سطح مقطع میلگرد را ثابت نگه داریم و هم به محیط میل گردها بیفزاییم.

ساختمان 115 » مرجع پیچ و رولپلاک نما

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *