ساختمان115
ساختمان115

معرفی انواع پی ازلحاظ نوع مصالح و نکات اجرایی آن

پس از پایان عملیات پی‌کنی، پى را با مصالح مناسب می‌سازند تا بتواند فشار وارده را تحمل نموده و به‌صورت یکنواخت به زمین منتقل نماید.

پی‌سازی با شفته‌آهک

در پی‌سازی با شفته‌آهک، بایستی شن و ماسه و خاک رس مرغوب با یکدیگر ترکیب‌شده و آب گرفته شود. بعدازآن شیره‌ی آهک با عیار 200 تا 250 کیلوگرم براى هر مترمکعب را بایستی به آخوره ترکیب‌شده اضافه نموده و ورز داد تا به حالت خمیرى درآمده و در داخل پى ریخت. این فرایند در تصویر زیر نشان داده‌شده است.

اجراى پى شفته آهکى مطابق زیر انجام می‌شود:

  • کف پى را آب می‌پاشند تا مرطوب شود و لایه‌ی اول شفته‌آهک را در داخل پى به ارتفاع حداکثر 30 سانتی‌متر می‌ریزند.
  • پس‌ازآنکه شفته‌ی لایه‌ی اول مقدارى از آبش را از دست داد و اصطلاحاً دونم شد، کوبیده شده و لایه‌ی دوم ریخته می‌شود.

حتما ببینید: ساب زنی

در صورت لزوم می‌توان به‌صورت یکنواخت به شفته‌ی داخل پى، لاشه‌سنگ نیز اضافه کرد.

شفته‌ی آهکى که با دوغاب ساخته‌شده و خوب عمل‌آوری شده باشد، داراى مقاومت 7 روزه معادل 5 کیلوگرم بر سانتى مترمربع و مقاومت 28 روزه حدوداً 10 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع خواهد بود که این مقاومت براى بستر پى ساختمان کاملاً مناسب است. تصویر زیر پى شفته‌ی آهکى را نشان می‌دهد.

نکات مهم اجرایى در هنگام شفته‌ریزی:

آهک باید حتماً به‌صورت دوغاب با خاک درشت‌دانه ترکیب گردد و ترکیب شفته‌آهک در کنار پى ساخته شود تا به‌آسانی بتوان آن را به داخل محل پى منتقل نمود. که در تصویر زیر می‌توانید ملاحظه کنید.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید آهک مصرفى در شفته حتماً باید به‌صورت کامل شکفته شده باشد و بعد از سرند شدن براى تهیه‌ی شفته به‌کاربرده می‌شوند و از سنگ‌آهک به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان در پی شفته آهکى استفاده کرد.

تبلیغ: قیمت ترمووود

توجه شود که بر روى شفته‌ی آهک اجراشده تا زمانى که شفته‌آهک به مقاومت 1/5 کیلوگرم بر سانتى مترمربع نرسیده است، بارگذارى صورت نگیرد. شفته‌ی آهکى هنگامی به مقاومت 1/5 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌رسد که اثر کفش شما بر روى آن باقى نماند که در زیر نشان داده‌شده است.

پی‌سازی با سنگ لاشه

در پی‌های سنگى از سنگ‌های طبیعى استفاده می‌شود. البته در مناطقى که سنگ فراوان و ارزان در دسترس باشد از این نوع در محل‌هایی استفاده می‌شود که ارتفاع پى زیاد باشد. ازجمله می‌توان به پى دیوارهایى که در کنار رودخانه یا کوه، براى جلوگیرى از ریزش اجرا می‌شود اشاره نمود. در تصویر زیر می‌توانید پی سنگی را مشاهده کنید.

ملاط پى سنگ لاشه:

ملاط پى سنگ لاشه باید از ملاط‌های آبى مانند ملاط ماسه و آهک، ملاط باتارد (حرامزاده) و چنانچه میزان بار وارده و فشار بعدى زیاد باشد از ملاط ماسه و سیمان استفاده شود. سطح این نوع پى سازى باید از هر طرف حداقل 15 سانتىمتر از دیوار که روى آن ساخته می‌شود وسیع‌تر باشد. در تصویر زیر می‌توانید اجرای پی سنگی را ببینید.

حتما ببینید: تخلیه چاه تهران

اجراى پى با سنگ لاشه

قبل از شروع پی‌سازی، کف پى را مرطوب کرده و سپس ملاط را با ضخامت بیش از 4 سانتی‌متر در کف پى پهن کرده و قطعات سنگ لاشه را بر روى یکدیگر قرار می‌دهند. دقّت شود در هنگام چیدن سنگ‌ها بندهاى عمودى سنگ‌ها بر روى یکدیگر قرار نگیرند. در تصویر زیر می‌توانید نحوه روی‌هم قرار دادن سنگ‌ها را ملاحظه نمایید.

 

پی‌سازی با آجر

از این نوع پی‌سازی در ساختمان‌های کوچک که بار وارده بسیار کم است استفاده می‌شود. براى اجراى این نوع پى ابتدا یک‌لایه ملاط شفته‌آهک به ضخامت 5 تا 10 سانتی‌متر روى زمین می‌ریزند.
عیار آهک در ملاط شفته‌آهک 150 تا 200 کیلوگرم در مترمکعب می‌باشد. پس‌ازآنکه شفته‌آهک
آب خود را از دست داد پى آجرى را با ملاط ماسه آهک، ماسه سیمان و یا باتارد اجرا می‌کنند. زاویه‌ی پخش بار در این نوع پى حدود 45 درجه است بنابراین می‌توان براى صرفه‌جویی در مصالح و وقت، پى آجرى را به‌صورت پلکانى اجرا نمود.
لازم به ذکر است پیوند صحیح در آجرچینى و عدم وجود بند برشى در پى باعث مقاومت بیشتر این نوع پى در مقابل بارهاى وارده خواهد گردید. دوغاب ریزى با ملاط ماسه و سیمان با نسبت
حجمى سه‌به‌یک (سه پیمانه ماسه و یک پیمانه سیمان (پس از اجراى هر مرحله دیوارچینی باعث استحکام پى باربر آجرى خواهد شد. در شکل زیر دیوار باربر آجری 2.5 آجره را می‌توانید مشاهده کنید.

حتما بخوانید: نکاتی در رابطه با شیشه های سکوریت

پی‌سازی با بتن (غیرمسلح)

بتن را می‌توان یکى از مقاوم‌ترین و مستحکم‌ترین سنگ‌های مصنوعى دانست، لذا پی‌هایی که با بتن ساخته می‌شوند، بهترین پى در کارهاى ساختمانى به‌حساب می‌آیند. از پى بتنى غیرمسلح براى ساختمان‌های سبک و یک طبقه از نوع نوارى آن استفاده می‌کنند. ترکیبات بتن شامل شن و ماسه و سیمان و آب است.

براى اجراى آن، پس از پایان عملیات پی‌کنی، کف پى را به‌اندازه‌ی تقریبى 10 سانتی‌متر بتن مگر (بتن با عیار 150 کیلوگرم سیمان در مترمکعب) می‌ریزند که سطح خاک و بتن اصلى را از هم جدا کند. پس از خودگیرى بتن مگر قالب‌بندی پى را انجام می‌دهند. بعد از آماده شدن قالب‌ها عمل بتن‌ریزی اصولى همراه با ویبراسیون انجام می‌شود. در شکل زیر می‌توانید پی‌های پلکانی و شیب‌دار را مشاهده کنید که جهت مصرف کمتر بتن انجام می‌شود.

پی‌سازی با بتن مسلح

این نوع پى بهترین نوع پی‌سازی و رایج‌ترین آن می‌باشد. امروزه پی‌سازی اکثر ساختمان‌های چندطبقه را با بتن‌آرمه می‌سازند. مواد تشکیل‌دهنده‌ی بتن‌آرمه (بتن مسلح) از شن، ماسه، سیمان، آب و آرماتور می‌باشد. پخش بار در این‌گونه پی‌ها 30 تا 45 درجه بوده، بنابراین جهت صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی اجرا می‌توان این نوع پی‌سازی را به‌صورت پلکانى یا به‌صورت هرم ناقص مانند تصاویر زیر انجام داد.

ساختمان 115: مرکز نقاشی ساختمان آموزش

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *